تعداد بازدید : ۶۵۹۶
کد خبر : ۲۰۰۳۶۱
بورس نیوز بررسی کرد:
۲۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۶
بر اساس اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، از آغاز امروز جمعه ۲۴ ماه آبان سهمیه بندی بنزین برای تمام وسایل نقلیه بنزین سوز آغاز شده است. بر این اساس، قیمت بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان و بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان و بنزین سوپر ۳۵۰۰ تومان شد.
به گزارش بورس نیوز، از نخستین ساعات روز جمعه ۲۴ آبانماه ۱۳۹۸ اطلاعیه‌ای از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بدین شرح منتشر شده است:
«شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران به اطلاع عموم هموطنان عزیز می‌رساند که براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران محترم سه قوه، از ساعت صفر روز ۲۴ ماه آبان سهمیه بندی بنزین برای تمام وسایل نقلیه بنزین سوز به ترتیب بیان شده در این اطلاعیه انجام می‌شود.»

سهمیه بنزین هر نوع خودرو به ترتیب زیر است:
 


 تاثیر افزایش قیمت بنزین در بازار سرمایه 

در همین خصوص به بررسی "تاثیر افزایش قیمت بنزین در بازار سرمایه " می‌پردازیم.
 
کارشناسان معتقدند افزایش قیمت بنزین، قیمت گاز و برق را نیز به دنبال خواهد داشت، اما مشخصا بر قیمت حمل و نقل نیز تاثیرگذار خواهد بود، از طرف دیگر افزایش قیمت حمل و نقل باعث افزایش بهای تمام شده کالا شده و اگر واحد‌های تولیدی قادر باشند بهای تمام شده خود را متناسب با آن افزایش دهند، در صنایع مختلف بورسی تاثیرگذار نخواهد بود. 

حسام‌الدین جعفری، معاون عملیات و مدیر صندوق‌های کارگزاری بانک ملی در این خصوص معتقد است "بار افزایش قیمت " به مصرف کننده منتقل می‌شود، اما در شرکت‌های با اهمیت بورسی تاثیر خاصی نخواهد داشت چرا که شرکت‌های پالایشی و پتروشیمی تا قبل از تولید هزینه حمل ندارند، و عموما محصولات آن‌ها به کمک خطوط لوله جابه‌جا می‌شود؛ بنابراین روی پالایشی و پتروشیمی تاثیری نخواهیم دید، اما در صنایع پایین دستی آن‌ها به دلیل حمل و نقل خارج از خطوط لوله، شاهد افزایش نرخ خواهیم بود. همچنین شرکت‌های بزرگ که عمدتا از حمل و نقل ریلی استفاده می‌کنند، با توجه به اینکه هزینه سوخت در خطوط راه آهن هزینه کمتری دارد، نسبت به جاده‌ای‌ها، تاثیر کمتری می‌پذیرند، اما در صنایع کوچکتر که تامین مواد اولیه آن‌ها از طریق حمل و نقل جاده‌ای است، روی بهای تمام شده آن‌ها اثر می‌گذارد.
 
 تاثیر افزایش قیمت بنزین در بازار سرمایه
 

افزایش قیمت بنزین، امری هدفمند از سوی دولت
وحید شقاقی، اقتصاددان نیز، افزایش قیمت بنزین را امری هدفمند از سوی دولت دانست. کسب درآمدی برای افزایش سهم یارانه نقدی و پرداخت بسته‌های حمایتی به دهک‌های درآمدی پایین که از محل اصلاح قیمت حامل‌های انرژی، بسته‌های حمایتی در اختیار هجده میلیون خانوار قرار گیرد.

وی همچنین جلوگیری از قاچاق سوخت و افزایش مصرف انرژی را یکی دیگر از اهداف دولت عنوان کرد که سهم دهک‌های پردرآمد نیز از سهم یارانه‌های پنهان کاهش و تعدیل پیدا کند.

این اقتصاددان در خصوص بار تورمی این امر نیز اظهار داشت: در صورت مدیریت درست این طرح، بار تورمی به حداقل خواهد رسید و اگر مصارف متعادل همانند قیمت‌های گذشته ادامه یابد و تنها مصارف مازاد با قیمت تصاعدی باشد تورمی حداقلی با ۲ تا ۳ درصد تحمیل خواهد کرد.
فرامرز
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۴
برادر همه مسئولین کشورم لعنت بشه بدبخت کرسید مارون هرچی دیگه هم بخوامی بگمارد فایده ای ندره اون دنیاتونو چکار میخواهیدبکنید
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: