تعداد بازدید : ۴۷۱
کد خبر : ۲۰۳۲۵۸
۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۱
در یکی از روزهای سرد و بارانی پاییز، افتخار مهمانی یکی از فارغ التحصیلان رشته متالورژی دانشگاه صنعتی شریف در ابتدای انقلاب را داشتم. وی عناوینی نظیر فعالیت در جهاد سازندگی،نماینده دوره سوم مجلس شورای اسلامی،رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس،مدیرعاملی شرکت ملی مس ایران،مدیرعاملی شرکت ملی فولاد و تاسیس سازمان ایمیدرو را در کارنامه کاری خود دارد.


به گزارش بورس نیوز،مصطفی موذن گفت:زمانی که در مجلس بودم به طور طبیعی رفت و آمد زیادی با ذوب آهن اصفهان داشتم. در آن دوران این شرکت، اصلی ترین تولید کننده فولاد کشور بود، مبارکه و خوزستان در حال ساخت بودند و بسیاری از ذوب آهنی ها در ساخت این صنایع و سایر فولاد های ایران نقش آفرین شدند.
در دورانی که مدیرعامل شرکت ملی فولاد شدم و پس از آن هم ایمیدرو را تاسیس نمودم، ارتباط بنده با ذوب آهن مستقیم تر شد.تسریع در اجرایی شدن طرح توازن ذوب آهن اقدام اساسی بنده در این شرکت بود. درآن دوران برنامه ریزی برای نظام مند کردن سیستم مالی ذوب آهن نیز مورد توجه ویژه قرار گرفت و با موفقیت انجام شد.
آخرین باری که ذوب آهن آمدم جشن چهلمین سالگرد تاسیس این شرکت مادر صنعتی بود، بسیار علاقمند و حساس بودم که بدانم طرح ها و پروژه های مختلف ذوب آهن هم اکنون در چه مرحله ای قرار دارند.
زمانی که در مجلس بودم در فاینانس های برنامه اول توسعه که بنده رییس کمیسیون بودم،دقیقاً به یاد دارم که از حق ذوب آهن اصفهان دفاع کردم. فاینانس توسعه این شرکت در برنامه اول قابل مشاهده است اما متاسفانه انجام نشد و اتفاقاتی رخ داد که به پروژه های پنجگانه تبدیل شدند. در این بین و از فاینانس برنامه اول توسعه نیز پروژه سبا برای ذوب آهن معیین گردید.
به اتفاق همکارانم بورس فلزات سابق و بورس کالای فعلی را راه اندازی کردیم تا کلیه معاملات در بستر شفافیت انجام گیرد اما در همان دوران نیز چالش های بسیاری را تجربه نمودیم. همچنان هم بورس کالا تنها ابزار شفاف برای تبادلات مختلف به شمار می رود.
همچنان پیگیر احوال ذوب آهن هستم،در دهه چهل مدیریت معادن با ذوب آهن اصفهان بود اما در حال حاضر شرایط تغییر کرده است و طرفین(فولادی ها و معدنی ها) باید متناسب با تحولات زمان برای موفقیت تلاش کنند.
به عقیده بنده معدنی ها باید در مسیر خودشان و فولادها نیز در استای تحقق اهداف شان حرکت کنند. اما معادن به فکر تکمیل زنجیره خودشان افتادند و فولادی ها نیز فکر خرید پهنه های معدنی. دور شدن از تخصص ها،توازن زنجیره را به هم زد و هم اکنون برای اعتماد سازی و تعامل به مدلی جهت ایجاد توازن نیاز داریم زیرا تفاهم و برقراری ارتباط عادلانه،رونق تولید را در بخش های صنعت و معدن رقم می زند. در یک کلام توسعه پایدار معدنی ها و فولادی ها از مسیر توافق به ثمر می نشیند.

 

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.