تعداد بازدید : ۷۸۰
کد خبر : ۲۰۳۵۳۶
کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز مطرح کرد:
۲۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۹
مدیرعامل کارگزاری توسعه سرمایه دنیا گفت: بورس بهترین بستر تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی و واگذاری‌های دولتی بوده، اما دولت شفاف‌سازی پیرامون نحوه و چگونگی عرضه‌ها نداشته و احتمالا بخش عمده‌ای از واگذاری‌ها در قالب مزایده و مناقصه انجام خواهد شد.

مسیر واگذاری‌ها در مزایده، مناقصه یا بورس!

حسنعلی بشارت احسانی مدیرعامل کارگزاری توسعه سرمایه دنیا در گفت‌وگو با بورس‌نیوز درخصوص ارزیابی خود از میزان درآمدزایی که دولت در بخش واگذاری اوراق و شرکت‌های دولتی در بودجه داشته، اظهارکرد: در لایحه بودجه ۹۹، دولت قصد داشته تا با انتشار اوراق دولتی و فروش آن در بازارسرمایه و حتی خارج از آن، اقدام به سرمایه‌گذاری و تامین مالی پروژه‌های دولتی کند.

وی ادامه داد: "بورس" ظرفیت کاملی داشته تا اقدام به جذب آن‌ها در بازارسرمایه داشته باشد اما؛ حجم، نرخ و ارزش آن تاکنون شفاف‌سازی نشده است.

کارشناس بازارسرمایه گفت: بورس بهترین بستر تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی و واگذاری‌های دولتی بوده، اما دولت شفاف‌سازی پیرامون نحوه و چگونگی عرضه‌ها نداشته و احتمالا بخش عمده‌ای از واگذاری‌ها در قالب مزایده و مناقصه انجام خواهد شد.

بشارت احسانی درخصوص واگذاری‌های واقعی به بخش‌بخصوصی نیز تاکید کرد: خصولتی‌سازی همیشه راهکار دم‌دستی دولت‌ها بوده و تصور نمی‌شود که دولت در تجویز این نسخه، کوتاهی کند و فرصتی به واگذاری بنگاه‌های دولتی به بخش‌خصوصی واقعی را بدهد، بنابراین در اغلب مزایده و مناقصه‌ها اموال و دارایی‌های دولتی بیشتر به خصولتی‌ها تقدیم می‌شود.

وی افزود: دولت روند نظارت و کنترل اقتصاد را با حکم‌های دستوری تحت تاثیر قرار داده و باید اقتصاد آزاد متناسب با عرضه و تقاضا در بازار را رعایت کند، زیرا اقتصاد دستوری هیچکاه موفق نخواهد بود.

بشارت احسانی درپایان درباره ورود "سهام عدالت" به بازارسرمایه نیز اشاره داشت و تصریح کرد: بخشی از سهام شرکت‌های دولتی در قالب سهام عدالت به سهامداران اختصاص یافت، اما بعید بوده در کوتاه مدت، دولت بتواند برای بودجه ۹۹ برنامه‌ریزی پیرو ورود این شرکت‌ها و قابل معامله شدن آن‌ها در بورس داشته باشد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: