تعداد بازدید : ۹۶۵
کد خبر : ۲۰۱۳۹۷
نوبت به "همراه" رسید، آسمان تپید؛
۰۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۴
در شرایطی که در مدت اخیر افزایش نرخ‌ها یاررسان شرکت‌ها برای فرار از زیان بود، دست برخی همچون "همراه اول" از نرخ‌های جدید کوتاه ماند و دولت اجازه افزایش نرخ نداد که خود سوالی بزرگ برای سهامداران این شرکت است!

ساز ناکوک دولت در گوش

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، رکود تورمی حاکم بر فضای اقتصادی موجب کند شدن گردش چرخ تولید و فروش بنگاه‌ها و شرکت‌ها شده است. از همین رو، شاهد بودیم که اغلب صنایع و شرکت‌ها مجوز افزایش نرخ محصولات خود را از دولت گرفتند و کاستی مقدار تولید و فروش را با افزایش نرخ‌های فروش جبران کردند.

بررسی صورت‌های مالی شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه به خوبی نشان می‌دهد که نمودار نرخ‌های فروش در مسیر صعود حرکت کرده و به این طریق، اجازه نمود شدید رکود در صورت‌های مالی شرکت‌ها داده نشد. در واقع، افزایش درآمد بسیاری از شرکت‌ها در سال گذشته و مدت سپری شده از سال جاری، مدیون رشد نرخ‌ها است که در غیر این صورت، بسیاری از صنایع و بنگاه‌ها به زیر کشیده می‌شدند.

ساز ناکوک دولت در گوش

در این میان، دست برخی شرکت‌ها از نرخ‌های جدید کوتاه ماند و دولت اجازه افزایش نرخ نداد؛ از جمله این شرکت‌ها می‌توان به «ارتباطات سیار ایران (همراه اول)» اشاره کرد.

سهامدار عمده «همراه اول» مدت‌ها است که به دنبال مجوز افزایش نرخ رفته اما؛ دولت این اجازه را تاکنون نداده است؛ چرا که دولت معتقد است شرکت توسعه اعتماد مبین، «مخابرات ایران» که «همراه اول» را در زیرمجموعه خود دارد، را ارزان خریده و ارزش این شرکت در آن زمان بیش از رقم خریداری شده بود. از همین رو، در دوره‌های اخیر نرخ تلفن ثابت و همراه تغییر چندانی نداشته است.

این در حالی است که نرخ آب، برق و گاز در مقایسه با نرخ تلفن ثابت در این مدت رشد قابل ملاحظه‌ای داشته‌اند.

ساز ناکوک دولت در گوش

در اواخر اسفند ماه سال ۹۷ دولت مقرر کرد تا بهای آب شرب و برق از ابتدای اردیبهشت سال ۹۸ سالانه به میزان ۷ درصد افزایش یابد. به این ترتیب، بهای برق مصرفی خانگی به‌طور متوسط در مناطق عادی و ماه‌های غیرگرم مناطق گرمسیر ۲۲۷۱ ریال و در ماه‌های گرم مناطق گرمسیر ۱۹۲۱ ریال تعیین شد. این در حالی است که در سال ۸۸ (زمان خصوصی سازی مخابرات) متوسط نرخ برق مصرفی خانگی ۱۲۹ ریال بود.

باید توجه داشت که این گونه کشمکش‌ها فضای کسب و کار را مخدوش می‌کند و زیرساخت‌ها کارایی لازم را از دست خواهند داد.

با همه این اوصاف و بدون افزایش نرخ‌های قابل توجه، «همراه اول» توانسته با گسترش فعالیت‌های خود، در دوره‌های مالی اخیر درآمد‌های خود را افزایش دهد و در تمام سال‌ها چند گام رو به جلو حرکت کند. با توجه به تحقق ۱۰۰ هزار میلیارد ریال درآمد در ۷ ماهه نخست سال جاری، انتظار می‌رود تا پایان سال به راحتی بتواند رکورد سودسازی خود را بشکند و به درآمدی بیش از ۱۴۰ هزار میلیارد ریال دست یابد.

ساز ناکوک دولت در گوش

حال تصور کنید اگر دولت همانند سایر بنگاه‌ها و شرکت ها، مجوز افزایش نرخ به "همراه اول" اعطا کند، درآمدزایی و سودآوری شرکت با شیب تندی رو به بالا حرکت خواهد کرد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: