تعداد بازدید : ۳۴۲۴
کد خبر : ۲۰۶۴۰۸
کارشناس و فعال صنعت دارو در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکیدکرد:
۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۹
فشار طولانی بودن دوره وصول مطالبات از صنعت دارو به داروخانه ها منتقل شده و با کاهش رقابت داروسازان، سود تولید و فروش دارو از جیب داروخانه ها به جیب شرکت های دارویی رفته است.

افزایش حاشیه سود دارویی ها با یک اتفاق مثبت

به گزارش بورس نیوز، رییس شورای عالی داروخانه های انجمن داروسازان گفته داروخانه ها به سبب تاخیر در وصول مطالبات در حال ورشکستگی هستند! این در حالی است که بررسی صورت های مالی شرکت های داروسازی نشان می دهد سودآوری شرکت ها سیر صعودی دارد.

امیر حکمت کارشناس و فعال صنعت دارو در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در این خصوص بیان کرد: موافق این جمله که داروخانه‌ها در حال ورشکستگی هستند، نیستم اما؛ روند سودآوری داروخانه ها در یکی دو سال اخیر کاهش داشته است.

وی افزود: تا قبل از سال ۹۷ داروخانه ها به علت واردات دارو و رقابت بین شرکت های داروسازی داخلی، علاوه بر آنکه دوره وصول مطالبات کوتاه مدتی داشتند، از ۱۰ تا ۳۰ درصد جوایز کالایی هم برخوردار بودند. برای مثال با خرید مکمل ها، (۱ به ۱) یا (۲ به ۱)، مکمل رایگان به عنوان جایزه دریافت می کردند. این جوایز و تخفیفات، از حاشیه سود شرکت های دارویی به شدت می کاست. اما در حال حاضر با یک بررسی ساده صورت های مالی شرکت های دارویی، متوجه می شوید حاشیه سود دارویی ها به شدت رشد داشته و شرکت های دارویی در یک سال اخیر، سودهای خوبی محقق کرده اند. در حالی که قیمت دارو در سال جاری به طور متوسط ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش داشته است.

حکمت تصریح کرد: با ممنوعیت و محدودیت واردات دارو، دوره وصول مطالبات داروخانه ها از شرکت های دارویی به شدت افزایش یافته و به عبارتی فشار طولانی بودن دوره وصول مطالبات از صنعت دارو به داروخانه ها منتقل شده و با کاهش رقابت داروسازان، سود تولید و فروش دارو از جیب داروخانه ها به جیب شرکت های دارویی رفته است. علاوه بر این، داروخانه ها در سنوات قبل از محل فروش لوازم آرایشی و بهداشتی و... سود شناسایی می کردند. اما در حال حاضر، قدرت خرید مردم کاهش داشته و سود داروخانه ها از محل فروش اقلام غیر دارویی نیز کاهش داشته است.

این فعال صنعت دارو ضمن تاکید بر بهبود گردش نقدینگی در شرکت های دارویی گفت: رشد سودآوری دارویی ها بیش از میزان افزایش قیمت داروها در یک سال اخیر بوده است. این رشد سودآوری به دلیل افزایش حجم فروش دارو، کاهش دوره وصول مطالبات، و کاهش چشمگیر جوایز و تخفیفات فروش دارو بوده است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: