تعداد بازدید : ۱۷۶۱
کد خبر : ۲۰۳۷۳۸
کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۰۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۷
بورس روند صعودی را در پیش گرفته بویژه در رابطه با سهام‌های بنیادی و طبق گزارش‌های آذرماه ریزشی دامن‌گیر بازارسرمایه نشده و این رشد تدریجی، روند صعودی خود را ادامه خواهد داد.

کامودیتی‌ها و موتوری در حالت استارت

احمد اشتیاقی مدیرعامل کارگزاری بانک آینده در خصوص ارزیابی خود از روند معاملاتی امروز بازارسرمایه به خبرنگار بورس‌نیوز اظهارکرد: با توجه به گزارش‌های آذرماه، بورس روند روبه‌رشدی را به‌ویژه در رابطه با سهم‌های بنیادی سپری کرده و طبق گزارش‌های آذر ماه ریزشی دامن‌گیر تابلوی بازار نشده و شاخص به صورت تدریجی روند صعودی خود را طی می‌کند.

وی ادامه داد: شرکت‌ها سود‌های خوبی را طی ۹ماه حاصل کرده‌اند بنابراین در کلیت بازار مشکلی وجود ندارد و به نظر می‌رسد به صورت تدریجی رو به رشد حرکت می‌کند.

کارشناس بازارسرمایه در خصوص صدر جدول قرار گرفتن صنایع فلزی و معدنی نیز در بازار عنوان کرد: این صنایع جاماندگی رشد دارند و با توجه به گزارش آذر‌ماه، می‌توانند لیدر شده و با اقبال سرمایه گذاران روبرو شوند.

وی در خصوص تاثیر پارامتر‌های مختلف بر بازار سرمایه و میزان این تاثیرگذاری عنوان کرد: یکی از اثرگذارترین پارامتر‌ها نرخ ارز بوده و در حال حاضر به طور روزانه مورد ارزیابی سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد و با توجه به اینکه کف دلار ۱۲۰۰۰ تومان پیش‌بینی شده می‌توان گفت دلار خطری برای بورس تلقی نمی‌شود.

اشتیاقی افزود: عامل بعدی می‌تواند ورود نقدینگی به بازار باشد؛ با توجه به اینکه بازار‌های موازی با رکود همراه شده، این نقدینگی به بازار سرمایه سرریز شده و تاثیرگذار هست، بودجه نیز تاثیر و خطر خاصی را برای بازار سرمایه رقم نزده است.

مدیرعامل کارگزاری بانک آینده در ادامه به شرایط سیاسی کشور و چگونگی برخورد با برجام و اتفاقی که در رابطه با برجام روی خواهد داد اشاره داشت و آن را تنها تهدیدی که بازار با آن مواجه است دانست و افزود: سایر عوامل مثبت است با توجه به اینکه سود سپرده گذاری بانکی نیز افزایش پیدا نخواهد کرد و روند کاهشی داشته، این عوامل دست به دست هم می‌دهند که بازار سرمایه به عنوان بازار اولی که از آن انتظار داریم در بازدهی بالاتری نسبت به بازار‌های دیگر باشد، قرار گیرد، شاخص به صورت صعودی در حال رشد است و ورود نقدینگی و اقبالی که سرمایه گذاران به این بازار دارند عامل موثری برای رشد تدریجی بازار است.

اشتیاقی در خصوص اینکه سهامداران باید روی چه سهم‌هایی تمرکز و سرمایه گذاری کنند عنوان کرد: با توجه به اینکه شاهد رشد سهم‌های شرکت‌های کوچک بوده‌ایم، و این شرکت‌های کوچک حباب گونه نیز هستند یعنی توقعاتی که برای سودآوری در سال‌های آتی از این شرکت‌ها توقع می‌شود، قاعدتا محقق نمی‌شود.

وی در رابطه با روند صعودی سهم‌های بنیادی و بزرگ بازار سرمایه افزود: سهم‌های معدنی و فلزی، همین طور هولدینگ‌های چند رشته‌ای نسبت به سایر سهام‌های دیگر و باتوجه به اینکه P/E های آنها منطقی بوده و عمدتا زیر ۵ است و یا اینکه شرکت‌های هولدینگ باید در شرایط نرمال بازار قیمت‌گذاری آنها باید به ۷۰ درصد NAV برسد.

این کارشناس بازارسرمایه تاکید کرد: اکثر این سهم‌ها روی ۵۰ یا ۵۵ درصد NAV معامله می‌شوند، بنابراین ظرفیت خوبی در شرکت‌های سرمایه‌گذار‌ی هلدینگ وجود داشته که به ۷۰ درصد از ظرفیت خود دست یابند و همین‌طور شرکت‌های بزرگی و بنیادی مثل "فولاد"، "فملی"، "کچاد"، "کگل"، از این دست شرکت‌ها زیر قیمت واقعی در حال معامله هستند و طرح‌های توسعه خوبی داشتند و هیچ ریسکی برای سرمایه‌گذاری وجود ندارد و قاعدتا خریدشان مناسب است.

اشتیاقی در پایان به رشد شاخص اشاره داشت و خاطرنشان کرد: شاخص با توجه به اینکه P/E شرکت‌ها در حال رشد است و قاعدتا P/Eکل بازار می‌تواند افزایش یابد، و با توجه به افزایش سودآوری شرکت‌های بزرگ انتظار می‌رود شاخص تا ۴۲۰ هزار تا روند صعودی داشته باشد، با این عوامل بنیادی که در بازار وجود دارد این رشد را در کل شاخص بورس شاهد خواهیم بود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: