تعداد بازدید : ۱۲۶۳
کد خبر : ۲۰۰۴۴۷
کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۱
اثر تورم توسط خانوارهای ضعیف و متوسط ملموس‌تر خواهد بود اما؛ پرداخت یارانه نقدی هم راهگشا نبوده و بهتر است تدبیر دیگری برای حمایت از این اقشار اندیشیده شود.

اثر مثبت افزایش نرخ بنزین بازار سرمایه

به گزارش بورس نیوز، بعد از سهمیه‌بندی و افزایش نرخ بنزین، اظهارنظرهای مختلفی در این زمینه صورت گرفت. برخی معتقدند با مقایسه بنزین با قیمت های فوب، بنزین ۳ هزار تومانی ارزان است! برخی می گویند افزایش نرخ بنزین متناسب با رشد نرخ ارز بوده و آثار تورمی به دنبال نخواهد داشت! برخی هم این افزایش نرخ را اتفاق مثبتی برای بازار سرمایه قلمداد می کنند و منتظر افزایش قیمت سهم ها هستند! و البته تعداد بسیار بیشتری نسبت به آنها که اظهار نظر می کنند، ماتم افزایش قیمت سایر کالاها و رشد هزینه های زندگی و کوچک تر شدن سفره خانواده شان را دارند!

علی صادقین کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: نرخ بنزین ایران در مقایسه با نرخ بنزین جهانی، واقعا ارزان است؛ نرخ هر لیتر بنزین فوب خلیج فارس حدود ۵۵ سنت است و نرخ ۳ هزار تومانی در مقایسه با این نرخ، ارزان است اما؛ نرخ بنزین در کشور ما در مقایسه با درآمد متوسط خانوار در گروه های با درآمد متوسط، اصلا ارزان نیست!

وی افزود: امروز زمان مناسبی برای افزایش قیمت بنزین نبود چراکه واقعیت آن است که بنزین هزار تومانی مستلزم تخصیص یارانه وسیعی بود که ۳ عارضه در پی داشت؛ نخست آنکه بهره‌وری انرژی در ایران به شدت پایین و حجم مصرف بالا بود و دومین عارضه نیز حجم قابل توجهی از منابعی که باید صرف اجرای پروژه های عمرانی می شد، در قالب یارانه انرژی مصرف می شد؛ سومین و البته مهمترین عارضه هم این بود که بخش عمده یارانه انرژی نصیب ۳ دهک بالای درآمدی ایران می شد و گروه هایی که به افزایش نرخ بنزین اعتراض دارند، عمدتا سهم کمتری از یارانه بنزین داشتند.

صادقین اضافه کرد: این طرح دولت که درآمد ناشی از سهمیه بندی بنزین به اقشار ضعیف تخصیص یابد، (با چگونگی و قطعیت اجرای این طرح کاری ندارم) اتفاق مثبتی است. این سیاست، سیاست مناسبی بود که از مدت ها قبل زمزمه اجرای آن مطرح شده بود، ولی بهتر بود در زمان مناسب تری اجرا می شد.

تاثیر افزایش نرخ بنزین بر تورم

وی در مورد آثار تورمی افزایش نرخ بنزین اظهار کرد: این طرح حتما آثار تورمی بر جای خواهد گذاشت؛ چنانچه افزایش نرخ بنزین به شکل تدریجی انجام می شد، احتمالا آثار تورمی چندانی نداشت؛ ولی افزایش نرخ ناگهانی ۲۰۰ درصدی حتما انتظارات تورمی را تشدید خواهد کرد. به نظر می رسد در ۲ماه آینده شاخص قیمت تولیدکننده کمی رشد خواهد داشت و اثر این طرح در تورم واقعی و در زندگی مردم، از ابتدای سال آینده ملموس خواهد بود. به عبارتی در کوتاه مدت، انتظارات تورمی تشدید خواهد شد و در چند ماه آینده، تورم واقعی به دنبال خواهد داشت.

صادقین افزود: آثار تورمی ناشی از اجرای طرح سهمیه بندی بنزین، اقشار ضعیف و متوسط را بیش از دهک‌های بالای درآمدی تحت تاثیر قرار خواهد داد. بخش قابل توجهی از هزینه‌های زندگی خانوارهای ضعیف و متوسط، مربوط به تامین کالاهای بی دوام مانند خوراک و پوشاک است و از آنجا که در چنین شرایطی، رشد قیمت کالاهای بی دوام، بیش از سایر کالاها خواهد بود؛ بنابراین اثر تورم توسط خانوارهای ضعیف و متوسط ملموس‌تر خواهد بود؛ پرداخت یارانه نقدی هم راهگشا نیست و بهتر است تدبیر دیگری برای حمایت از این اقشار اندیشیده شود.

تاثیر افزایش نرخ بنزین بر بازار سرمایه

صادقین در رابطه با تاثیر افزایش نرخ بنزین بر بازار سرمایه گفت: افزایش نرخ بنزین قطعا اثر مثبتی بر بازار سرمایه ما خواهد داشت. تجربه نشان داده اثر تورم بر بازار سرمایه ما خصوصا سهم‌هایی که محصول تولیدی آنها مشمول قیمت‌گذاری دولتی است، مثبت است. گروه فرآورده‌های نفتی به ویژه پالایشگاه ها در کوتاه مدت و گروه های غذایی، سیمان، و... که قیمت گذاری دولتی دارند، در میان مدت از این افزایش نرخ منتفع خواهند شد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
رستگاری بدون هیجان‌زدگان!
بورس تهران توانسته طی معاملات ابتدایی امروز خود، به مرز ۴۰۰ هزار واحدی نزدیک شود.