تعداد بازدید : ۸۶۶
کد خبر : ۲۰۷۲۴۶
کارشناس صنعت خودرو در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکیدکرد:
۰۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۷
صنعت خودروی کشور با تولید چند محصول محدود و آن هم با کیفیت نه چندان مناسب آینده روشنی پیش رو ندارد.

به گزارش بورس‌نیوز، دو شرکت خودروساز گزارش عملکرد ۹ ماهه خود را منتشر کرده اند. ایران خودرو رکورد فروش فصلی خود را در پاییز و به مبلغ ۱۰۰۶۷ میلیارد تومان به ثبت رساند که در قیاس با فصل قبل ۳۳ درصد بیشتر بوده اما، علی‌رغم این امر، با بهای تمام شده ی ۱۱۰۳۹ میلیارد تومانی، شرکت با زیان خالص ۹۷۱ میلیارد تومانی مواجه شده است.

در پاییز هزینه‌های عمومی و اداری ۴۷۶ میلیارد تومان و هزینه‌های مالی ۱۳۴۶میلیارد تومان بوده که به ترتیب ۲۷ و ۳۶درصد بیشتر از تابستان هستند.

ایران خودرو در بهار ۱۱۵۹، تابستان ۲۳۱۲ و در پاییز ۱۷۵۴ ریال زیان به ازای هر سهم داشته است. این شرکت در مجموع در ۹ ماهه سال جاری ۷۹۹۵ میلیارد تومان زیان خالص معادل ۵۲۲.۵ تومان زیان به ازای هر سهم داشته که در قیاس با مدت مشابه سال قبل ۵۶ درصد بیشتر شده است.

 

فربد زاوه کارشناس صنعت خودرو در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در این خصوص بیان کرد: به نظر می‌رسد محدودیت‌هایی که اوایل سال جاری بر خوردویی‌ها اعمال شد و منجر به دپوی حجم زیادی خودرو در پارکینگ کارخانجات شد، بیش از آنکه ناشی از مشکلات بین المللی باشد، ناشی از مشکلات داخلی بود.

وی ادامه داد: اتفاق خاصی در عرصه بین‌المللی رخ نداده که تکمیل شدن خودروهای ناقص در پارکینگ کارخانجات را به آن ربط دهیم اما؛ تکمیل خودروهای ناقص به خاطر تغییراتی که در منشا تامین قطعات و عمدتا از سوی وزارت صنعت ایجاد شده بود، رخ داد.

وی افزود: اما نمی‌توان گفت وضعیت بهبود پیدا کرده یا خیر چراکه طبق آمارهای وزارت صمت، تیراژ تولید افت ۴۰درصدی نسبت به سال گذشته را ثبت کرده و احتمالا این افت تولید فعلا برطرف نخواهد شد.

این کارشناس صنعت خودرو تصریح کرد: تنوع محصولات به شدت کاهش داشته و تولیدات خودروسازان محدود به چند محصول خواهد شد که اگر قرار باشد همین چند محصول محدود هم به سبب مشکلات استاندارد از سبد تولید خارج شوند مشکلات پررنگ تر خواهد شد.

زاوه در پیش بینی وضعیت بازار خودرو و سودآوری شرکت های خودروساز با شرایط فعلی گفت: با این شرایط مردم چاره‌ای جز خرید همین چند خودروی تولیدی توسط خودروسازان ندارند، اما از آنجا که خودروهایی که امکان تولید آن وجود دارد، خودروهایی است که قبلا ارزان قیمت بوده و توسط قشر متوسط خریداری می شده، حالا با افزایش قیمت‌ها احتمالا شاهد رکود در بازار خودروسازان خواهیم بود. به رشد سودآوری (سود عملیاتی) شرکت های خودروساز هم خوشبین نیستم.

وی اضافه کرد: مشکلات صنعت خودرو ناشی از سیاست های نادرست دولت است. حتی توانمندترین مدیر در صنعت خودرو با وجود دخالت های دولت در صنعت خودرو و محدودیت تراشی های وزارت صمت امکان رفع مشکلات را نخواهد داشت. صنعت خودرو به نوعی قربانی شرایط سیاسی شده و اگر همین شیوه ادامه داشته باشد، صنعت خودروسازی کشور در چند سال آینده مشکلات بیشتری خواهد داشت. صنعت خودروی کشور با تولید چند محصول محدود و آن هم با کیفیت نه چندان مناسب آینده روشنی پیش رو ندارد. نمی توان مرتبا از خودکفایی دم زد، ولی تولیدکنندگان تحت فشار باشند و به جای پیشرفت، عقبگرد داشته باشند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: