تعداد بازدید : ۸۵۳
کد خبر : ۲۰۳۷۳۵
در گفتگو با بورس نیوز تاکید شد:
۰۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۰
پژوهشگر ارشد مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه گفت: ویژگی اقتصاد ایران تاثیرپذیری از عرصه سیاسی است و از آنجا که عرصه سیاسی، عرصه ای پر نوسان و غیر قابل پیش بینی است، باید در اقتصاد ایران همواره آمادگی تغییرات ناگهانی را داشت.

حلقه مفقوده در بودجه ۹۹

به گزارش بورس نیوز، دولت در پیش نویس بودجه ۹۹ نرخ دلار نیمایی را ۸۵۰۰ تومان لحاظ کرده است. حال آنکه به لحاظ سیاسی چشم انداز روابط بین المللی و مراودات مالی کشور چندان مثبت نیست و تحقق اعدادی که در بودجه پیش بینی شده، با ابهام همراه است.

اردشیر پشنگ پژوهشگر ارشد مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز بیان کرد: بدون شک نرخ ارز و سایر مولفه های اقتصادی در کشور ما تحت تاثیر مسائل سیاسی است و بغرنج شدن شرایط سیاسی چه در حوزه سیاست داخلی و چه خارجی، اقتصاد ایران را متاثر می کند. در این چند دهه همواره تنش های سیاسی بین ایران و قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای، باعث شده اقتصاد ایران بعنوان یک متغیر وابسته به مسائل سیاسی باشد. ایران به لحاظ جغرافیایی در یک منطقه به شدت امنیتی قرار داشته و فقدان اعتماد بین کشورهای منطقه خاورمیانه سبب شده امنیت در اولویت سیاست های خارجی باشد و «اقتصاد» در حاشیه قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: واقعیت اقتصاد ایران در این دولت و دولت های قبل این است که مسائل غیرمترقبه و غیر قابل پیش بینی خارج از حوزه اقتصاد که اقتصاد را تحت تاثیر قرار می دهد، زیاد است. همین موضوع اقتصاد ایران را به یک اقتصاد پر ریسک و پر نوسان تبدیل کرده است. ضمن اینکه علاوه بر دولت، کارگزاران و نهادهای اقتصادی فرادولتی (در بخش حاکمیتی) وجود دارند که هم در سیاست های داخلی و هم در سیاست های خارجی کشور اثرگذار هستند و با این شرایط، نمی توان انتظار یک اقتصاد با ثبات را داشت. آنچه مسلم است، با توجه به روابط دیپلماتیک تیره و تار ایران و آمریکا، سال ۹۹ به لحاظ اقتصادی شرایط کشور از امسال بهتر نخواهد بود. فعلا انتظار مصالحه نمی رود و سیاست ایران، صبر تا زمان تعیین تکلیف رییس جمهور بعدی آمریکا است.

پشنگ در رابطه با امکان تحقق درآمدهای پیش بینی شده در بودجه ۹۹ گفت: مهمترین اتفاقی که در یک ماه اخیر، درآمد دولت را تحت تاثیر قرار داده، موضوع افزایش نرخ بنزین است. اگرچه به ظاهر هدف از اجرای طرح سهمیه بندی بنزین، اصلاح مصرف سوخت در کشور بود؛ ولی به نظر می رسد دولت قصد داشته با افزایش قیمت بنزین، کسری بودجه ناشی از افت درآمد فروش نفت خام را جبران کند. در تحقق درآمدهایی که دولت در بودجه ۹۹ پیش بینی کرده، ابهام وجود دارد و نمی توان به یک روند قابل پیش بینی در اقتصاد خرد و کلان خوشبین بود.

این کارشناس بازارسرمایه تصریح کرد: بسیاری از کارشناسان معتقدند نرخ ارز به صورت دستوری کنترل و مدیریت می شود و شاید اگر دولت از مهار نرخ ارز دست بکشد، بازار ارز نرخ های بالاتری به خود ببیند. اگرچه به هر حال در چند ماه گذشته سیاست گذاران ایران در کنترل و تثبیت نرخ ارز عملکرد خوبی داشته و این تجربه نشان می دهد احتمالا در مدیریت و کنترل نرخ ارز موفق خواهند بود. ولی ویژگی اقتصاد ایران تاثیرپذیری از عرصه سیاسی است و از آنجا که عرصه سیاسی، عرصه ای پر نوسان و غیر قابل پیش بینی است، باید در اقتصاد ایران همواره آمادگی تغییرات ناگهانی را داشت. کما اینکه در سنوات قبل هم چنین وضعیتی تجربه شده و کمتر اتفاق افتاده که اقتصاد ایران، با ثبات باشد.

وی در مورد نقاط ضعف و قوت بودجه ۹۹ گفت: مهمترین نقطه قوت بودجه ۹۹ تلاش جهت کاهش وابستگی به درآمد نفت و افزایش سایر درآمدها است. اما با کاهش درآمدهای نفتی دولت، بیشترین فشار به دوش کارمندان و کارگران تحمیل خواهد شد. این در حالی است که بسیاری از اقشار از جمله پزشکان و نیز بسیاری از شرکت های خصولتی و دولتی مالیات واقعی پرداخت نمی کنند و هنوز در شناسایی درآمدهای بسیاری از اقشار پردرآمد جامعه ابهام وجود دارد. عدم خوشبینی به ایجاد تعادل در اخذ مالیات عادلانه، نقطه ضعف بودجه سال ۹۹ کشور است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: حلقه مفقوده بودجه ۹۹، عدالت مالیاتی است و امیدواریم در این مورد با دقت بیشتری برنامه ریزی شود. ضمن اینکه کشور با کسری بودجه مواجه است و انباشت سومدیریت در چند سال گذشته نسبت به تحریم ها فشار اقتصادی بیشتری به دولت تحمیل کرده است. در نتیجه این فشارها دولت گاه اقداماتی (جراحی اقتصادی) انجام داده که تبعات آن در جامعه قابل لمس است. افزایش قیمت بنزین نمونه ای از اقدامات دولت برای کاهش فشار کسری بودجه بود و بودجه ۹۹ نیاز به تعامل و اجرای منعطف تر دارد. گام برداشتن به سمت عدالت مالیاتی، راهکاری است که می تواند از بار فشار کسری بودجه بکاهد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.