تعداد بازدید : ۹۲۸
کد خبر : ۲۰۵۹۴۹
سریال تکراری تحریم‌ها ببیننده ندارد؛
۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۴
در حالی لیست جدید تحریم‌ها علیه ایران از سوی آمریکا منتشر شده که نگاهی به اسامی شرکت‌های حاضر در این فهرست، نشان از تکرار چندباره دارد و سهامداران صنایع فولاد و آهن نباید دچار هیجان تکراری و اسیر بازی مضحک تحریم شوند.

زره فولادی بر تن سرمایه‌گذاران

به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، به دنبال حمله موشکی ایران به پایگاه نظامی آمریکا در عراق، وزارت خزانه‌داری آمریکا در اقدامی مضحک، مجددا لیست جدیدی از تحریم‌ها را منتشر کرد که برخی شرکت‌های فعال در حوزه سنگ آهن، فولاد، آلومینیوم و مس در این بین، به چشم می‌خورد!

این در حالی است که صنعت آهن و فولاد ایران از خرداد ماه سال ۹۷ و پس از خروج آمریکا از برجام در فهرست تحریم بود و قرار گرفتن در لیست اخیر، چندان تازگی ندارد.

نام‌های تکراری در سیاهه تحریم

در فهرست جدید منتشر شده، نام برخی شرکت‌ها برای چندمین بار است که تکرار می‌شود؛ به عنوان مثال، شرکت‌های صنایع ملی مس ایران (فملی)، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) و ایرالکو (فایرا)، طی یک سال اخیر، برای چهارمین بار در لیست تحریم‌ها قرار گرفتند. به طور کلی، آلومینیوم المهدی (مپنا)، آهن و فولاد ارفع (ارفع)، ذوب آهن اصفهان (ذوب)، گل گهر (کگل)، فولاد هرمزگان (هرمز)، فولاد آلیاژی ایران (فولاژ)، آهن و فولاد غدیر ایرانیان (غدیر)، فولاد خوزستان (فخوز) و فولاد کاوه جنوب (کاوه)، پیش از این نیز هدف تحریم‌ها قرار گرفته بودند و مدت‌های مدیدی است که در شرایط تحریم فعالیت می‌کنند.

به عبارتی، آمریکا تنها برای پر کردن کاغذ، در هر نوبت اسامی تکراری را در لیست تحریم‌ها قرار می‌دهد و برگ جدیدی برای رو کردن ندارد. بنابراین، تحریم صنعت فولاد و صنایع معدنی اتفاق تازه‌ای نیست و فقط دامنه آن تنگ‌تر شده و در راستای فشار حداکثری است.

زره فولادی بر تن سرمایه‌گذاران

سهامداران فولادی به گوش باشند

در این میان، سهامداران صنایع تحریم شده باید مدنظر داشته باشند که از آن جایی که محصولات تولیدی معدنی‌ها به دلار قیمت‌گذاری و به فروش می‌رسد، رشد نرخ دلار یک مزیت رقابتی برای این صنعت تلقی و باعث رشد مبلغ درآمد‌های آن‌ها می‌شود.

از سوی دیگر، صنعت فولاد و آهن کشور در این سال‌ها تحریم‌ها را به روش‌های مختلف دور زده و بر خلاف صنعت نفت، انعطاف کافی برای مقابله با محدودیت‌ها را دارد. به همین جهت، در مسیر دور زدن تحریم‌ها از سیستم‌های بانکی بین‌المللی استفاده نمی‌شود و به این ترتیب، فشار تحریم بر این صنایع به حداقل رسیده است.

دهن کجی فولادی‌ها به تحریم

در این سال‌ها که صنعت فولاد تحریم بوده، میزان صادرات نه تنها افت نکرده بلکه در آخرین مورد، صادرات فولادسازان ایرانی در آذر ماه سال جاری ۹۱ درصد جهش داشته است و به نظر نمی‌رسد دیگر این تحریم‌های تکراری کارایی داشته باشند.

زره فولادی بر تن سرمایه‌گذاران

بر اساس گزارش‌های آماری گمرک جمهوری اسلامی ایران، در مدت ۸ ماهه منتهی به آبان سال ۹۸، مجموع صادرات فولاد به رقم ۷.۸ میلیون تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ نشان از رشد ۲۳.۵ درصدی دارد.
شایان ذکر است که ظرفیت فولادسازی کشور در سال جاری بالغ بر ۳۶ میلیون تن پیش‌بینی شده و انتظار می‌رود ۱۰ میلیون تن از تولیدات به بازار‌های خارجی صادر شود.

بر اساس گزارش ۱۱ ماهه سال ۲۰۱۹ (منتهی به ۹ آذر ماه سال ۱۳۹۸) انجمن جهانی فولاد، تولید فولاد ایران رشد ۵.۳ درصدی نسبت به دوره مشابه داشت؛ در حالی که متوسط جهانی ۲.۷ درصد بود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: