تعداد بازدید : ۱۸۶۱
کد خبر : ۲۰۷۶۰۸
رئیس سندیکای مواد موثره دارویی در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۳
تحریم ها سبب شده ظرفیت کارخانجات دارویی کشور حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش یابد و ضمنا اقلام جدیدی هم تولید شود. در ۸ ماهه اول امسال بابت تولید اقلام جدید فقط در حوزه مواد موثره دارویی بیش از ۱۲۰ میلیون دلار صرفه جویی کرده ایم.

داروسازان، برندگان واقعی جنگ تحریمی

به گزارش بورس‌نیوز، صورت‌های مالی صنعت دارو حاکی از بهبود وضعیت شرکت‌های داروسازی بوده و  به نظر می‌رسد با تحریم‌ها و افزایش نرخ ارز و محدودیت واردات دارو، شرکت‌های دارویی فروش مناسبی را تجربه کنند.

فرامرز اختراعی رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد موثره دارویی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در این خصوص بیان کرد: صنعت داروسازی، برنده واقعی در جنگ تحریمی بوده و مهم‌ترین تاثیر تحریم‌ها بر بازار دارو، محدود شدن واردات داروهایی بود که مشابه آن در داخل کشور تولید می‌شد.

وی ادامه داد: فقط کافی است بدانید واردات ۴ قلم داروی متفورمین، وال پراوات سدیم و ... رقمی بالغ بر ۸۸ میلیون دلار ارزبری بیشتر متحمل می کرد که با خودکفایی تولید این داروها در داخل کشور، صرفه جویی قابل توجهی هم صورت گرفته است.

اختراعی افزود: این اتفاق مثبت سبب شده ظرفیت کارخانجات دارویی کشور حدود ۳۰ تا ۴۰درصد افزایش یابد و ضمنا اقلام جدیدی نیز تولید شود و در ۸ ماهه اول امسال بابت تولید اقلام جدید فقط در حوزه مواد موثره دارویی بیش از ۱۲۰ میلیون دلار صرفه جویی کرده‌ایم.

این فعال صنعت دارو تصریح کرد: روز ۲۸ بهمن ماه گزارش آماری مفصلی در این خصوص منتشر خواهیم کرد و همچنین مردم هم بابت خرید داروهای وارداتی شرکت‌های فراملیتی، متحمل هزینه سنگین‌تری می‌شدند و با افزایش خودکفایی در تولید دارو، از فشار هزینه‌ها بر دوش مردم کاسته شده بنابراین می‌توان گفت به رغم فشار تحریم‌ها به لطف وجود شرکت‌های متعدد دارویی کانال‌های واردات اقلام مورد نیاز هم تنظیم شده و خوشبختانه در بازار دارو هیچ کمبود جدی نداریم و حتی نسبت به شرایط مشابه غیر تحریم، شرایط عمومی بازار دارو مطلوب تر است.

وی اضافه کرد: مواد اولیه به اندازه تولید دارو تا پایان سال ۹۹ ذخیره شده و در بحرانی ترین شرایط، دغدغه کمبود مواد اولیه هم در صنعت دارو نداریم.

این فعال صنعت دارو در رابطه با وضعیت حدود ۳ درصد داروهای خاص که امکان تولید آن در بازار داخل وجود ندارد، گفت: در مورد داروهای وارداتی بیماری های خاص نمی توان با قاطعیت گفت دغدغه‌ای نداریم اما؛ نکته اینجاست که در کشور ما سیستم درمان دارای مشکل جدی است و طیف وسیعی داروی بیماری های خاص در کشور ما تجویز می شود که خارج از عرف است.

رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد موثره دارویی خاطرنشان کرد: برای درمان بیماران سرطانی، ۲۲۰ قلم دارو در فهرست دارویی داریم، حال آنکه در کشوری مثل هند تعداد اقلام دارویی بیماران سرطانی فقط ۲۱ عدد است. این تعدد به علت حضور دلالان و شرکت های فراملیتی در بازار دارو است. بسیاری از این اقلام اثربخشی کافی را ندارند. این داروها معمولا بسیار گران هستند و فقط به بیماران هزینه تحمیل می کنند. امیدواریم با اصلاح پروتکل های درمان و نیز الکترونیک شدن نسخه های پزشکی، میزان مصرف دارو در کشور هم منطقی تر شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: