تعداد بازدید : ۹۲۲
کد خبر : ۲۰۶۹۹۶
پیش گشایش؛
۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۴
بر این اساس انتظار می‌رود که در سهام شرکت‌های بنیادی شاهد افزایش عرضه‌ها باشیم و در سایر گروه‌ها نیز معاملات متعادلی و چه بسا مثبتی را ببینیم.

پیش گشایش؛


آنچه در بازار دیروز گذشت
به گزارش بورس نیوز، روز گذشته شاهد معاملات متعادل در سطح بازار سرمایه بودیم و پس از چند روز رشد پیاپی قیمت ها، اصلاح قیمتی برخی نماد‌ها را شاهد بودیم. شاخص کل با ۷۳۲ واحد افزایش به ۴۱۰ هزار و ۶۹۴ واحد رسید. شاخص هم وزن نیز با ۰.۶ درصد افزایش دیگر روند صعودی خود را ادامه داد و به ۱۲۶ هزار و ۷۸۷ واحد رسید.

اقتصاد کلان و بازار سرمایه
در بازار سرمایه شاهد انتشار گزارش‌های عملکرد ۹ ماهه شرکت‌ها در سامانه کدال هستیم. از جمله گزارش‌های شب گذشته می‌توان به گزارش شرکت فولاد هرمزگان جنوب اشاره کرد. این شرکت علی رغم پوشش مناسب مقداری فروش محصولات خود، با کاهش در حدود ۳۰ درصدی سودآوری نسبت به سال قبل همراه بود. همچنین شرکت چدن‌سازان نیز با افزایش سودآوری بیش از ۲۰۰ درصدی روبرو بود. با این حال سود عملیاتی شرکت رشد سنگینی نداشت و بخش عمده رشد سودآوری شرکت بابت درآمد ناشی از فروش دارایی‌های ثابت آن بوده است. بانک تجارت نیز همچنان با روند زیان‌دهی روبرو است. با این حال شاهد کاهش چشمگیر و بیش از ۵۰ درصدی زیان این بانک نسبت به سال قبل هستیم و انتظار می‌رود که با شناسایی مجدد سود ناشی از تسعیر ارز، این بانک در انتهای سال سودده شود.

شرکت پتروشیمی نوری نیز روند متعادل سودآوری خود را ادامه داد و در عملکرد ۹ ماهه سود آن به حدود ۹.۱۰۰ ریال به ازای هر سهم رسیده است.

در حوزه پتروشیمی، آیین نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد. این آیین‌نامه به نحوی تنظیم شده که وزارت نفت از طریق اعطای تنفس خوراک (عدم دریافت بهای خوراک در سال‌های اول و تعویق آن به سال‌های دورتر) اوراق بهادار جذابی را منتشر کند که مالکان نقدینگی ترجیح دهند به جای سپرده‌گذاری در بانک، در این اوراق سرمایه‌گذاری کنند.
مطابق این آیین‌نامه، وزارت نفت به منظور اطلاع‌رسانی صحیح به عموم مردم برای جلب مشارکت در سرمایه‌گذاری در طرح‌های موضوع قانون، مکلف است نسبت به انتشار متن قانون و آئین‌نامه به همراه فرآیند اجرای ارسال درخواست سرمایه‌گذاری، نمونه گزارش‌های امکان‌سنجی فنی و اقتصادی طرح و ... در تارنمای خود اقدام کند.

بازار امروز
بازار امروز نگاه ویژه‌ای به گزارش‌های عملکرد ۹ ماهه شرکت‌ها خواهد داشت. با توجه به برخی گزارش‌های منفی از جمله گزارش فولاد هرمزگان جنوب و یا کاهش سودآوری پالایشگاه تهران در سه‌ماهه سوم سال جاری به نظر می‌رسد که در سهام شرکت‌های بنیادی و در جریان بازار امروز، غلبه با عرضه‌ها باشد. در گروه‌های بانکی و خودرویی که لیدر‌های اصلی این روز‌های بازار به شمار می‌آیند، صورت‌های مالی در حال حاضر به نظر می‌رسد که عامل اصلی در نوسانات قیمتی نباشد و موضوعات مهم‌تری (البته از دید سرمایه‌گذاران) همچون افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها، عامل اصلی رشد و یا افت قیمت‌ها به شمار می‌آید.

بر این اساس انتظار می‌رود که در سهام شرکت‌های بنیادی شاهد افزایش عرضه‌ها باشیم و در سایر گروه‌ها نیز معاملات متعادلی و چه بسا مثبتی را ببینیم.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: