تعداد بازدید : ۳۴۷
کد خبر : ۲۰۷۴۵۴
تحلیلگر مسائل اقتصادی تاکید کرد:
۰۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۸
با رشد ۲۷ درصدی نقدینگی انجام عملیات بازار باز فایده‌ای ندارد

به گزارش بورس نیوز، هادی حق‌شناس استاندار گلستان و تحلیلگر مسائل اقتصادی گفت: عمليات بازار باز در نهايت کشف قيمت واقعي پول است و اگر اين اتفاق بيفتد ديگر نيازي نيست که نرخ سود بين بانکي به‌طور مرتب کم يا زياد شود يا بانک‌ها اضافه برداشت انجام دهند.

يک موضوع مهم‌تر ديگر اين است که لازم نيست مردم براي پناه‌بردن به ساير دارايي‌ها، نقدينگي خودشان را به سمت بازارهايي از قبيل ارز، سکه، طلا، زمين، خودرو يا آپارتمان هدايت کنند. اگر قيمت واقعي پول در بازار تعيين شود، ضرورتي ندارد که اتلاف منابع اتفاق بيفتد و هزاران نفر روزانه به فکر اين باشند که چه چيزي بخرند يا بپوشند تا ارزش پول آنها حفظ شود.

يکي از دلايل اينکه در ميدان فردوسي مردم به طور مرتب به دنبال تعيين يا اطلاع قيمت سکه و ارز هستند اين است که نمي‌خواهند ارزش آن مختصر پولي که دارند، در تلاطمات از بين برود. گرچه عمليات بازار باز يک عمليات کافي در بازار پول نيست بلکه اقدام کافي اين است که نرخ تورم کنترل شود و اينکه نرخ اين شاخص اقتصادي تک‌رقمي و کمتر از عدد پنج درصد باشد.

آنگاه شرط لازم براي اينکه ثبات در بازار پول وجود داشته باشد،‌ يا شاخص‌هاي پول واقعي شوند، اين است که عمليات بازار باز هم انجام شود. نمي‌شود نرخ رشد نقدينگي بيش از عدد ۲۷-۲۶ درصد باشد آنگاه ما انتظار داشته باشيم که بقيه شاخص‌هاي پولي به سمت اعداد استاندارد هدايت شوند.

تا زماني که نرخ نقدينگي ما بالاست، بايد انتظار تورم دورقمي هم داشته باشيم و بايد اين انتظار هم داشته باشيم که نرخ سود بين‌بانکي که شوراي پول و اعتبار تعيين مي‌کند واقعي نباشد و مردم به سراغ بازارهاي موازي برود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.