تعداد بازدید : ۹۴۹
کد خبر : ۲۰۶۶۷۲
کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکیدکرد:
۲۷ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰
صنعت رتبه بندی اعتباری، صنعت نوپایی بوده و برای رشد نیازمند فرهنگ سازی است. این موضوع در گرو بعضی اقدامات حمایتی و تشویقی است.

مسیر روشن تامین مالی شرکت ها از بازار سرمایه

به گزارش بورس نیوز، این روزها رفتارهای هیجانی در بازار سرمایه موج می‌زند. صف‌های خرید یا فروش دسته جمعی نمادهای بازار خصوصا نمادهای کوچک و متوسط اغلب بدون پشتوانه تحلیلی لازم است و در این میان، سهم بعضی شرکت‌های زیان‌ده با وجود ریسک بالا چنان رشد می‌کنند که تحلیلگران انگشت به دهان می‌مانند.

علاوه بر ضعف آموزش در بازار‌سرمایه ما جای‌خالی رتبه‌بندی سهم‌های بازار و درجه‌بندی صندوق‌های سرمایه‌گذاری هم محسوس است.

از سوی دیگر، مهم‌ترین رسالت بازارسرمایه فراهم‌کردن امکان تامین‌مالی شرکت‌ها و صنایع تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی از طریق بازار‌سرمایه است که جز چند شرکت بزرگ بورسی، سایر شرکت‌ها سهمی از کیک تامین‌مالی بازار سرمایه ندارند.

رضا عیوضلو مدیرعامل شرکت رتبه بندی اعتباری پایا در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در این خصوص بیان کرد: در رتبه‌بندی اعتباری سهم‌ها، شرکت‌ها به لحاظ ریسک اعتباری در طبقات مختلف ریسک قرار می‌گیرند؛ این رتبه‌بندی اگرچه با ارزش اعتباری شرکت‌ها در ارتباط است، ولی لزوما نمی‌توان گفت هر شرکتی که رتبه اعتباری بالاتری داشته باشد، قیمت سهم بالاتری دارد و قیمت سهم‌ها را عمدتا ارزش شرکت‌ها تعیین می‌کند.

وی ادامه داد: آنچه از دید بازار‌سرمایه‌ای مهم‌تر و تاثیرگذارتر است، بحث تغییر رتبه شرکت‌ها خواهد بود؛ برای مثال ارتقای رتبه اعتباری یک شرکت، اثر مثبتی بر ارزش سهم آن داشته و بررسی‌ها و مطالعات نیز حاکی از وجود ارتباط رتبه‌بندی و ارزش سهم‌ها است.

این کارشناس بازارسرمایه افزود: رتبه‌بندی اعتباری شرکت‌ها در حال حاضر قابل انجام بوده و شرکت رتبه‌بندی اعتباری پایا گزارش رتبه‌بندی اعتباری ۵ شرکت را تاکنون منتشر کرده که ۲ شرکت، جزو شرکت‌های پذیرفته شده در بورس تهران هستند.

وی در مورد مزایای رتبه‌بندی شرکت‌ها گفت: عمده کارکرد رتبه‌بندی اعتباری شرکت‌ها بحث تامین مالی است. جهت تامین مالی از طریق انتشار اوراق در بازار سرمایه باید حتما تضامین کافی ارایه شود و در حال حاضر تامین مالی از بازار‌سرمایه، چندان رونقی ندارد؛ گزارش‌های ‌بندی ریسک شرکت‌ها را ارزیابی می‌کند و احتمال نکول را تخمین می‌زند.

عیوضلو افزود: صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابلیت درجه‌بندی داشته و شرکت رتبه‌بندی اعتباری پایا این مورد را هم انجام می‌دهد؛ درجه‌بندی اعتباری صندوق‌های سرمایه‌گذاری بستگی به فاکتورهایی مثل عملکرد، پایداری صندوق، مدیریت صندوق و... دارد.

این فعال بازارسرمایه در مورد مهم‌ترین موانع و چالش‌ها بر سر راه رتبه‌بندی شرکت‌ها و درجه‌بندی اعتباری صندوق‌های سرمایه‌گذاری تصریح کرد: صنعت رتبه‌بندی اعتباری، صنعت نوپایی بوده و برای رشد نیازمند فرهنگ سازی است. این موضوع در گرو بعضی اقدامات حمایتی و تشویقی است؛ هر چند در سطح جهانی معمولا فرآیند رتبه‌بندی اعتباری شرکت‌ها به صورت داوطلبانه انجام می‌شود اما؛ شرکت‌ها برای تامین مالی نیازمند گزارش‌های رتبه‌بندی اعتباری هستند و این نیاز در واقع اجباری برای رتبه بندی است. در کشور ما هم این مهم باید تقویت شود. مسیر تامین مالی از طریق بازار سرمایه در کشور ما بسیار روشن است و قطعا رتبه بندی اعتباری شرکت ها به رونق تامین مالی شرکت ها از بازار سرمایه کمک خواهد کرد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: