تعداد بازدید : ۱۳۷۱
کد خبر : ۲۰۱۶۰۹
معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس در گفتگو با بورس نیوز:
۰۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۲
قانون بازار حکم می‌کند در صورت عدم ارائه به موقع گزارش‌ها و اطلاعات، پرونده انضباطی و قضایی برای شرکت‌های متخلف تشکیل شده و در ادامه احضار به دادگاه را نیز رقم خواهد زد.
نشانه‌ای برای سهامداران
حسن امیری معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس در خصوص شفاف سازی و گزارش‌های بازار پایه به خبرنگار بورس نیوز گفت: تکالیف شرکت‌ها در ارتباط با انتشار اطلاعات و دوره‌های گزارش گری مساوی است.

وی ادامه داد: این امر در رابطه با شرکت‌های ثبت شده مانند شرکت‌های پذیرفته شده بوده و طی دوران گزارش گری موظف به انتشار اطلاعات هستند اما؛ در بازار پایه برخی شرکت‌ها نسبت به ارائه اطلاعات و دیگر بازار‌ها با تاخیر بیشتری عمل می‌کنند که چنین اقدامی از سوی شرکت‌ها، دلیلی بر افتادن در بازار پایه و لغو پذیرش آنهاست چرا که استاندارد‌های گزارش گری را رعایت نکرده اند. 

امیری خاصیت این بازار را ریسک بیشتر عنوان کرد و افزود: این بازار به لحاظ مکانیزم اطلاع رسانی عملکرد ضعیف‌تر است، اما مکانیزم‌های کنترلی سازمان برای این شرکت‌ها در مقایسه با دیگر شرکت‌های پذیرفته شده تفاوتی وجود ندارد.

وی ادامه داد: با این شرایط اگر ناشری در ارائه به موقع اطلاعات کوتاهی کند بر حسب آن پرونده انضباطی یا قضایی تشکیل خواهد شد اما؛ نماد شرکت بسته نخواهد شد، البته شرکت‌های حاضر در بازار اصلی، در شرایط مشابه و عدم ارائه اطلاعات لازم، با توقف طولانی مدت نماد مواجه خواهند شد.

معاون نظارت بر بورس‌ها با بیان دستور العمل جدید از کوتاه شدن دوره‌های توقف نماد سخن گفت و افزود: تاخیر در ارائه اطلاعات یا عدم این کار، عاملی در جهت جابجایی تابلوی شرکت‌ها خواهد بود که درواقع یک نشانه برای سهامدار است تا درخواست رعایت استاندارد‌های مدیریتی را به شرکتی که دارای سهم آن هستند، تاکید کنند تا این وقفه در ارائه اطلاعات کاهش یابد.
 
امیری در پایان با اشاره به موضوع سواستفاده و تاخیر در انجام امور عنوان کرد: قانون بازار حکم می‌کند در صورت پیش آمد این مسائل پرونده انضباطی تشکیل شده و عدم ارائه اطلاعات نیز ایجاد پرونده قضایی و احضار به دادگاه را رقم خواهد زد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: