تعداد بازدید : ۲۲۲۳
کد خبر : ۲۰۳۵۵۴
دبیر انجمن زغال سنگ ایران در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۳۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۹
طرح های توسعه در شرکت های معدنی در دست انجام بوده و سرمایه‌گذاری‌هایی در منطقه کرمان و طبس صورت گرفته تا این پروژه‌ها در پایان سال۹۹ به بهره‌برداری نهایی رسد .

غول زغال سنگی در تدارک ورود به بورس

به گزارش بورس نیوز، ذخیره قطعی زغال‌سنگ کشورمان حدود ۲ میلیارد تن برآورد شده و برداشت صنعت زغال سنگ در بهترین حالت، حدود ۲ میلیون تن است.

با توجه به اینکه در حال حاضر صنعت زغال سنگ کشور فقط بخشی از نیاز زغال سنگ کشور را تامین می کند و به دلیل نیاز بازار داخل، امکان تمرکز بر صادرات در این صنعت وجود ندارد. بنابراین سرمایه گذاری در صنعت زغال سنگ کشور و افزایش ظرفیت تولید، هم به تامین نیاز بازار داخل کمک می کند و هم فرصت صادرات و ارزآوری را برای این صنعت فراهم خواهد کرد.

زغال سنگی ها در سال های گذشته به دلیل قیمت گذاری دستوری و بسیار کمتر از قیمت های جهانی، چندان سودآور نبودند؛ ولی با ایجاد انجمن زغال سنگ ایران در سال ۱۳۹۶ و پیگیری ها در مورد نرخ زغال سنگ و در نهایت تعیین فرمول قیمت گذاری زغال سنگ بر مبنای فرمول ۲۶.۵ درصد شمش فولاد خوزستان در سال ۹۷، به نظر می رسد باید منتظر روزهای بهتری در این صنعت باشیم. کما اینکه بررسی روند سودآوری شرکت های زغال سنگی حاضر در بازار سرمایه هم حاکی از رشد قابل ملاحظه سودآوری در این شرکت ها است.

سعید صمدی دبیر انجمن زغالسنگ ایران در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در این خصوص بیان کرد: اگرچه نرخ زغال سنگ طی دو سال اخیر با افزایش همراه بوده و منطقی‌تر شده اما؛ همزمان با افزایش نرخ زغال‌سنگ، نرخ تورم نیز در اقتصاد روند افزایشی داشته و با این شرایط، نرخ زغال سنگ نسبت به گذشته چندان رشدی نداشته و می توان گفت زغال سنگ ایران هنوز با قیمت ایده آل فاصله دارد.

رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران اضافه کرد: البته طرح های توسعه در شرکت های معدنی در دست انجام است و سرمایه گذاری هایی در منطقه کرمان و طبس صورت گرفته است. این پروژه ها تا پایان سال ۹۹ به بهره برداری نهایی رسیده و پیش بینی می شود تا آن زمان، حداقل ۴۰۰ هزار تن به ظرفیت تولید کنسانتره زغال سنگ کشور افزوده خواهد شد.

صمدی در رابطه با پیش بینی حجم تقاضای زغال سنگ گفت: با افزایش ظرفیت تولید زغال سنگ در کشور، حجم تقاضا هم افزایش خواهد داشت؛ چرا که از سال آینده طرح کوره بلند شرکت میدکو هم وارد مدار تولید شده و خریدار جدیدی به خریداران زغال سنگ ایران اضافه خواهد شد.

وی در خاتمه در مورد سایر برنامه های صنعت زغال سنگ کشور اظهار کرد: دو شرکت زغال سنگی که یکی از آنها بزرگترین تولیدکننده زغال سنگ کشور نیز هست، در تدارک ورود به بازار سرمایه هستند و امیدوارم تا اوایل سال آینده شاهد عرضه اولیه سهام این دو شرکت در بورس تهران باشیم.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: