تعداد بازدید : ۵۲۵
کد خبر : ۲۰۱۲۸۰
صادرات سنگ آهن هنوز ادامه دارد؛
۰۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۶
نشست شرکت‌های بزرگ فولادی کشور با محوریت تأمین پایدار سنگ‌آهن،بررسی چالش های موجود و راهکارهای آن و همچنین تنظیم بازار و بومی‌سازی برگزار شد.

به گزارش بورس نیوز،منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان با تأکید بر اینکه تأمین سنگ ‌آهن دانه‌بندی برای ذوب‌آهن تبدیل به بحران شده است، گفت: خام فروشی در همه جای دنیا مورد نکوهش است. مقام معظم رهبری هم بر مقابله با خام فروشی تاکید کرده اند. نیاز داخلی به سنگ آهن هم که تشدید شده است.

با وجود بحران تامین مواد اولیه برای فولادسازان/صادرات سنگ آهن هنوز ادامه دارد

با این اوصاف چرا صادرات سنگ آهن هنوز پابرجاست؟
وی افزود : با اشاره به اینکه علی رغم وضع عوارض صادراتی سنگ آهن همچنان صادرات این ماده اولیه ادامه دارد گفت: عوارض ۲۵ درصدی که برای صادرات سنگ‌آهن تصویب ‌شده‌ به هیچ عنوان بازدارنده نیست و پیشنهاد ما وضع عوارض ۴۰ درصدی است.

شراکت معادن سنگ آهن با فولاد سازان به توازن زنجیره فولاد کمک می کند.
بهرام سبحانی رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و رئیس هیات مدیره ذوب آهن اصفهان نیز در این نشست با اشاره به اینکه ریشه عدم تامین پایدار سنگ آهن برای فولادسازان را باید در خصوصی سازی نادرست دنبال کرد، گفت: چندین سال قبل انجمن نسبت به ورود معادن به فولادسازی هشدار داد. در آن زمان هنوز مشکل تامین سنگ آهن واحدهای فولادی اینقدر شدید نشده بود و معادن در ابتدای توسعه فعالیت خود به سمت پایین دست بودند، اما متاسفانه توجه لازم نشد و منافع بنگاهی جای منافع ملی را گرفت.

با وجود بحران تامین مواد اولیه برای فولادسازان/صادرات سنگ آهن هنوز ادامه دارد
سبحانی افزود : در همین شرایط فعلی هم که واحدهای فولادی وابسته به شرکت های بزرگ سنگ آهنی یکی پس از دیگری افتتاح می شود، راهکارهای مختلفی ارائه داده ایم که نقطه مشترک آن ها، شراکت سنگ آهنی و فولادسازان است چرا که گره زدن منافع این دو بخش، به توازن زنجیره کمک می کند.
مهندس حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه نیز با تاکید بر اینکه ما نباید دغدغه تأمین سنگ‌آهن داشته باشیم، گفت: از دولت و مجموعه وزارت صمت این انتظار را داریم که برنامه‌ریزی لازم برای تأمین سنگ‌آهن ما را انجام دهند.
وی ادامه داد: انجمن نیز باید در این زمینه نقش صنفی خود را ایفا کند و زمینه لازم برای رفع چالش های این مسیر را فراهم آورد.
علی محمدی مدیرعامل فولاد خوزستان نیز در این نشست با اشاره به قیمت گذاری تولیدات در بورس گفت: اگر در بورس کالا سرکوب قیمتی روی شمش اعمال نشود و قیمت شمش بر اساس عرضه و تقاضای واقعی کشف شود، صرفه اقتصادی در زنجیره فولاد برای عرضه سنگ آهن به بازار داخل ایجاد می‌شود.
وی افزود: صرفه اقتصادی در زنجیره فولاد با تعیین قیمت شمش بر اساس عرضه ایجاد خواهد شد چرا که قیمت داخلی سنگ آهن، تابعی از قیمت شمش فولاد خوزستان است. لذا در کنار وضع عوارض لازم است دولت قیمت شمش در بورس کالا را نیز واقعی کند تا گرایش به صادرات سنگ آهن کاهش یابد.
نظارت بیشتر از طرف معاونت معدنی وزارت صمت
همچنین کسری غفوری مدیر عامل فولاد خراسان در این نشست درباره تامین مواد اولیه برای شرکت های فولادی گفت: معاونت معدنی وزارت صمت برای تامین سنگ آهن مورد نیاز فولادسازان یک جدول ابلاغ کرده است اما لازم است نظارت بیشتری بر اجرای این سهمیه ها داشته باشد.
وی افزود: همچنین فولاد خراسان ضمن دفاع از اقدام دولت در وضع عوارض صادراتی سنگ آهن، پیشنهاد می کند دولت یک کمیته کارشناسی را به صورت فوری مأمور رسیدگی به این موضوع بکند تا این کمیته یک بسته عملکردی مشخص ارائه نماید.

 

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: