تعداد بازدید : ۱۱۹۷
کد خبر : ۱۹۹۸۲۶
گزارش روزانه بازار سرمایه؛
۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۱
طی معاملات امروز در حدود 10380 میلیارد ریال از سهام شرکتهای مختلف در بازار خرد بورس اوراق بهادار تهران مورد معامله قرار گرفت که نسبت به روز کاری قبل 8 درصد افت داشته است.

 


به گزارش بورس نیوز، در حالی که در نیمه اول وقت معاملات امروز، بازاری مثبت و رو به جلو داشتیم و قیمت ها با شیب ملایمی (بالاخص در نمادهای مطرح بازار) در حال افزایش بودند، ناگاه سر و کله حقوقی ها و فروشنده های حقیقی بزرگ بازار پیدا شد و با عرضه اکثر سهم های در حال رشد و افزایش قیمتی، تمام معادلات را بهم ریختند. در نتیجه صف های خرید از بین رفت و سهامِ با رشد چند درصدی نیز ، مجبور به عقب نشینی شدند . در نتیجه از آهنگ رشد بازار به شدت کاسته شد و بر فشار فروش ها افزوده شد تا اینکه وقت معاملات به پایان رسید.
البته شاخص کل توانست از کمند منفی گرایی گریخته و خود را به ارتفاعات 305.858 واحدی برساند. فردا روز مهمی برای فعالان بازار و سهامداران است، اگر ناظران و مدیران بازار از خود اراده و قاطعیت به خرج داده و مانع از عرضه های سنگین و آبشاری حقوقی های شوند، احتمال تغییر روند و بهبود نسبی قیمت ها و رونق روزافزون بورس تهران فراهم خواهد گشت، در غیر اینصورت، باید در انتظار رکودی سنگین و ادامه دار و اصلاح شاخص تا سطوح 285 تا 270 هزار واحدی را داشت امری که خوشایند هیچکس نیست.


آنچه امروز در بورس تهران گذشت
شاخص کل بورس تهران در معاملات امروز رشد 526 واحدی را تجربه کرد. بعد از افت شدید شاخص سهام از قله تاریخی خود در ماه گذشته و رسیدن به کف 300 هزار واحد، این نماگر مسیر نسبتا کم‌نوسانی را با سقف 310 هزار واحد تجربه می‌کند. به نظر می‌رسد سهام در محدوده تعادلی قرار گرفته و موعد تفکیک سهام ارزنده از سهام غیرارزنده فرارسیده است. در این میان به نظر می‌رسد باید بهانه‌های سوخته برای صعود سهام را از دلایل موجه جدا کرد.
معاملات امروز بورس تهران بار دیگر با انتشار خبر افزایش سرمایه سایپا تا پایان سال روی موج تجدید ارزیابی‌ها چرخید. این خبر چندان تازه نبود و بازار از ماه‌ها قبل انتظار انتشار چنین اطلاعیه‌ای را داشت. به این ترتیب گرچه صف خرید طولانی برای سایپا شکل گرفت، اما این صف با عرضه‌های پرشتاب همراه شد. سایر سهام خودرویی نیز روی موج نوسان سایپا حرکت کردند. بار دیگر تاکید می‌شود که بازی روی بعضی از اخبار کهنه به مانند قمار روی برگ‌های سوخته است. این موضوع به معنی رشد یا افت قیمت سهام سایپا و دیگر خودرویی‌ها نیست ، بلکه توجه به بهانه‌های صعود سهام است. در شرایط کنونی آن‌چه از اهمیت بالایی برخوردار میزان افزایش سرمایه این شرکت‌ها است تا شاید بتواند انگیزه‌ای برای هجوم دوباره نقدینگی ایجاد کند. در چنین شرایطی انتظار برای نوسان سهام خودرویی وجود دارد.
نکته دیگر تفاوت قائل شدن میان بهانه‌ها و دلایل منطقی صعود سهام است. اخبار پیرامون تجدید ارزیابی در عمده موارد بهانه‌ای برای صعود سهام است. این در حالی است که همچنان در شرایط کنونی سهام وجود دارند که با دلایل منطقی احتمال رشد قیمت را پیش رو دارند. ولی نکته مهم‌تر این‌که در شرایط کنونی باید نگاه دقیق‌تری به شرکت‌ها داشت زیرا تحلیل‌های سطحی می‌تواند ریسک زیان را افزایش دهد.
شروع هفتگی معاملات بورس تهران مطابق انتظار فعالان سهام که با وجود رویکرد محافظه‌کارانه عمدتا به رشد شاخص خوش‌بینی بودند. شاخص کل که هفته قبل را با افت 1.4 درصدی پشت سر گذاشته بود، امروز توانست بخشی از این افت را جبران کند. رشد اولیه قیمت سهام در معاملات امروز شاخص کل را تا کانال 307 هزار واحد هم پیش برد، اما فعالیت فزاینده فروشندگان منجر به تغییر روند نماگر بازار و عقب‌گرد از سقف روزانه در ساعت پایانی معاملات شد. کم‌رمقی تقاضا و رسوب احتیاط در فضای عمومی معاملات در کنار عرضه صف‌های خرید در برخی از نمادهای مطرح و پربییننده این روزها سبب ناپایداری روند روزانه نماگر بازار در مسیر صعودی شد.


بی‌اعتمادی به رشد قیمت‌های جهانی

صعود قیمت جهانی محصولات پایه از جمله نفت و فلزات در معاملات روزهای پایانی هفته قبل این انتظار را به وجود آورد که سهام وابسته واکنش در خوری به این رویداد دهند. هفته قبل قیمت طلا بر اثر خوش‌ّبینی کم‌نظیر به بهبود مذاکرات تجاری چین و آمریکا سقوطی بی‌سابقه را طی سه سال اخیر رقم زد و به کمترین سطح در سه ماه گذشته برگشت. در نقطه مقابل، قیمت فلز مس به عنوان دماسنج تولیدات صنعتی جهان پس از سه ماه سطح 6 هزار واحدی را لمس کرد. با وجود این، معامله‌گران بورس تهران واکنش چندانی به روند قیمت‌های جهانی از خود نشان ندادند. نرخ‌های بهره منفی برای تحریک تقاضا در اقتصادهای بزرگ دنیا بر نگرانی از وخامت بیشتر اوضاع افزوده و پالس منفی خود را به بورس تهران فرستاده و همچنان سرمایه‌گذاران نسبت به آینده بازار جهانی بدبین هستند. به همین دلیل سهم‌های بزرگ و وابسته که از حیث تحلیلی هم جزو سهام ارزان بازار به شمار می‌روند، امروز و پس از موج مثبت در بازار جهانی مشتری قدرتمندی به خود ندیدند و مثبت کم‌جانی در نزدیکی _صفر_ را تجربه کردند.

البته غلبه گفتمان دارایی‌محور در فضای تورمی تالار سهام و تمرکز بخش زیادی از اهالی بازار بر اخبار مرتبط با فروش دارایی توسط شرکت‌ها و همچنین افزایش سرمایه از منابعی مثل تجدید ارزیابی هم سبب شده تا جرقه‌های مثبت در سهام بزرگ مغفول بماند.


عطش بازار برای اخبار تجدید ارزیابی

سهم عمده رشد شاخص کل در جریان معاملات امروز متعلق به نمادهای گروه خودرویی و بانکی است که همچنان متاثر از اخبار افزایش سرمایه در حال جذب بخش زیادی از جریان نقدینگی در کل بازار هستند. مدت‌هاست که سهام این دو گروه به دنبال شایعات مرتبط با تجدید ارزیابی دارایی‌ها سطح بالایی از معاملات سهام را به خود اختصاص داده‌اند.
در این میان، خودروسازی سایپا امروز از تصمیم خود برای تجدید ارزیابی دارایی‌هایی شامل زمین، ساختمان و سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت پرده برداشت و عنوان پرمعامله‌ترین سهم بازار را در اختیار گرفت. تشکیل صف خرید در نماد این شرکت در کنار افزایش شدید تقاضا برای هم‌گروهی‌های سایپا، از جمله ایران خودرو، باعث جذب بیش از 200 میلیارد تومان از کل جریان نقدینگی شد. این اتفاق در حالی می‌افتد که خودروسازان از لحاظ عملیاتی و به طور خاص میزان دستگاه‌های تولیدی در شرایطی مناسبی به سر نمی‌برند. کاهش قابل ملاحظه تولید در غول‌های خودروسازی کشور طی ماه مهر در کنار عمق شدید زیان در بزرگ این صنعت بورسی از ریسک‌هایی است که احتمالا پس از فروکش اخبار مرتبط با تجدید ارزیابی خود را به قیمت‌ها تحمیل خواهد کرد. موضوعی که اهمیت آن از نظر تحلیلگران دور نمانده و همچنان عامل تعیین‌کننده‌ای برای سرمایه‌گذاری بلندمدت در سهام صنعت خودرو به شمار می‌رود.


بارقه‌های امید در اردوگاه بانک‌ها

سهام بانک‌ها در معاملات امروز پس از خودرویی‌ها بیشترین حجم و ارزش معاملات را در اختیار داشتند. رشد سطح عمومی قیمت در نمادهای بانکی و شکل‌گیری صف خرید در نماد شرکتی چون بانک پاسارگاد را می‌توان نتیجه موج اخباری دانست که از هفته گذشته سهام این گروه را در معرض شدیدترین عرضه‌ها قرار داد. شایعه محدودسازی افزایش سرمایه بانک‌ها و سپس اظهارات معاون نظارتی بانک مرکزی در همین رابطه باعث شد تا متوسط قیمت در این صنعت بورسی طی هفته قبل بیش از 7 درصد سقوط کند. اما روز گذشته خبری مبنی بر رایزنی رئیس سازمان بورس با بانک مرکزی در رابطه با موضوع افزایش سرمایه بانک‌ها بار دیگر بورس‌بازان را به جبهه خرید سهام این گروه کشاند. به نظر می‌رسد تا تصمیم نهایی و مشخص شدن ابعاد مساله همچنان شاهد رفتار هیجانی فعالان بورسی باشیم. شفاف‌سازی ناشران و تصمیم‌گیری به موقع مقام ناظر پولی می‌تواند در دستیابی سهام بانک‌ها به سطوح تعادلی قیمت و رفع هر گونه هیجان بی‌جا از محل شایعات کمک کند.

کارنامه بازار امروز
در پایان معاملات روز جاری شاخص کل با بیشترین تاثیر از رشد قیمتها در نمادهایی چون «خودرو»، «وپاسار»، «خساپا»، «وبملت»، «حکشتی» با رشد 525 واحدی روبرو شد. بازار با اقبال به خودرویی ها امروز را نیز با رشد محدود پشت سر گذاشت.

آخرین وضعیت بازار امروز
شاخص کل 305,858 واحد / میزان تغییر 525 واحد مثبت / ارزش بازار 11,157,323 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 12,074 میلیارد ریال/ حجم معاملات 2.664 میلیارد سهم

نمادهای تاثیر گذار در شاخص
خودرو 145 واحد مثبت/ وپاسار 135 واحد مثبت/ خساپا 108 واحد مثبت/ فارس 107 واحد منفی/ شبندر 96 واحد منفی/ وبملت 95 واحد مثبت/ حکشتی 76 واحد مثبت

بیشترین حجم معاملات 

خساپا 280.7 میلیون سهم/ وتجارت 174.2 میلیون سهم/ وپاسار 141.7 میلیون سهم/ وبصادر 135.6 میلیون سهم/ خپارس 130.7 میلیون سهم

روند ارزش معاملات سهامداران خرد بورس تهران : طی معاملات امروز در حدود 10380 میلیارد ریال از سهام شرکتهای مختلف در بازار خرد بورس اوراق بهادار تهران مورد معامله قرار گرفت که نسبت به روز کاری قبل 8 درصد افت داشته است.

بارقه های امید در اردوگاه بانک ها

حافظ عزیزی نقش _مدیر گروه تحلیل و مطالعات بازار کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: