تعداد بازدید : ۹۳۴
کد خبر : ۱۹۹۶۱۰
گردش این بانک حول محور زیان؛
۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۱
تراز درآمدی "بانک گردشگری" در سال‌های متمادی، منفی بوده و سودی که توسط این بانک به سپرده‌گذاران پرداخت می‌شود، بیش از دریافتی سود از وام‌گیرندگان است.

سهم

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، میزان زیان انباشته "بانک‌گردشگری" از نصف سرمایه اسمی فراتر رفته و بر اساس قانون تجارت، مشمول ماده ۱۴۱ است.

عملکرد زیان‌بار این بانک در دوره‌های اخیر سبب شده با سرمایه ۶۰۰۰میلیارد ریالی بیش از ۳۹۰۰میلیارد ریال زیان انباشته به ثبت برساند و باید هر چه سریع‌تر نسبت به اصلاح ساختار مالی خود اقدام کند.

از سوی دیگر، طبق آخرین صورت مالی منتشر شده، مبلغ کل بدهی‌های بانک به مبلغ دارایی‌ها بسیار نزدیک بوده و ریسک عدم ایفای تعهدات را در این بانک بسیار بالا برده است.

تراز درآمدی "بانک گردشگری" در سال‌های متمادی، منفی است و سودی که به سپرده‌گذاران پرداخت می‌کند بیش از دریافتی سود از وام‌گیرندگان است.

همان‌گونه که در نمودار ذیل مشاهده می‌کنید، اوضاع عملکرد این بانک رو به وخامت حرکت کرده و در هر سال شاهد فاصله گرفتن سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری از سود تسهیلات اعطایی هستیم و تراز درآمدی در هر دوره منفی‌تر از گذشته شده است.

سهم

از سوی دیگر، نگاهی به هزینه کارکنان بانک نشان از رشد روزافزون دارد؛ در شرایطی که حقوق پایه کارمندان جزء و کارگران سالانه به صورت میانگین ۲۰‌درصد افزایش یافته اما؛ در بانک گردشگری میزان رشد هزینه‌ها با شیب تندی صعودی است.

بالغ بر یک هزار و ۵۶۲ میلیارد ریال از تسهیلات اعطایی و مطالبات از اشخص غیردولتی "بانک گردشگری"، مربوط به کارکنان بانک است.

سهم

در گزارش قبلی، به نحوه پرداخت وام به افراد وابسته و وثایق ارزانی که در قبال وام‌های سنگین، اخذ شده، پرداختیم و مشخص شد تعداد بسیاری از افراد شناخته شده متهم به فساد مالی، در "بانک گردشگری" رفت و آمد زیادی داشته‌اند.

"بانک گردشگری" در دو سال مالی اخیر چنان در زیان غرق شده که جا برای نفس کشیدن باقی نمانده و باید فکری به حال عملیات مالی خود کند. انجام افزایش سرمایه برای رهایی از شمولیت ماده ۱۴۱ قانون تجارت یکی از راهکار‌های پیش روی "وگردش" است.

شایان ذکر است که "وگردش" در ۶ ماهه نخست سال جاری بالغ بر ۹۴۹ میلیارد ریال زیان خالص متحمل شد و سهم بانک از درآمد‌های مشاع نیز منفی ۹ هزار و ۱۳۸ میلیارد ریال بود. در این بین، فقط شناسایی ۱۳ هزار و ۲۴۵ میلیارد ریال سود حاصل از فروش وثائق تملیکی از شدت فشار زیان کاست.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: