تعداد بازدید : ۸۹۱
کد خبر : ۲۰۵۹۷۹
رئیس اتحادیه صنف آهن و فولاد و فلزات تهران در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۵
نقل و انتقال پول با مشکلاتی مواجه است و این مشکلات، شامل تمامی صادرکنندگان کشور می شود.

به گزارش بورس نیوز، روز گذشته آمریکا در واکنش به سیلی ایران نام چند شرکت فولادی را در فهرست تحریم ها قرار داد. واکنش بازار سرمایه ما به این خبر، صف خرید سهم های فولادی بود.

حمیدرضا رستگار رئیس اتحادیه صنف آهن و فولاد و فلزات تهران در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: سال ۲۰۱۹ صنعت فولاد کشور مشمول تحریم شده بود، ولی روز گذشته با اعلام اسامی چند شرکت فولادساز دشمن خواست اعلام کند که این شرکت ها هدف تحریم قرار گرفته اند.

وی افزود: فولاد کالایی استراتژیک بوده و نشان از توسعه یافتگی هر کشور است. صنعت فولاد ما، صنعتی خودکفا است و به نظر می رسد دشمن با این تحریم های جدید، قصد بهره برداری روانی از این موضوع و جلوگیری از توسعه بیشتر صادرات صنعت فولاد ایران را دارد. تحریم های قبلی تا حدی صادرات محصولات فولادی را دچار مشکل کرد، ولی موفق به مختل کردن صادرات فولاد نشدند. بعد از اعمال تحریم های قبلی، کشور ما راه صادرات را پیدا کرد و اگرچه با مشکلاتی مواجه هستیم، ولی صادرات فولاد کماکان ادامه دارد. سالانه بیش از ۲۷ میلیون تن انواع مختلف محصولات فولادی در کشور تولید می شود که حدود ۱۴ میلیون تن آن در بازار داخل مصرف می شود و مابقی باید روانه بازارهای صادراتی شود. تا این لحظه مشکلی بابت عدم امکان صادرات فولاد نداشته ایم.

این کارشناس صنعت فولاد تصریح کرد: البته تداوم روند صادرات محصولات فولادی مشروط به برنامه ریزی و سیاست گذاری صحیح و بلندمدت بوده و با برنامه ریزی دقیق، قطعا می توان بر مشکلات فائق آمد. فولاد ایران هم به لحاظ قیمت و هم به لحاظ کیفیت، مزیت رقابتی داشته و در بازارهای صادراتی، مشتریان خاص خود را دارد. ولی سیاست گذاران باید حمایت بیشتری از بخش خصوصی بعمل آورند و از تجربه سرمایه گذاران و فعالان سنتی این حوزه، استفاده کنند. چشم انداز سیاست گذاران باید بلندمدت بوده و افق ۱۴۰۴ فولاد را در نظر بگیرند.

رستگار در رابطه با دلیل قرار گرفتن اسم چند شرکت فولادی در فهرست تحریم های جدید گفت: هدف دشمن، ضربه زدن به تولید و صادرات کشور ما است و شرکت هایی که در فهرست تحریم ها قرار گرفته اند، تولیدکنندگان بزرگ و مطرحی هستند که شاید هم از نظر دشمن، ارتباطات مالی با بخش دولتی داشته اند. ولی این به معنای تحریم تعدادی شرکت فولادی و عدم محدودیت برای سایر شرکت ها نیست. با توجه به محدودیت های ناشی از تحریم ها، نقل و انتقال پول با مشکلاتی مواجه است و این مشکلات، شامل تمامی صادرکنندگان کشور می شود.

رئیس اتحادیه صنف آهن و فولاد و فلزات تهران در ادامه اظهار کرد: بسیاری از صادرکنندگان و فعالان واقعی حوزه فولاد، به دلیل بخشنامه های مختلفی که در این مدت صادر شده، فعالیت خود را متوقف کرده اند. ما در حال جنگ در تمامی حوزه های اقتصادی و سیاسی و نظامی هستیم و مقام معظم رهبری هم تاکید زیادی روی بخش اقتصادی داشته اند. انتظار می رود مشکلات اقتصادی با اتکا بر تجربه و دانش و توان فعالان و صاحب نظران حوزه های مختلف اقتصادی بر طرف شود. امیدواریم کارشناسان و صاحب نظران در این حوزه ورود کنند و سیاست گذاران هم با توجه به نظرات کارشناسان و فعالان و صاحب نظران هر حوزه، تصمیم گیری کنند. اعضای اتحادیه آهن و فولاد و فعالان این صنعت در سراسر کشور، از بدو شکل گیری این صنعت، جزو سرمایه گذاران اصلی در حوزه فولاد بوده اند، ولی متاسفانه مدتی است اعضای اتحادیه کمتر در جریان برنامه ها و تصمیمات مربوط به این حوزه قرار می گیرند. تقاضای فعالان این صنعت، مشورت بیشتر با اتحادیه ها قبل از اتخاذ تصمیمات مربوط به صنعت فولاد است.

وی اضافه کرد: فولاد ما از کیفیت بالا و قیمت مناسب برخوردار است و اگر نقاط ضعف و قوت صنعت فولاد را بشناسیم، قطعا برنامه ریزی دقیق تری صورت خواهد گرفت.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
رستگاری بدون هیجان‌زدگان!
بورس تهران توانسته طی معاملات ابتدایی امروز خود، به مرز ۴۰۰ هزار واحدی نزدیک شود.