تعداد بازدید : ۲۰۱۲
کد خبر : ۲۰۵۳۷۰
در گفتگو با بورس نیوز تاکید شد:
۱۷ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۱
حتی با فرض میانگین نسبت P/E (قیمت سهم به سود هر سهم) ۶ برای بازار، هر سهم «فولاد» باید حداقل ۷۰۰ تومان قیمت گذاری شود.

دلایل اقبال «فولاد» در منفی‌ترین روزهای بازار

به گزارش بورس نیوز، بعد از ترور و شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی و آغاز تنش های کلامی و خط و نشان کشیدن های ایران و آمریکا برای یکدیگر، موجی از نگرانی بازار سرمایه ما را در بر گرفت و در نتیجه فروش های هیجانی، بورس تهران در نخستین روز هفته سنگین ترین ریزش تاریخی خود را تجربه کرد.
اما از همان ابتدای هفته، صندوق توسعه و صندوق تثبیت بازار و حقوقی ها و بازارگردان های سهم ها، شروع به حمایت از سهم ها کردند و در نتیجه این اقدام مثبت و هوشمندانه، بورس تهران در معاملات روز یکشنبه، فشار فروش به مراتب کمتری شاهد بود. ولی در میان سرخی بازار یکشنبه، سبز خوشرنگ نماد شرکت فولاد مبارکه اصفهان، چشم نوازی می کرد و جالب تر آن بود که لابلای صف های فروش این دو روز معاملاتی، «فولاد» با صف خرید یکشنبه را به پایان رساند!

مرتضی شبانی مدیر امور مجامع و ارزیابی شرکت‌های شرکت فولاد مبارکه اصفهان در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در این خصوص بیان کرد: یکی از مباحث مالی رفتاری، مبحث بیش واکنشی و کم واکنشی است. آنچه در دو روز معاملاتی ابتدای هفته در بازار سرمایه شاهد بودیم، عمدتا ناشی از هیجان سهامداران بود و البته این رفتار تا حد زیادی طبیعی بود و اصولا سرمایه به دنبال مطمئن‌ترین بازار بوده ضمن اینکه بورس تهران در چند ماه گذشته، بازدهی خوبی برای سرمایه گذاران به همراه داشته و بعضی سهامداران به سبب دغدغه‌هایی که ایجاد شد، ترجیح دادند اقدام به خروج از سهم‌ها کنند و همین خروج زود هنگام باعث تشکیل صف‌های فروش شد.

وی افزود: نکته اینجا است که در سال جاری، سهم شرکت‌های بزرگ و بنیادی بازار متناسب با سایر سهم‌های کوچک و متوسط رشد نکرده بود و منطقی است که در منفی‌های بازار هم، افت کمتری داشته باشند. ضمن اینکه سهم‌هایی که از نسبت P/E پایین و وضعیت مطلوب تولید و فروش و همچنین حمایت حقوقی‌ها برخوردار هستند، دلیلی برای ریزش قیمت ندارند.

شبانی تصریح کرد: مسلما مسئولان در مورد مسائل سیاسی کشور به نحوی تصمیم گیری خواهند کرد که آسیبی متوجه کشور نشود و با این شرایط، جایی برای نگرانی سهامداران نیست و امیدواریم بازار در یکی_دو روز آینده به تعادل برسد.

وی در ادامه با اشاره به پتانسیل‌های سهم شرکت فولاد مبارکه گفت: سهم‌های بزرگ و بنیادی بازار از نوسان کمتر و ریسک پایین‌تر برخوردار هستند و انتظار می‌رود سهامداران سهم‌های بنیادی، در میان مدت یا بلندمدت به بازدهی مورد نظر خود دست یابند. این سهم‌ها با سهم شرکت‌هایی که ممکن است تحت تاثیر هر شایعه یا خبری، نوسان قیمت داشته باشند، تفاوت دارند و سهامداران باید در معاملات خود، به این تفاوت‌ها توجه داشته باشند. «فولاد» از نماد‌های ارزنده بازار است که با قیمتی کمتر از ارزش ذاتی، معامله می‌شود. شرکت فولاد مبارکه اصفهان، امسال توان تحقق سود حداقل ۱۲۰ تومانی را دارد. حتی با فرض میانگین نسبت P/E (قیمت سهم به سود هر سهم) ۶ برای بازار، هر سهم «فولاد» باید حداقل ۷۰۰ تومان قیمت گذاری شود.

شبانی اضافه کرد: طبق تحلیل‌های کارشناسان، ارزش دارایی‌های شرکت هم به‌مراتب بیش از ارزش بازار فعلی سهم است. ارزش جایگزینی شرکتی با ظرفیت‌های شرکت فولاد مبارکه (بدون احتساب سرمایه‌گذاری‌های جدید مانند فولاد سنگان و فولاد هرمزگان و ورق چهارمحال و...) حدود ۶ میلیارد دلار برآورد می‌شود که با فرض دلار ۱۱ هزارتومانی، (که البته نرخ ارز بالاتر از این میزان است) ارزش دارایی‌های شرکت بالغ بر ۶۶ هزار میلیارد تومان خواهد بود. همچنین ارزش پرتفوی سرمایه‌گذاری‌ها هم در حال حاضر حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان است.

مدیر امور مجامع و ارزیابی شرکت‌های شرکت فولاد مبارکه اصفهان تاکید کرد: با این تفاسیر، سهم فولاد مبارکه کماکان جای رشد دارد و جایی برای نگرانی نیست. احتمالا بعد از افزایش سرمایه شرکت، (۶۲ درصد از محل سود انباشته) قیمت سهم در کوتاه مدت کمی افت خواهد داشت و بعد از آن به تعادل رسیده و سهم، روند منطقی را طی کرده و سهامداران به بازدهی مورد انتظار دست خواهند یافت.

تحلیل سهم شرکت فولاد مبارکه اصفهان اینجا بخوانید.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.