تعداد بازدید : ۱۹۶
کد خبر : ۲۰۷۶۰۴
۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۳

به گزارش بورس نیوز، چهار شرکت گوگل، آمازون، فیس‌بوک و اپل، موسوم به گافا (GAFA) در نشست اخیر خود در لیسبون، از آخرین اقداماتی که در دنیای مالی انجام داده‌اند، صحبت به میان آوردند. آمازون از کارت اعتباری خود با هدف مشتریانی بدون دسترسی به خدمات بانکی در ژوئن گذشته گفت، اپل از کارت اعتباری که آگوست رونمایی کرد، فیس‌بوک از سیستم پرداخت جدیدش که نوامبر رونمایی کرده بود و گوگل نیز اعلام کرد در سال ۲۰۲۰ خدمات حساب‌های جاری خود را ارائه خواهد کرد.

به گزارش اکونومیست، گافا از گذشته دور به امور مالی علاقه داشتند، اما تا همین اواخر هر کدام از این شرکت‌ها به سبک خود صرفاً بر پرداخت‌ها متمرکز بودند؛ لیکن موفقیت اندک، مهمترین چیزی است که این چهار بنگاه در آن اشتراک دارند. گوگل‌پی پس از هشت سال فعالیت فقط ۱۲ میلیون کاربر در آمریکا دارد. این در حالی است که در جبهه مخالف آنها، رشد انفجارگونه دو ابراپلیکیشن چینی یعنی وی‌چت و علی‌پی را شاهد هستیم. این اپ‌ها به خریداران امکان می‌دهند صرفاً با اسکن کردن یک کد کیوآر پول هر چیز، از چای تا تاکسی را بپردازند. این اپ‌ها که در سال ۲۰۱۳ راه‌اندازی شدند هر کدام بیش از یک میلیارد کاربر دارند.

اما چنین مقایسه‌ای منصفانه است؟ هارون کلین از اندیشکده بروکینز معتقد است کشورهای توسعه‌یافته از قبل نظام مالی مناسبی داشته‌اند که باعث می‌شود انگیزه برای نوآوری کاهش یابد، ولی فقدان این زیرساخت‌ها در چین و مقررات آسان‌تر باعث شده این کشور جهشی بزرگ داشته باشد. ضمن اینکه تشریفات اداری در بخش مالی غرب بسیار سختگیرانه هستند. به عنوان مثال متقاضی جدید فعالیت در حوزه پرداخت در آمریکا مجبورند از تک‌تک ایالت‌ها مجوز دریافت کنند.
این مسائل باعث می‌شود حرکت گافا به سمت بانکداری خرد، پیچیده باشد. از زمان بحران مالی 2008، ارائه خدمات اعتباری یکی از حوزه‌هایی است که بیشترین نظارت و مقررات دارد؛ همین امر بازدهی سرمایه و سودآوری را دشوار کرده است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: