تعداد بازدید : ۸۱۴
کد خبر : ۲۰۲۳۲۲
کارشناس امور مالیاتی در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۴

ارایه خدمات در گرو شفافیت مالی

به گزارش بورس نیوز، یکی از بحث های داغ این روزهای کشورمان بحث مالیات است. بسیاری این روزها در مورد مالیات اظهار نظر کرده اند که البته برخی از آنها هیچ ارتباطی با حوزه مالیات ندارند. بعضی از لزوم تقویت مالیات ها سخن می گویند و بعضی دیگر، حاتم بخشی می کنند و از معافیت های مالیاتی صحبت می کنند. اما در کنار پیشنهاد اخذ مالیات از عایدی سرمایه، معافیت مالیاتی سلبریتی ها خودنمایی می کند.

مرتضی اکبریان کارشناس امور مالیاتی در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: از لحاظ قوانین و مقررات، معافیت های مالیاتی تعریف شده ایراد چندانی ندارد. بجز معافیت مالیاتی سلبریتی ها که کلا با این معافیت مالیاتی، مخالف هستم. هیچ دلیل منطقی و عقلانی برای معافیت مالیاتی سلبریتی ها وجود ندارد و این معافیت مالیاتی در سایر کشورها هم مرسوم نیست.

وی افزود: اما در حوزه اجرای قوانین و معافیت های مالیاتی، با ضعف هایی مواجه هستیم. مهم ترین چالش در حوزه مالیات ستانی، فقدان پایگاه اطلاعاتی جامع برای دسترسی به اطلاعات مورد نیاز در مورد درآمدهای افراد است. از همین رو، سواستفاده هایی از معافیت های مالیاتی تعریف شده در قوانین مالیاتی، صورت می گیرد.

وی در رابطه با راهکار رفع این نقطه ضعف گفت: در گام نخست باید قوانین مالیاتی مورد بازنگری قرار گیرند. برخی معافیت های مالیاتی فعلی مربوط به مراکز دولتی و نهادهای وابسته به هنر و... است. در مورد حذف این معافیت ها، نظری ندارم؛ ولی معتقدم می توان در بروزرسانی مقررات، معافیت های مالیاتی جدیدی در نظر گرفت که به رونق تولید و اشتغال کمک کند. همچنین باید پایگاه اطلاعاتی کامل و جامعی داشت که اشتغال و درآمد افراد و... بطور دقیق قابل بررسی باشد و مهمترین ابزار برای دسترسی به این اطلاعات، بررسی تراکنش های بانکی است.

وی اضافه کرد: نظارت بر حساب های بانکی افراد، اقدام عجیبی نیست و در سایر کشورها هم این کار انجام می شود. علاوه بر این، باید در خصوص مالیات، فرهنگ سازی از مدارس و رسانه ها و... آغاز شود. مردم نباید نگران بررسی حساب های بانکی باشند و با اعتمادسازی، می توان مردم را برای پرداخت مالیات توجیه کند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: