تعداد بازدید : ۸۵۱
کد خبر : ۲۰۱۸۸۸
در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید شد:
۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۹
مدیرعامل «کشرق» گفت: تمامی معادن تعطیل و نیمه تعطیل مجموعه صنعتی و معدنی شمالشرق شاهرود، در سال جاری فعال شده و هر دوره، وضعیت تولید نسبت به دوره قبل افزایش داشته و این شرایط در گزارش های منتشرشده شرکت هم مشهود است.

تشریح دلایل رشد ۳۱۳ درصدی «کشرق»

به گزارش بورس نیوز، «کشرق» امروز هم صف خرید بود. این نماد در سال جاری روزهای سبز زیادی به خود دیده و از ابتدای سال ۹۸ بازدهی ۳۱۳ درصدی برای سهامداران خود به ارمغان آورده است. شرکت صنعتی و معدنی شمالشرق شاهرود در ۶ ماهه اول سال با پرش ۲۸۸ درصدی نسبت به سال قبل و تحقق سود ۱۶۳ ریالی به ازای هر سهم، نشان داد که رشد قیمت سهم دلایل بنیادی داشته؛ البته غافلگیری های «کشرق» در ماه های بعد هم ادامه داشته و درآمد فروش ۸ ماهه امسال ۲۹۳ درصد بیش از درآمد مدت مشابه سال قبل بوده است.
نکته عجیب در مورد زغالسنگی ها این است که حجم برداشت زغالسنگ ایران نسبت به ذخایر قطعی زغالسنگ کشور بسیار ناچیز است. این در حالی است که در حال حاضر بخشی از نیاز کشور به زغالسنگ از طریق واردات تامین می گردد که با احتساب هزینه های حمل، قیمت بسیار بالاتری نسبت به زغال ایران دارد. با این شرایط، شرکت های زغالسنگی جای توسعه خواهند داشت.

علی نصیری مدیرعامل و نایب رییس هیات مدیره شرکت صنعتی و معدنی شمالشرق شاهرود در گفتگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت زغالسنگی ها بیان کرد: با توجه به اکتشافات و برداشت های اخیر، ذخیره قطعی زغالسنگ کشورمان حدود ۲ میلیارد تن برآورد شده و برداشت صنعت زغالسنگ در بهترین حالت، حدود ۴ میلیون تن است.

وی افزود: تا سال گذشته، قیمت زغالسنگ، بزرگترین چالش بر سر راه توسعه صنعت زغالسنگ کشور بود. تعیین قیمت ثابت و پایین برای زغالسنگ ایران، انگیزه ای برای سرمایه گذاری در این حوزه ایجاد نمی کرد و سرمایه گذاران رغبتی به سرمایه گذاری در طرح های افزایش ظرفیت صنعت زغالسنگ نداشتند. ولی مدتی است که شرکت های زغالسنگی مشغول انجام طرح های افزایش ظرفیت هستند. البته فرآیند تجهیز و راه اندازی معادن زغالسنگ، زمان بر است؛ اما اتفاقات خوبی در این زمینه رخ داده و با توجه به شتاب روند اجرای طرح های توسعه ای در این صنعت، در نیمه دوم امسال، حجم تولید زغالسنگ کشور بیش از نیمه اول سال بوده و روند صعودی تولید زغالسنگ، در سال آینده هم تداوم خواهد داشت.

این فعال صنعت زغالسنگ تصریح کرد: بعد از تعیین فرمول قیمت گذاری زغالسنگ، (بر مبنای شمش فولاد خوزستان)، بزرگترین دغدغه زغالسنگی ها مرتفع شده و روند استخراج صعودی بوده و نسبت به گذشته، تغییر فاحشی خواهد داشت. البته به منظور افزایش ظرفیت برداشت زغالسنگ در ایران نسبت به حجم ذخایر قطعی، می بایست طرح های مکانیزه اجرا شود و اجرای هر طرح مکانیزه، چند سالی به طول انجامیده و باید در سطح کلان تری در این رابطه، برنامه ریزی بلندمدت صورت گیرد. اما سرمایه گذاری در این صنعت، توجیه اقتصادی داشته و تقریبا تمام شرکت ها، طرح های توسعه ای در دست اجرا دارند.

تشریح دلایل رشد ۳۱۳ درصدی «کشرق»

مدیرعامل «کشرق» در رابطه با وضعیت شرکت و برنامه های آتی مجموعه صنعتی و معدنی شمالشرق شاهرود گفت: شرکت صنعتی و معدنی شمالشرق هم طرح های توسعه ای در دست انجام دارد و به مدد همین طرح ها، هم حجم تولید شرکت و هم سودآوری مجموعه، روند صعودی خواهد داشت.

نصیری اضافه کرد: تمامی معادن تعطیل و نیمه تعطیل مجموعه صنعتی و معدنی شمالشرق شاهرود، در سال جاری فعال شده و هر دوره، وضعیت تولید نسبت به دوره قبل افزایش داشته و این شرایط در گزارش های منتشرشده شرکت هم مشهود است. این روند ادامه خواهد داشت و در دوره های بعد، گزارش های بهتری ارایه خواهد شد. طرح های توسعه فعلا از منابع داخلی شرکت تامین مالی می شود.

وی در خاتمه تاکید کرد: صنعت زغالسنگ کشور با تشکیل انجمن زغالسنگ ایران در سال گذشته، از بلاتکلیفی که چند سالی با آن دست به گریبان بود، رهایی یافته و سهم خود را در اقتصاد کشور مطالب می کند و با این شرایط، به آینده بسیار خوشبین هستیم.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: