تعداد بازدید : ۱۰۸۶
کد خبر : ۲۰۵۷۸۷
کارشناس ارشد روابط بین‌المللی تشریح کرد:
۱۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۲
فرزاد خلفی

به گزارش بورس نیوز، فرزاد خلفی در یادداشتی نوشت:

اگر دو جنگ جهانی و یازده سپتامبر را سه نقطه عطف در نظام بین الملل در نظر بگیریم ، شهادت سپهبد سلیمانی را می توان چهارمین نقطه عطف نه تنها در خاورمیانه و غرب آسیا بلکه در نظام بین الملل به حساب آورد .
این واقعه قدرت متراکم ایران را به فعلیت رساند که آثار آن به مرور زمان نشان داده می شود.
سه دهه پیش که سکوهای نفتی و هواپیمای مسافربری ایران مورد تجاوز آمریکا قرار گرفت ، واکنش های کشورمان بیشتر حقوقی و سیاسی بود.اما اکنون موازنه قدرت به طرز معجزه آسایی تغییر کرده است.

گفتمان انقلاب اسلامی فراتر از جغرافیای ایران با گستره وسیع جمعیتی از غرب آسیا تا شمال آفریقا است.
محور مقاومت با تدبیر سپاه قدس به درجه ای از بلوغ و بالندگی رسیده است که می تواند همچون حزب الله اسرائیل را از جنوب لبنان بیرون کند و به مقاومت فلسطین جای سنگ و تیرکمان موشک های نقطه زن هوشمند دهد.
شهادت سردار سلیمانی ترکیب جدید از قدرت نرم و سخت را در منظر نظام جهانی به نمایش گذاشت و تراز قدرت ایران و پیوستگی و همبستگی مولفه های مشارکت اجتماعی را بالا برد.
دولت ترامپ گرچه احمقانه ترین روش را برای کینه توزی اش انتخاب کرد ، از سویی بزرگترین خدمت را به ایران و محور مقاومت نمود.
جنایت آمریکا ، فاصله ها و چالش های اجتماعی و سیاسی مردم ایران و حاکمیت را کم رنگ نمود. تشییع بی نظیر سردار سلیمانی در تاریخ بشریت ، مشارکت وسیع مردم و حتی همراهی بسیاری از چهره های مخالف نظام در محکومیت این اقدام خباثت آمیز قابل توجه است.
حضور دهها میلیونی مردم ایران و عراق در تکریم و تشییع پیکر سردار سربلند اسلام از یک سو و کلید واژه انتقام سخت رهبری نظام و انتخاب ساعت ترور برای انتقام با موشک های فوق پیشرفته و رادار گریز ،آمریکا و اروپا و جهان را در شوک فرو برد.
قدرت و هدف گیری موشک های ایران نشان داد که قدرت ارتش پوشالی آمریکایی ها شبیه همان فیلم های هالیوودی است.

روز و روزگار ترامپ پس از پاسخ نظامی ایران با ترس و عقب نشینی اش از تهدیدات چند روز پیش دیدنی است. برای نخستین بار از جنگ جهانی دوم به بعد است که کشوری مثل ( ایران ) به منافع آمریکا و با سلاح برخاسته از دانش ایرانی ضربه ای سخت می زند
۱۸ دی ماه ۹۸ دنیا قدرت ایران را به گونه ای دیگر می بیند. عربستان و اسرائیل حساب کار دست شان آمده است که روی آمریکا حساب باز نکنند.
مرعوبین کوچک داخلی هم خواهند فهمید که ما می توانیم . همچنانکه در توقیف کشتی انگلیسی ، ساقط کردن پهپاد به اصطلاح فوق مدرن رادارگریز اول عمل کردیم و بعد حرفش را زدیم.

ترکیب سرمایه اجتماعی با قدرت سخت می تواند وحدت ملی و انسجام درونی را تقویت کند و برکات خون شهید سلیمانی چراغ راهی برای آینده ای روشن تر باشد. آینده ای که هیچ متجاوزی دیگر جرات تعرض به منافع ایران را نداشته باشد .

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: