تعداد بازدید : ۱۷۲۲
کد خبر : ۲۰۲۸۵۳
مدیرعامل سابق صندوق ضمانت صادرات در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۳
انتظار افزایش نرخ ارز نمی رود و به نظر می رسد دلار تا پایان سال در محدوده ۱۳ تا ۱۴ هزار تومان در نوسان باشد.

دلایل افزایش نرخ ارز

به گزارش بورس نیوز، نرخ ارز بعد از اجرای سیاست سهمیه بندی بنزین، سیر صعودی داشته و روز گذشته، تا مرز ۱۴ هزار تومان پیش رفته بود. امروز اما نرخ دلار کاهش داشته و در این ساعت از بازار هر دلار آمریکا در صرافی ها حدود ۱۳۴۰۰ تومان به فروش می رسد. این در حالی است که رییس بانک مرکزی هم دو روز قبل از بازگشت نرخ ارز خبر داده بود.

سید کمال سید علی مدیرعامل سابق صندوق ضمانت صادرات در گفتگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازار ارز و تاثیر مداخله بانک مرکزی در این بازار، بیان کرد: مادامی که بازار ارز، عمق داشته باشد و صادرکنندگان، ارز را وارد کشور کرده و عوامل اجرایی مانند صرافی ها و بانک ها به راحتی امکان انتقال ارز به داخل کشور را داشته باشند، بانک مرکزی در بازار ارز مداخله چندانی ندارد. اما حتی در کشوری مثل ترکیه هم در شرایط سیاسی خاص، بانک مرکزی جهت تنظیم بازار ارز وارد عمل می شود. لذا دخالت بانک مرکزی در شرایط فعلی چندان عجیب نیست.

وی افزود: در کشور ما نیز در دوره هایی مداخله بانک مرکزی در بازار ارز به حداقل رسیده است. بعنوان مثال در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۵ که بازار ارز وضعیت متعادل تری داشت، نظارت بانک مرکزی بر بازار ارز کاملا نامحسوس بود. اما در شرایط فعلی اقتصاد کشور که امکان گشایش اعتبارات اسنادی و انتقال ارز و... به راحتی فراهم نیست، نظارت بانک مرکزی بر بازار ارز و جلوگیری از نوسانات نرخ ارز اجتناب ناپذیر است. البته میزان منابع ارزی بانک مرکزی هم در نرخ بازار ارز اثرگذار است؛ ولی اگر منابع ارزی کافی در اختیار بانک مرکزی نباشد، می توان با کنترل مصارف ارزی و مدیریت ثبت سفارش ها، تعادل در بازار ارز ایجاد کرد.

دلایل افزایش نرخ ارز

معاون ارزی اسبق بانک مرکزی تاکید کرد: معتقدم نوسان بازار ارز در چند روز گذشته، بیشتر ناشی از هیجان بازار؛ نزدیکی به پایان سال و موعد تسویه شرکت های بزرگ؛ و محدودیت های صادرات به عراق و کاهش ورودی اسکناس ارزی به کشور بوده است. ولی انتظار افزایش نرخ ارز نمی رود و به نظر می رسد دلار تا پایان سال در محدوده ۱۳ تا ۱۴ هزار تومان در نوسان باشد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.