تعداد بازدید : ۱۰۷۶
کد خبر : ۱۹۹۷۷۰
کارشناس بورس انرژی در گفتگو با بورس نیوز مطرح کرد:
۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۱
طی ماه‌های گذشته، بورس انرژی و کالا سه بار تفاوت نرخ را تجربه کرد و این قیمت گذاری سه باره از سوی انجمن صنفی اتفاق افتاد.

قیمت گذاری سه باره انجمن صنفی به ضرر بخش خصوصی

حامد نعیم نژاد، کارشناس بورس انرژی به خبرنگار بورس نیوز گفت: در تعطیلی هفته‌های اخیر بازار سرمایه شاهد اتفاقات خاصی نبود اما؛ در بورس انرژی شاهد عرضه‌هایی بودیم که همچون هفته‌های ابتدایی چندان مورد استقبال قرار نگرفت.

وی ادامه داد: شرکت پالایش و پخش در عرضه‌های بین المللی خود سیاست جدید را در پیش گرفته و تنها به انجام معامله با بازرگانان قوی و افرادی که توانایی حجم بالا دارند، اقدام می‌کند؛ بنابراین این شرکت در عرضه‌های با حجم لات‌های ۲۵ هزار تنی ورود کرد و برای ۲۵ هزار تنی‌ها تخفیف قائل می‌شود که خود به نوعی تشویقی برای بازرگانان است که اقدام به خرید در لات‌های بزرگتر کنند.
 
این کارشناس بورس انرژی افزود: هفته‌ای که گذشت در مقایسه با دو هفته قبل از آن نشان از جبران فروش داشت و در واقع شرکت پالایش و پخش توانست سیاست و حجمی که از فروش، مدنظر داشت را بدست آورد.

وی با اشاره به فرآورده‌های داخلی و نفتی به نکته‌ای اشاره داشت و عنوان کرد: طی ماه‌های گذشته، بورس انرژی سه بار تفاوت نرخ را تجربه کرد و این قیمت‌گذاری سه‌باره از سوی انجمن صنفی اتفاق افتاد. 

نعیم نژاد تصریح کرد: این امر باعث ایجاد اختلال در فعالیت تولیدکنندگان خصوصی به ویژه فعالان حوزه قیر شده و توان رقابت با کشور‌های فعال دراین حوزه را کاهش داد چراکه بازار‌های جهانی کاهش نرخ داشت و کشور نسبت به این بازار‌ها عقب بود؛ بورس‌انرژی نیز باید منتظر اعلام کاهش نرخ از سوی انجمن صنفی بوده و سپس به خرید، تولید و صادرات می‌پرداخت.

وی ادامه داد: طبعا این دیرکرد و فرمول قدیمی قیمت‌گذاری، برای تولیدکنندگان در مدتی که بازار قیمتی پایین را تجربه می‌کرد، مضراتی به همراه داشت؛ قیمت‌گذاری در بازار‌های صعودی به نفع  و در بازار‌های نزولی به ضرر تولیدکنندگان  بخش خصوصی است.

نعیم نژاد به احتمال وجود کاهش نرخ در هفته جاری اشاره داشت و افزود: به دلیل غیراقتصادی بودن قیمت فرآورده‌ها در رینگ داخلی اکثر کارخانه‌ها تولید هیدروکربن را متوقف کرده‌اند چراکه این شرکت‌های هیدروکربنی که انواع حلال پالایشگاه‌های مادر را مصرف می‌کنند به تولید محصولات شرکت پالایش و پخش (محصولات مشابه گازوئیل و بنزین) را تولید می‌کنند. 

وی افزود: با توجه به حجم عمده عرضه‌ها از سوی شرکت پالایش و پخش به شکل حمل و نقل زمینی، دیگر شرکت‌ها توان رقابت با پالایش و پخش را نداشته و تعداد زیادی تعطیل شده‌اند.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان به بررسی بازار فرآورده‌های پتروشیمی پرداخت و افزود: طی هفته‌های اخیر کد تمامی مشترکینی که صورت‌های مالی حسابرسی شده خود را در بورس کالا ارائه نداده بودند بسته شده و باعث نرسیدن کد‌ها به خرید بود.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: