تعداد بازدید : ۸۴۸
کد خبر : ۲۰۵۶۸۷
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکیدکرد:
۱۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۲
بازار سرمایه منتظر واکنش آمریکا است؛ ولی به نظر می رسد تلاشها در راستای جلوگیری از افزایش تنش ها بوده و چنانچه اتفاق خاصی رخ ندهد، روند بازار در روزهای آینده مثبت خواهد شد.

بیمه سهام، راهکاری برای کاهش ریسک بازار

به گزارش بورس نیوز، انجمن توسعه سرمایه‌گذاری حرفه‌ای طی بیانیه‌ای اعلام کرد: در خلال چند روز گذشته صندوق توسعه بازار سرمایه و صندوق تثبیت، تلاش‌های قابل ملاحظه‌ای برای کنترل هیجان بازار مبذول کردند.

انجمن ضمن قدردانی از این تلاش‌ها خواهان افزایش منابع این صندوق‌ها از طریق مجاری قانونی پیش‌بینی شده در قوانین مربوطه است.

پیشنهاد عملی انجمن توسعه سرمایه‌گذاری در حال حاضر اطمینان بخشی نسبت به شرایط عادی بازار سرمایه ضمن تشویق سرمایه گذاران به سرمایه گذاری بلندمدت، استفاده بهینه درازمدت از ظرفیت های حمایتی و تاکید بر ارزندگی سهام است.

با توجه به امکان انتشار اوراق اختیار فروش تبعی (بیمه سهام) توسط سهامداران و حامیان سهام، انتشار اوراق اختیار فروش ۶ ماهه برای ۵۰ نماد برتر بازار، اعلام حمایتی را تقویت و نگاه حمایتی را بلندمدت خواهد کرد.

انجمن توسعه سرمایه گذاری آماده ارائه راهکارهای مربوطه به مسئولان بازار است و اطمینان دارد انتشار این اوراق حداقل اطمینان نسبی بازدهی ۱۰ درصد سهام ۵۰ شرکت اصلی بازار را در خلال ۶ ماه آینده برای سهامداران فراهم کرده و مانع از هیجان زدگی سرمایه گذار می شود.

بدیهی است انتشار این اوراق اختیار فروش به مراتب فشار کمتری به صندوق‌های تثبیت و توسعه بازار وارد خواهد کرد ضمن آنکه بدون تردید روند بازار سرمایه در ۶ ماه آینده تحت تاثیر ظرفیت‌های موجود مثبت است.

انجمن توسعه سرمایه گذاری حرفه ای امیدوار است توجه مسئولان بازار به این پیشنهاد، زمینه ساز بازگشت بازار سرمایه به تعادل را فراهم کند، امری که خواست همه فعالان بازار سرمایه است.

سیاوش وکیلی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: این پیشنهاد به این معناست که حامیان سهم‌ها روی ۵۰ شرکت برتر بازارسرمایه، اوراق تبعی منتشر می‌کنند. مثلا اگر سهامدار شرکت همراه اول می‌تواند با انتشار اوراق تبعی، اعلام کند سهم همراه اول را ۶ ماه دیگر، ۱۰ درصد بالاتر از قیمت فعلی تابلو خریداری خواهد کرد (اعداد و نمادها فرضی است، اما بازدهی احتمالی حداقل به میزان سود بانکی خواهد بود). در این صورت اگر بازار دچار ریزش و افت شود، سهامداران اطمینان خاطر می توانند سهم شان را در موعد مقرر به فروش برسانند. اگر هم بازار صعودی باشد، سهامداران هیچ الزام و اجباری برای فروش سهم شان با این قیمت ندارند و می توانند به قیمت روز در بازار، عرضه کنند.

وی افزود: این پیشنهاد در حقیقت بیمه کردن سهم ها خواهد بود که سود آن برای سهامداران و ضرر احتمالی برای ناشران اوراق تبعی خواهد بود. بسیاری از سرمایه گذاران اعتقاد به تداوم هیجان منفی بازار ندارند و از انتشار اوراق تبعی استقبال خواهند کرد.

وکیلی در پاسخ به این سؤال که چرا اقدامات حمایتی مانند انتشار اوراق تبعی فقط شامل ۵۰ شرکت بزرگ بازار است و سهم های کوچک و متوسط از حمایت ها سهمی ندارند، گفت: پاسخ به این موضوع باید توسط متولیان بازار داده شود. اما انتشار اوراق تبعی و اختیار فروش به شرطی صورت می گیرد که ناشران، تضمین بسپارند و اگر حامیان سهم های کوچک هم تمایل داشته باشند می توانند طبق دستورالعمل، اقدام به انتشار اوراق کنند.

وی در خاتمه تصریح کرد: بازار سرمایه منتظر واکنش آمریکا است؛ ولی به نظر می رسد تلاش ها در راستای جلوگیری از افزایش تنش ها بوده و چنانچه اتفاق خاصی رخ ندهد، روند بازار در روزهای آینده مثبت خواهد شد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: