تعداد بازدید : ۹۳۶
کد خبر : ۲۰۱۱۶۱
۰۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۶
علی اکبر نیکو اقبال

علی اکبر نیکو اقبال اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه تهران در یادداشتی برای بورس نیوز نوشت:

«بیائید نظری به روند بالا رفتن قیمت در فروشگاه های کشورمان در همین چند روز گذشته بیندازیم و یادی از نظریه انتظارات تورمی بکنیم که فقط احساس تورم در آینده موجبات تورم را در زمان حال ایجاد می کند. بیائیم یکبار برای همیشه نگاهی به سیاست کنترل قیمت ها در چند دهه گذشته در ایران بیندازیم.

آیا تعزیرات حکومتی حتی با بگیر و ببند توانست موفقیتی حتی کوتاه مدت، در کنترل قیمت ها داشته باشد ؟ هیچ قدرت و حکومتی در جهان و حتی در شوروی با همه اقتدار کمو‌نیستی نتوانست موفقیتی در کنترل قیمت ها داشته باشد. نتیجه آنکه با نگاهی به شاخص های یک اقتصاد سالم و حرکت جهت تحقق آن مانند ایجاد ثبات اقتصادی در شرایط رکود تورمی تنها یک سیاست است که می تواند موفقیت را تضمین کند.

این سیاست سیاست های غیر پولی و غیر مالی را مورد تاکید قرار می دهد و سیاست هایی را گزینش می کند که منجر به تحولات بنیادی و نهادی در کشور بشود. زمینه های آن در ایران می تواند اموری مانند امور زیر را دربر بگیرد:


بهبود در وضع قوانین، حذف قوانین و مقررات زائد، پیگری و مجازات خاطیان مرتبط با مفاسد اداری اقتصادی، جلوگیری از قاچاق به کشور و فرار سرمایه از کشور، انجام حسابرسی های درست و صحیح از کلیه شرکتها و نهادهای دولتی، غیر دولتی و حکومتی و ادغام آنها در سازمانهای مالیاتی کشور و تعیین تکلیف بسیاری از شرکتهای ناکارآمد دولتی و در نهایت به پایان رساندن و سر و سامان دادن به مسئله خصوصی سازی های فرجام نیافته.


همانطور که تاکید شد این امور زیربنائی و ساختاری تنها راه سالم سازی اقتصاد کشوری مانند ایران در شرایط رکود تورمی است که با خود افزایش کارآیی، بهره وری و رشد اقتصادی بدون تورم را ایجاد و نقش بی بدیلی در توزیع عادلانه درآمد و ثروت در کشور ایجاد می کند.»

ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۵
سلام علیکم:گفته های جناب دکتر نیکو اقبال کاملا منطقی و قابل بحث میباشد!
ومن با گفته هایایشان موافق هستم!
فکر میکنم اکثر مردم با نظر ایشان موافق باشند چون حرف حق هم جا طرفدار دارد مخصوصا از زبان دکتر نیکو اقبال شنیده شود!
افقط میتوانم بگویم کو گوش شنوا!
احسنت به گفته های دکتر!
بقول عرب ها مرحبا عیونی!
دکتر جان موفق و پایدار باشی!
یا علی مدد!
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: