تعداد بازدید : ۳۵۹۶
کد خبر : ۲۰۴۹۸۷
یک کارشناس روابط بین‌الملل در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۱۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۱
قطعا بازارهای مالی تحت تاثیر این اتفاق قرار خواهند گرفت. اما وضعیت میان مدت بستگی به واکنش ایران و مدیریت شرایط بعدی خواهد داشت.

تاثیر شهادت سردار سلیمانی بر بازارهای مالی

به گزارش بورس نیوز، روز گذشته سردار پر افتخار سپاه اسلام حاج قاسم سلیمانی به درجه رفیع شهادت نائل شد. این اتفاق، بازتاب های زیادی هم در داخل کشور و هم مجامع بین المللی داشته است. با توجه به واکنش فوری بازار جهانی نفت و طلا به این اتفاق، انتظار می رود بازار سرمایه هم تحت تاثیر قرار بگیرد. این در حالی است که زمزمه هایی از جلسه برخی مدیران بورسی در مورد حمایت از بازار در معاملات روز شنبه مطرح شده و شاهین چراغی عضو شورای عالی بورس هم در فضای مجازی اعلام کرده حمایت فعالان بازار سرمایه از این بازار، ادای دین به سردار شهید است.

 

اردشیر پشنگ پژوهشگر ارشد مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه در گفتگو با بورس نیوز در خصوص شهادت سردار قاسم سلیمانی بیان کرد: سردار قاسم سلیمانی، بی بدیل ترین فرمانده نظامی ایران پس از انقلاب بودند و در ۳ دهه اخیر چهره شاخص تدوین سیاست های خارجی منطقه ای ایران و خاورمیانه محسوب می شدند. شهادت ایشان، رویداد فوق العاده با اهمیتی برای ایران بوده و اثرات و پیامدهای خاص خود را هم خواهد داشت. ضمن اینکه تا کنون هیچ یک از رییس جمهورهای کشور آمریکا، این چنین فرمان ترور یک مقام ارشد نظامی در یک دولت رسمی و قانونی را صادر نکرده بودند و اگر چه بعضی سایت ها و تحلیلگران آمریکایی صدور فرمان ترور ایشان را با صدور فرمان ترور بن لادن و ابوبکر البغدادی مقایسه کرده بودند، ولی سردار شهید قاسم سلیمانی چهره ای کاملا متفاوت بوده اند و ترور ایشان بدون شک در سیاست های خارجی ایران (و تا حدی هم سیاست های داخلی ایران) تاثیرگذار خواهد بود.

پشنگ در رابطه با واکنش ایران به این اتفاق گفت: با توجه به رویه رفتاری ایران طی ۴ دهه اخیر، بعید است که ایران اقدام به یک واکنش فوری و احساسی دست بزند؛ چرا که شرایط منطقه هم بسیار حساس است. مقامات «ایران» می دانند که کوچکترین حرکت اشتباه ممکن است خطر شروع یک جنگ را در منطقه ایجاد کند و «جنگ»، اتفاقی است که نه ایران به دنبال آن است و نه سایر بازیگران منطقه و نه حتی دولت آمریکا! بنابراین تصور می کنم ایران به نوعی خویشتن داری خواهد کرد؛ اما واکنش به این اقدام آمریکا را در هم در موعد لازم نشان خواهد داد. به هر حال طول تماس نیروهای آمریکایی با نیروهای ایرانی بسیار گسترده است و از یمن تا لبنان را شامل می شود. نیروهای نیابتی مختلف نیز در منطقه حضور دارند و با توجه به جایگاه سردار شهید قاسم سلیمانی، این حرکت آمریکا بی پاسخ نخواهد ماند. اما این به معنای یک اقدام احساسی و تنش زا نیست و به رغم آنکه در بیانیه های رهبر معظم انقلاب و سایر مقامات کشوری، وعده انتقام داده شده، اما خویشتن داری ایران در سیاست خارجی احتمالا ادامه خواهد داشت.

وی اضافه کرد: اعلام خبر ترور و شهادت سردار سلیمانی، حتی بسیاری از رهبران جمهوری خواه و دموکرات آمریکا را شوکه کرد؛ چرا که صدور دستور ترور یک مقام رسمی یک دولت رسمی و قانونی، و بعد از آن هم قبول مسوولیت ترور به صورت آشکار، تصمیم غیر متعارفی بود که سابقه نداشته و این غافلگیری نشان می دهد که این اقدام ترامپ، یک نوع اعلام غیر رسمی جنگ به ایران بوده است.

این کارشناس روابط بین‌المللی در مورد تاثیر این ترور بر بازارهای مالی ایران و نیز قیمت جهانی نفت اظهار کرد: با توجه به سطح تنش ها در منطقه و نیز جایگاه سردار سلیمانی در سیاست های خارجی منطقه، این اتفاق حتما آثاری خواهد داشت. ضمن اینکه در چند ساعت گذشته، خبر شهادت ایشان سرتیتر اکثر رسانه های بین‌المللی شده و بازار نفت هم تحت تاثیر این خبر، قرار گرفت. قطعا بازارهای مالی تحت تاثیر این اتفاق قرار خواهند گرفت. اما وضعیت میان مدت بستگی به واکنش ایران و مدیریت شرایط بعدی خواهد داشت. همان طور که گفته شد منطقه خاورمیانه همچون انبار باروت بوده و ترور سردار سلیمانی، این انبار باروت را برای انفجار آماده تر کرده و واکنش هر یک از طرفین، وضعیت پیش بینی نشده ای ایجاد خواهد کرد.

K.O
-
۲۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۴
الان شما تحلیل کردین یا چیز هایی که تو شبکه های خبری میگن رو بازگو اقای تحلیل گر
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

بانک دی، آنلاین مجمع برگزار می کند

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک دی آنلاین برگزار می‌شود.

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: