تعداد بازدید : ۱۰۲۷
کد خبر : ۲۰۰۰۴۶
در صحن علنی امروز مجلس؛
۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۹
در صحن علنی امروز مجلس شورای اسلامی نمایندگان موافقت و مخالفت خود را درباره رسیدگی به طرح اساسنامه شرکت ملی گاز ایران اعلام کردند.

بررسی اساسنامه شرکت ملی گاز در صحن علنی

به گزارش بورس نیوز، نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه ۲۰ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی تقاضای عده‌ای از نمایندگان مجلس درباره رسیدگی به طرح اساسنامه شرکت ملی گاز ایران طبق اصل ۸۵ قانون اساسی به ارائه نظرات موافق و مخالف خود پرداختند.

سیده فاطمه ذوالقدر در مخالفت با درخواست مذکور گفت: موادی که قرار است در اساسنامه شرکت ملی گاز ایران تصویب شود شامل استخدام ها، مناقصات و مزایده‌ها می‌شود که باید مورد اشراف نمایندگان مورد در خانه ملت باشد، همانند اساسنامه وزارت ورزش و جوانان که در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گرفت.

وی ادامه داد: اساسنامه شرکت ملی گاز ایران باید در صحن علنی مجلس ارائه و مورد بررسی قرار گیرد و نمایندگان در جریان بررسی آن نقش فعال داشته باشند.

سیدکاظم دلخوش اباتری در موافقت با درخواست مطرح شده بیان کرد: قانون اساسی اختیاراتی برای مجلس شورای اسلامی و کمیسیون‌ها مشخص کرده و مجلس می‌تواند براساس قانون اساسی و آیین‌نامه داخلی اقداماتی داشته و در این زمینه نیز قانون این اجازه را داده است.

نماینده مردم صومعه سرا در خانه ملت خاطرنشان کرد: نزدیک به ۴۲ سال است در زمینه اساسنامه شرکت ملی گاز خلأ قانونی وجود دارد. در نبود اساسنامه حیف و میل منابع صورت می‌گیرد، در سال ۹۲ قانون وظایف وزارت نفت، شرکت ملی نفت مطرح شد و اکنون نیز اساسنامه شرکت ملی گاز مطرح شده، در آینده اساسنامه پتروشیمی و شرکت پالایش و پخش را پیش رو داریم.

وی افزود: بیش از ۵۰ طرح دوفوریتی، یک فوریتی و عادی در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار دارد و نمی‌توانیم یک دهم از آن‌ها را نیز در این دوره مجلس بررسی کنیم. می‌توان در ارتباط با بررسی اساسنامه شرکت ملی گاز این اختیار را به کمیسیون انرژی مجلس داد.

مهرداد بائوج لاهوتی در مخالفت با درخواست رسیدگی به طرح اساسنامه شرکت ملی گاز ایران طبق اصل ۸۵ قانون اساسی گفت: اعلام شد که شرکت ملی گاز ۴۲ سال بدون اساسنامه اداره شده، بعد از ۴۲ سال قصد داریم اساسنامه‌ای که دارای معایب فراوان است براساس اصل ۸۵ قانون اساسی به کمیسیون مربوطه ارجاع داده و به صورت آزمایشی اجرا شود.

نماینده مردم لنگرود در خانه ملت ادامه داد: کمیسیون‌های مجلس جلسات مستمر ندارند و نمی‌توان با حضور چند نفر اساسنامه شرکت ملی گاز را تصویب کرد. ما نیز نگران هستیم، اما نباید نخوانده اساسنامه را تایید کنیم و اختیار آن را به کمیسیون واگذار کنیم.

حسن کامران دستجردی در موافقت با درخواست مذکور ادامه داد: این اساسنامه از گذشته وجود داشته و ما قصد داریم آن را اصلاح کنیم و برای اولین بار با درخواست اصل ۸۵ قانون اساسی درخصوص یک طرح موافقت می‌کنم.

نماینده مردم اصفهان در مجلس دهم گفت: این خلأ قانونی باید برطرف شود، زیرا نفت و گاز برای کشور ما اهمیت دارد و همواره شورای نگهبان از وجود خلأ قانونی در شرکت ملی گاز گلایه داشته است. گاهی اگر خلأ‌های قانونی اساسنامه‌ها برطرف نشود، اثرات آن در بخش اجرا نیز مشاهده می‌شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: