تعداد بازدید : ۷۴۳
کد خبر : ۲۰۲۳۲۲
کارشناس امور مالیاتی در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۴

ارایه خدمات در گرو شفافیت مالی

به گزارش بورس نیوز، یکی از بحث های داغ این روزهای کشورمان بحث مالیات است. بسیاری این روزها در مورد مالیات اظهار نظر کرده اند که البته برخی از آنها هیچ ارتباطی با حوزه مالیات ندارند. بعضی از لزوم تقویت مالیات ها سخن می گویند و بعضی دیگر، حاتم بخشی می کنند و از معافیت های مالیاتی صحبت می کنند. اما در کنار پیشنهاد اخذ مالیات از عایدی سرمایه، معافیت مالیاتی سلبریتی ها خودنمایی می کند.

مرتضی اکبریان کارشناس امور مالیاتی در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: از لحاظ قوانین و مقررات، معافیت های مالیاتی تعریف شده ایراد چندانی ندارد. بجز معافیت مالیاتی سلبریتی ها که کلا با این معافیت مالیاتی، مخالف هستم. هیچ دلیل منطقی و عقلانی برای معافیت مالیاتی سلبریتی ها وجود ندارد و این معافیت مالیاتی در سایر کشورها هم مرسوم نیست.

وی افزود: اما در حوزه اجرای قوانین و معافیت های مالیاتی، با ضعف هایی مواجه هستیم. مهم ترین چالش در حوزه مالیات ستانی، فقدان پایگاه اطلاعاتی جامع برای دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در مورد درآمدهای افراد است. از همین رو، سواستفاده هایی از معافیت های مالیاتی تعریف شده در قوانین مالیاتی، صورت می گیرد.

وی در رابطه با راهکار رفع این نقطه ضعف گفت: در گام نخست باید قوانین مالیاتی مورد بازنگری قرار گیرند. برخی معافیت های مالیاتی فعلی مربوط به مراکز دولتی و نهادهای وابسته به هنر و... است. در مورد حذف این معافیت ها، نظری ندارم؛ ولی معتقدم می توان در بروزرسانی مقررات، معافیت های مالیاتی جدیدی در نظر گرفت که به رونق تولید و اشتغال کمک کند. همچنین باید پایگاه اطلاعاتی کامل و جامعی داشت که اشتغال و درآمد افراد و... بطور دقیق قابل بررسی باشد و مهمترین ابزار برای دسترسی به این اطلاعات، بررسی تراکنش های بانکی است.

وی اضافه کرد: نظارت بر حساب های بانکی افراد، اقدام عجیبی نیست و در سایر کشورها هم این کار انجام می شود. علاوه بر این، باید در خصوص مالیات، فرهنگ سازی از مدارس و رسانه ها و... آغاز شود. مردم نباید نگران بررسی حساب های بانکی باشند و با اعتمادسازی، می توان مردم را برای پرداخت مالیات توجیه کند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
رستگاری بدون هیجان‌زدگان!
بورس تهران توانسته طی معاملات ابتدایی امروز خود، به مرز ۴۰۰ هزار واحدی نزدیک شود.