تعداد بازدید : ۸۷۳
کد خبر : ۲۰۳۶۵۱
رشد درآمد صادراتی همگام با بهبود فضای داخلی؛
۰۸ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۳
در روز‌هایی که بسیاری از شرکت‌ها با مشکلات صادرات ناشی از تحریم‌ها مواجه هستند، آمار‌ها از «پتروشیمی پارس» چراغ امید را روشن می‌کند و تحلیل‌ها از فاصله‌های بسیار در جهت مثبت حکایت می‌کند.

بی محلی «پارس» به تحریم‌ها به تابلوی معاملات سرایت کرد

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، شرکت «پتروشیمی پارس» ۲۶ آذر ماه مجمع فوق العاده تشکیل داد و اعضای هیئت مدیره خود را انتخاب کرد. در این مجمع، از عدم تأثیرگذاری تحریم‌ها سخن به میان آمد و عنوان شد که این موضوع هیچ خللی در امر صادرات و وصول ارز حاصل از صادرات ایجاد نکرد.

لازم به ذکر است که «پتروشیمی پارس» از ابتدای سال جاری تاکنون ۴۱۹ میلیون دلار از محصولات خود را به بازار‌های خارجی صادر کرده که ۳۸۵ میلیون دلار از ارز حاصل از فروش، دریافت شده است.

نگاهی به آمار فروش این شرکت حکایت از آن دارد که مبلغ ریالی و دلاری صادرات در سال‌های اخیر رشد فزاینده‌ای داشته است. البته نسبت مبلغ صادرات به کل فروش روند کاهشی دارد که دلیل بر کاهش میزان صادرات نیست بلکه مبلغ فروش داخلی افزایش یافته است.

بی محلی «پارس» به تحریم‌ها به تابلوی معاملات سرایت کرد

بنابراین، همان‌طور که در گزارش‌ قبلی آبسیم اشاره شده بود، تیر تحریم‌ها در «پارس» به خطا رفته و این شرکت همچنان بر مدار بازار‌های خارجی می‌چرخد.

بررسی آمار فروش ماهانه این شرکت حاکی از آن است که مبلغ فروش محصولات در همه ماه‌های سال جاری به مراتب بیش از سال‌های گذشته بوده است. در مجموع، عملکرد ۸ ماهه «پارس» به ثبت درآمد ۱۰۱ هزار و ۱۲۰ میلیارد ریالی منتج شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، رشد قابل توجه ۷۴ درصدی را به معرض نمایش می‌گذارد.

این پتروشیمی برآورد کرده تا پایان سال جمع درآمد‌های عملیاتی خود را به رقم ۱۵۲ هزار میلیارد ریال نزدیک کند که تا پایان دوره ۸ ماهه، ۶۷ درصد این مبلغ را پوشش داده است. بنابراین، به نظر می‌رسد «پارس» توانایی دستیابی به رقمی بیش از آن چه پیش بینی شده را دارد و می‌تواند اندکی پیشروی کند.

بی محلی «پارس» به تحریم‌ها به تابلوی معاملات سرایت کرد

لازم به توضیح است که کاهش فروش محصول LPG در ۲ ماه اخیر به دلیل تعمیرات اساسی بوده و مشکلی بابت صادرات وجود ندارد.

بر اساس تحلیل فاصله ساختار سود و زیان، حاشیه سود ناخالص «پارس» از میانگین شرکت‌های تولیدی حاضر در گروه محصولات شیمیایی اندکی کمتر است اما؛ با این حال از نظر مبلغ سود ناخالص در رتبه چهارم گروه ایستاده است.

شایان ذکر است که از آبان ماه سال جاری، همگام با روند صعودی ارز نیمایی، شاهد رشد آهسته قیمت فروش یوتیلیتی «پتروشیمی مبین» هستیم که موجب می‌شود بهای تمام شده تولید در «پتروشیمی پارس» بالا رود. به علاوه، به دلیل تبدیل قرارداد‌های FOB به CFR و همچنین بروز آثار تحریم ها، هزینه حمل از ابتدای سال ۹۸ افزایش یافته است. این شرکت برای حمل محصولات صادراتی به جای خرید کشتی و صرف هزینه‌های هنگفت، اقدام به انقعاد قرارداد‌های بلندمدت اجاره‌ای کرده است.

البته باید این نکته را نیز مدنظر داشت که با عملکرد بهتر در سایر بخش‌های عملیاتی، شاهد بهبود حاشیه سود عملیاتی هستیم و از میانگین گروه، ۶ درصد فراتر رفت. سود مطلوب ناشی از تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی عملیاتی به تنهایی نسبت ۱۰ درصدی از مبلغ فروش دارد؛ در حالی که این نسبت در گروه به صورت میانگین حدود ۱.۵ درصد است.

بی محلی «پارس» به تحریم‌ها به تابلوی معاملات سرایت کرد

نکته مثبت دیگر «پارس» نبود هیچ گونه تسهیلات مالی کوتاه‌مدت و بلندمدت است که سبب شده تا حاشیه سود ۳۶ درصدی عملیاتی، به ۳۸ درصد به صورت خالص در آخرین گزارش مالی شرکت، افزایش یابد. برخورداری از سرمایه در گردش مناسب موجب شده تا منابع مالی مورد نیاز شرکت از این طریق تامین شود و از منابع خارجی مبرا شود. سرمایه در گردش شرکت حدود ۳۵ هزار میلیارد ریال تخمین زده می‌شود و وجه نقد ۸۵۰۰ میلیارد ریالی نیز درخور توجه است.

علاوه بر این، معافیت مالیاتی و عدم درج هزینه مالیات در صورت‌های مالی نیز بر رشد حاشیه سود خالص اثرگذار بوده است. در همین راستا، «پارس» در حال رایزنی برای تمدید بلندمدت معافیت مالیاتی صادرات است.

در سال‌های گذشته نسبت مبلغ درآمد حاصل از سرمایه گذاری‌ها به فروش، قابل توجه بوده که تماما از سود سهام شرکت پلیمر آریاساسول نشأت می‌گیرد. قابل ذکر است که مراحل عرضه بخشی از سهام شرکت پلیمر آریاساسول در بورس در حال انجام است و احتمالا تا پایان سال جاری عرضه اولیه آن انجام گیرد و از این محل نیز سود مطلوبی عاید «پارس» شود.

در مجموع می‌توان گفت که «پارس» در زمره بهترین‌های پتروشیمی قرارد دارد و عملکرد قابل قبولی از خود به نمایش گذاشته است که رشد قیمت ۹۶ درصدی هر سهم آن در مدت سپری شده از سال جاری، خود مؤید آن است که سهامداران نیز به آینده این شرکت نگاه مثبت و روشنی دارند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: