تعداد بازدید : ۱۷۴۵
کد خبر : ۱۹۹۹۲۶
چشم سهامداران این بانک ادغامی به سود دو سال پیش؛
۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۸
در ترازنامه "بانک مهر اقتصاد" حجم بالای سود سهام پرداختنی چشم‌ها را نوازش می‌دهد؛ این در حالی است که هنوز مجمع سالانه دوره مالی ۹۷ را برگزار نکرده است.

آیا

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، یکی از بانک‌های وابسته به نیرو‌های مسلح که چندی پیش به همراه چند بانک دیگر وارد فرایند ادغام با بانک سپه شد، "بانک مهر اقتصاد" است.

"بانک مهر اقصاد" تا پایان سال مالی منتهی به اسفند ۹۷ با سرمایه ۱۲۰۰ میلیارد تومانی، بالغ بر ۴۶۹ میلیارد تومان سود انباشته دارد.

اما نکته منفی این بانک، تراز درآمدی است که در سال‌های اخیر، منفی بوده است.

بانک مهر اقتصاد تا پایان اسفند ماه سال۹۷ بیش از ۱۰۰میلیارد تومان به سهامداران خود بدهکار است

همانطور که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید، سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری همواره از سود تسهیلات اعطایی بالاتر بوده و این اختلاف در سال مالی۹۷ به بیشترین حد خود رسیده و به نظر می‌رسد شیب صعود سود سپرده‌ها بسیار بیشتر از سود تسهیلات است و سال به سال وزنه سود سپرده‌ها سنگین‌تر می‌شود.

آیا

در ترازنامه "بانک مهر اقتصاد" حجم بالای سود سهام پرداختنی چشم‌ها را نوازش می‌دهد. این بانک تا پایان اسفند ماه سال۹۷ بیش از ۱۰۰میلیارد تومان به سهامداران خود بدهکار است که البته بانک مرکزی در آخرین روز‌های شهریور ماه سال ۹۸ مجوز تقسیم سود سال ۹۶ را به این بانک تا سقف ۱۰۰ میلیارد تومان را داده است.

شایان ذکر است که "بانک مهر اقصاد" هنوز مجمع عمومی عادی سالیانه دوره ۱۲ ماهه سال ۹۷ را برگزار نکرده است. به عبارتی، در صورت تقسیم سود در مجمع سال مالی ۹۷، باز هم شاهد افزایش بدهکاری این بانک به سهامداران خواهیم بود.

نکته دیگری که در صورت‌های مالی به چشم می‌خورد، عدم وجود

هیچ‌گونه درآمد ارزی در این بانک مشاهده نشد.

است. برخلاف بسیاری از بانک‌ها که در مدت اخیر از محل تسعیر ارز سود مطلوبی کسب کرده‌اند، شاهد نمایش عدد صفر در مقابل سرفصل نتیجه مبادلات ارزی "بانک مهر اقتصاد" هستیم.

در مجموع، به نظر می‌رسد در صورتی که تراز درآمدی بانک با همین روال در جهت منفی حرکت کند، بانک سپه به عنوان متولی "بانک مهر اقتصاد" با چالش مواجه خواهد شد و بهتر است این بانک فکری برای درآمدزایی از سایر محل‌ها داشته باشد و وزن درآمد‌های غیرمشاع را بالا ببرد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: