تعداد بازدید : ۸۲۲
کد خبر : ۲۰۰۵۷۴
در گفتگو با بورس‌نیوز مطرح شد:
۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۹
سهمیه‌بندی بنزین را در فروش خودروسازان چندان اثرگذار نبوده ضمن آنکه با افزایش نرخ بنزین، احتمالا باید منتظر افزایش نرخ سایر کالاها از جمله افزایش قیمت خودرو هم باشیم.

القای تفکر «ما می توانیم»، راهگشای نجات صنعت خودرو

به گزارش بورس نیوز، صنعت خودرو بعد از تحریم های سال گذشته، به تدریج بعضی خودروها همچون ساندرو را از سبد تولیدات خود حذف کرد. اخیرا هم حذف پراید و پژو ۴۰۵ از سبد محصولات سایپا و ایران خودرو جدی شده است.
در این شرایط، مهم‌ترین سوال این است؛ آیا با خودروهای تولیدی موجود، تیراژ تولید و درآمد فروش خودروسازان افت نخواهد کرد؟

ابوالفضل خلخالی عضو هیات علمی دانشکده مهندسی خودرو در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: در شرایط فعلی تحریم‌ها بر روند تولید خودروسازان اثرگذار بوده و خودروسازان باید پراید و پژو ۴۰۵ را از تولید خود حذف کنند  اما؛ شرکت سایپا بر روی پلتفرم پراید، محصولاتی مانند تیبا و ساینا را تولید می‌کند و با تمرکز بر این حوزه می‌تواند سایر محصولات را جایگزین پراید کند.

وی ادامه داد: ایران‌خودرو نیز شرایط مشابهی داشته و امکان جایگزین کردن سمند و پژو۲۰۶ و ... را به‌جای پژو ۴۰۵ دارد بنابراین حذف پراید و پژو۴۰۵ عملا نباید نگرانی برای این دو شرکت خودروساز ایجاد کند.

خلخالی افزود: البته عدم تولید محصولاتی که تولید آن وابسته به واردات باشد، مشکلاتی به دنبال داشته و اثر این موضوع را تا حدی می‌توان در کاهش تولید خودرو در سال جاری نسبت به سال گذشته، مشاهده کرد؛ تیراژ تولید خودروسازان در ۶ماهه اول امسال افت چشمگیری نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته؛ ولی این مشکل ریشه در مسائل کلان‌تر دارد و تنها راهکار در شرایط فعلی برای رفع این مشکل، تمرکز بر داخلی سازی در صنعت خودرو است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: البته داخلی‌سازی قطعاتی که صنعت خودرو به‌واردات آنها وابسته بوده و امری زمان بر است و به نظر می‌رسد هنوز گام جدی در این زمینه برداشته نشده است.

این کارشناس صنعت خودرو، مهم‌ترین دلیل عدم تمرکز صنعت خودرو بر داخلی‌سازی قطعات را ناشی از کمبود نقدینگی دانست و گفت: تمرکز بر داخلی‌سازی قطعات، به دلیل مشکلات کمبود نقدینگی در شرکت‌ها چندان جدی انگاشته نشده استغ البته در ۲ ماه اخیر، تیم مدیریتی جدید در شرکت ایران‌خودرو و شرکت سایپا اقدامات شایسته و مناسبی در راستای تکمیل خودروهای ناقص کف انبار کارخانه‌ها و عرضه آنها به بازار انجام داده اند؛ اما هنوز در زمینه تولید برخی قطعات مانند ترمز ABS و قطعات الکترونیکی پیشرفته خودرو و... در داخل کشور، اگرچه صحبت هایی شده و تصمیماتی اتخاذ گردیده؛ ولی به سبب کمبود نقدینگی هنوز اقدام عملی جدی صورت نگرفته است.

خلخالی اضافه کرد: دومین مانع بر سر راه داخلی سازی صنعت، این است که از سوی شرکای خارجی تفکر «ما نمی‌توانیم» به صنعت خودرو القا شده و صنعت خودروی ما برای توسعه می بایست تفکر «ما می توانیم» را در ذهن مدیران و فعالان این صنعت، جایگزین کند. بهترین اتفاق ممکن برای صنعت خودرو، حضور تیمی از مدیران متعهد، متخصص، آگاه و دلسوز در شرکت ها خواهد بود. صنعت خودروی کشور با نیم قرن قدمت و برخورداری از مزایایی مانند دانش فنی، پتانسیل رشد دارد و مدیران این صنعت باید بتوانند دانش فنی این صنعت را به مزیت اقتصادی تبدیل کنند.

تاثیر سهمیه بندی بنزین بر صنعت خودرو

وی در خاتمه در رابطه با تاثیر سهمیه بندی بنزین بر تقاضای خودرو گفت: سهمیه بندی خودرو در کوتاه مدت بازار خودرو را تحت تاثیر قرار داده و تقاضای خودرو را کاهش خواهد داد. اما نکته اینجا است که هنوز حجم تقاضای خودرو در بازار بر حجم عرضه ها می چربد و حتی در صورت کاهش تقاضای خودرو، فعلا بازار خودرو با وضعیت تعادل در عرضه و تقاضا، فاصله دارد و همچنان تقاضا، بیش از عرضه خواهد بود. بنابراین طرح سهمیه بندی بنزین را در فروش خودروسازان اثرگذار ارزیابی نمی کنم. ضمن اینکه با افزایش نرخ بنزین، احتمالا باید منتظر افزایش نرخ سایر کالاها از جمله افزایش قیمت خودرو هم باشیم.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.