تعداد بازدید : ۵۲۸
کد خبر : ۲۰۱۸۸۹
در نیمه اول سال روی داد؛
۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۳
درآمد عملیاتی شرکت پتروشیمی جم در نیمه اول سال ۹۸ برابر با ۶۸ میلیون و ۷۶۸ هزار و ۱۲۱ بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۷ درصد رشد کرده است.

رشد ۸۷ درصدی درآمد پتروشیمی جم

به گزارش بورس نیوز، همچنین بهای تمام شده کالای فروش رفته شرکت در همین بازه زمانی برابر با ۵۰ میلیون و ۵۴ هزار و ۵۴۳ بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲۳ درصد افزایش یافته است. عمده این میزان افزایش ناشی از افزایش نرخ مواد اولیه، حقوق و دستمزد بر اساس قانون، طبقه بندی حساب ها، افزایش نرخ هزینه‌های یوتیلیتی، هزینه تعمیر و نگهداشت و همچنین افزایش تورم سالیانه بوده است.
پتروشیمی جم تا کنون پنج مرتبه افزایش سرمایه داده و در آخرین مرحله سرمایه خود را به رقم ۱۸ هزارمیلیارد ریال رسانده است. شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری، صندوق بازنشستگی کشوری، شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین، سرمایه گذاری استانی و شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان، عمده سهامدارن پتروشیمی جم را تشکیل می‌دهند.
بر اساس این گزارش، سود هر سهم جم در سال مالی ۱۳۹۷ برابر با ۲ هزار و ۸۱۷ ریال بوده که نسبت به سال قبل ۲۳ درصد رشد داشته است. آمار‌های تولید این شرکت نشان می‌دهد تولید محصولات در ۶ ماهه نخست سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۲ درصد رشد داشته و به رقمی بالغ بر ۱ میلیون و ۱۹۸ هزار و ۳۵۰ تن رسیده است. در طرف فروش نیز شرکت با ۶۸۰ هزار و ۷۲۲ تن فروش داخلی و ۲۱۹ هزار و ۹۴۲ تن فروش خارجی به ترتیب توانسته رشد‌هایی ۱۱ و ۹ درصدی را رقم بزند.
از میان این هفت شرکت، سهام پلی پروپیلن جم با نماد "جم پیلن" در بازار سرمایه کشور مورد داد و ستد قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه خود پتروشیمی جم خوارک این شرکت را تامین می‌کند و به تازگی روند اورهال را طی کرده، انتظار می‌رود پلی پروپیلن جم امسال دارای عملکرد مناسبی باشد.
طرح‌های توسعه‌ای شرکت شامل ۲ گروه طرح‌های توسعه‌ای داخل مجتمع و طرح‌های سرمایه گذاری خارج از مجتمع جم است. در گروه نخست شرکت دارای ۱۵ طرح است که در مراحل گوناگون قرار دارند. از بین این ۱۵ طرح می‌توان به جایگزینی خطوط آب خنک کننده از GRP به کربن استیل، پروژه کندانس سازی فلرینگ استیلنی، نصب مخزن ذخیره آب BFW جهت پروژه بویلر، احداث ساختمان سر درب صادراتی و ترمیم و مقاوم سازی سازه‌های بتنی مجتمع پتروشیمی جم اشاره کرد.
در گروه دوم نیز ۲ طرح سرمایه گذاری تولید پروپیلن و پلی پروپیلن به روش (PDH/PP) و ABS/Rubber همواره در حال پیشرفت است. طرح توسعه‌ای ABS/Rubber با همراهی شرکت پلیمر پاد جم که از زیرمجموعه‌های پتروشیمی جم- مالکیت بیش از ۹۹ درصد این شرکت با شرکت پتروشیمی جم است- صورت می‌گیرد.
شرکت دارای اهداف کلانی شامل قطع وابستگی به واردات کاتالیست، تلاش برای ایجاد اشتغال و جلوگیری از خروج ارز، توسعه و تکمیل زنجیره ارزش تولید مواد پایه الفین، تأمین مستمر خوراک و یوتیلیتی مناسب برای تولید اقتصادی و حفظ حاشیه سود مناسب عملیات تولید، کاهش فروش محصولات شیمیایی به صورت خام فروشی، مدیریت پسماند و کاهش و پایش آلاینده‌های هوا و پساب است.
همچنین شرکت در جهت دستیابی به اهداف خود از راهبرد مدیریت بهای تمام شده محصولات و کاهش هزینه‌ها، راهبرد پایداری و توسعه صادرات، سرآمدی عملیات (بهره برداری حداکثری از ظرفیت‌های تولید و افزایش کمی و کیفی تولید)، راهبرد تنوع همگون، یکپارچگی عمودی و افقی از طریق توسعه سرمایه گذاری‌ها و شراکت‌ها و توسعه جغرافیایی بازار، ارتقای نظام مدیریت سرمایه‌های انسانی، تمرکز بر ارتقای بهره وری از طریق مدیریت بهینه منابع، مدیریت هزینه و توسعه مدیریت دانش بهره می‌برد.
پتروشیمی جم یکی از بزرگترین شرکت‌های موجود در صنعت پتروشیمی کشور است که از حیث دارا بودن واحد‌های الفین باظرفیت بالا، اهمیت بین المللی دارد. سهام این شرکت که از سال ۱۳۹۱ در بازار سرمایه مورد داد و ستد قرار گرفته، همواره سودآوری پیوسته و مناسبی را ایجاد میکند.
بنا بر این گزارش، شرکت پتروشیمی جم سهامدار عمده هفت شرکت فرعی شامل شرکت پلی پروپیلن جم، شرکت خدمات مهندسی جم صنعت کاران، شرکت توسعه پلیمری پادجم، شرکت توسعه پلیمر کنگان، شرکت آمیزه‌های پویا پلیمری جم، شرکت توسعه صنایع پلیمر جم و شرکت توسعه انرژی پادکیش است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: