تعداد بازدید : ۸۲۶
کد خبر : ۲۰۵۵۲۶
دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق تاکید کرد:
۱۸ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۴
نگرانی سهامداران بیهوده بوده و به زودی شاهد افزایش قیمت سهم ها در بازار خواهیم بود.

به گزارش بورس نیوز، تنش های سیاسی چند روز اخیر اثر بدی بر بازار سرمایه ما داشت و شاخص کل در ۳ روز کاری گذشته ریزش بیش از ۲۵ هزار واحدی داشته است.

سید حمید حسینی دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق در گفتگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه و ریزش های چند روز اخیر بیان کرد: اتفاقات چند روز اخیر از بعضی جنبه ها باید موجب تقویت بازار سرمایه ما شود. از طرفی، قیمت نفت افزایش یافته و این افزایش، می تواند برای برخی صنایع بورسی اتفاق مثبتی باشد. اما آنچه موجب نگرانی فعالان بازار سرمایه شده، تشدید اختلافات و تشنجی است که در روابط بین‌المللی ایجاد شده و عده ای را نگران جنگ احتمالی کرده است.

وی افزود: همچنین وقتی آمریکا از هدف گیری ۵۲ نقطه ایران صحبت کرد، صنایع بزرگ پالایشی و نیروگاهی و... قاعدتا با دغدغه بیشتری مواجه هستند و این صنایع، بخش عمده بازار سرمایه را تشکیل می دهند. بنابراین نگرانی منطقی است؛ کما اینکه بورس های جهانی هم در این چند روز تحت تاثیر این اتفاقات، منفی شده اند؛ ولی این حجم از ترس سهامداران و ریزش بازار سرمایه، بیش از حد منطقی بوده است. نه ایران به دنبال جنگ است و نه آمریکا و احتمال وقوع جنگ را بسیار ضعیف می دانم. دولت آمریکا به انتخابات نزدیک می شود و اصلا به مصلحت دولت آمریکا نیست که وارد جنگ با ایران شود. استراتژی رهبر معظم ایران هم مشخص است، ایشان فرموده اند نه صلح و مذاکره و نه جنگ! با این شرایط، نگرانی سهامداران بیهوده بوده و به زودی شاهد افزایش قیمت سهم ها در بازار خواهیم بود.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: به لحاظ منطقی، شرایط برای جنگ مهیا نیست. اما در نظر داشته باشید که بحث اصلی، خروج آمریکا از عراق بوده و با مصوبه روز سه شنبه (دیروز) مجلس عراق، تقریبا زمینه برای خروج آمریکا از عراق فراهم شده و تمام کشورهای حوزه ائتلاف به تدریج در حال اعلام آمادگی جهت خروج از عراق هستند. کاهش حضور نیروهای آمریکایی در منطقه، قطعا به کاهش تنش های منطقه ای و بهبود روابط ما با کشورهای همسایه کمک کرده و تبعات مثبت سیاسی و اقتصادی برای ایران به همراه خواهد داشت. این اتفاق، اتفاق خوشایندی است که هم تقاص خون سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و همراهان ایشان خواهد بود و هم دستاورد بزرگی است که اثر مثبتی هم بر بورس ایران دارد. صحبت های مثبتی که این روزها مطرح می شود (صحبت ها از خروج نظامیان از آمریکا) وضعیت عراق را به ثبات خواهد رساند و سامان گرفتن بازار عراق، برای صادرات ما هم خبر خوبی خواهد بود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: