تعداد بازدید : ۷۹۹۷
کد خبر : ۲۰۷۷۱۵
سهامداری یا سفته‌بازی!؛
۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۰
قیمت سهام «وآوا» در مدت زمان کوتاه، رشد بسیار زیادی داشته و با وجود اذعان مدیران شرکت به حباب قیمتی، همچنان تقاضای کاذب مشاهده می‌شود. ارزش واقعی هر سهم این شرکت چقدر است؟

NAV هر سهم «وآوا» چقدر است؟

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، روز گذشته شرکت «سرمایه گذاری آوا نوین» اقدام به شفاف سازی در خصوص قیمت سهام خود کرد و از حباب سخن به میان آورد.

بر اساس این گزارش، شرکت اعلام کرده در حال حاضر قیمت سهم چندین برابر NAV است اما؛ با وجود اعلام رسمی مبنی بر حباب قیمتی در سهم، سهامداران دست بردار نیستند و بی اعتنا به گفته‌های مدیران شرکت، همچنان متقاضی خرید هستند.

در معاملات امروز این سهم با رشد جالب توجه ۱۰ درصدی بازگشایی شد! در حال حاضر، هر سهم «وآوا» قیمت‌هایی بیش از ۱۴۰۰۰ ریال را نیز لمس کرده است.

لازم به ذکر است که «وآوا» در اولین روز آبان ماه سال جاری به قیمت هر سهم ۲۱۶۰ ریال عرضه شد و در مدت حدود ۳ ماه، بازدهی خیره‌کننده ۵۳۶ درصدی را به ثبت رساند.

این شرکت با سرمایه ۶۰۰ میلیارد ریالی، از پرتفوی بورسی به بهای تمام شده ۸۵۷ میلیارد ریال برخوردار است که ارزش بازار آن، بر اساس گزارش عملکرد دی ماه، بالغ بر ۱۰۶۸ میلیارد ریال است. از سوی دیگر، سرمایه بسیار اندکی معادل ۶۹ میلیارد ریال به شرکت‌های غیربورسی اختصاص داد.

NAV هر سهم «وآوا» چقدر است؟

بنابراین، می‌توان گفت «وآوا» تمام تمرکز خود را بر بازار سرمایه معطوف کرده است و در سال جاری از محل فروش سرمایه گذاری ها، تاکنون ۲۰۵ میلیارد ریال سود کسب کرده است. این در حالی است که در دوره ۶ ماهه منتهی به اسفند سال ۹۷ حدود ۳۰ میلیارد ریال و در دوره ۱۲ ماهه منتهی به شهریور ماه سال ۹۷ بالغ بر ۱۲۲ میلیارد ریال سود از محل فروش سرمایه گذاری‌ها شناسایی کرده بود (سال مالی شرکت از شهریور به اسفند ماه تغییر یافته است).

NAV هر سهم «وآوا» چقدر است؟

بیشترین سرمایه گذاری شرکت به صنعت بانکداری اختصاص یافته که حال و روز خوشی ندارند؛ هر چند که «وآوا» به دنبال بانک‌هایی مثل پاسارگاد و ملت که وضعیت مطلوبی دارند، رفته است.

ارزیابی‌های آبسیم از پرتفوی سرمایه گذاری این شرکت حاکی از آن است که خالص ارزش دارایی‌های هر سهم «وآوا» حدود ۳۰۸۸ ریال تخمین زده می‌شود. با توجه به قیمت امروز این سهم، نسبت P/NAV (قیمت به ناو هر سهم) برابر با ۵ است که اختلاف بسیار فاحشی را روایت می‌کند.

NAV هر سهم «وآوا» چقدر است؟

البته از این نکته نیز نباید گذشته که قرار است به زودی «سرمایه گذاری کشاورزی کوثر» در بورس عرضه شود و همچنین شرکت‌های «مرغ مادر دیزباد» و «کشت و صنعت اشراق» در فرابورس در حال پذیرش هستند که پس از عرضه، قطعا شاهد رشد NAV «وآوا» نیز خواهیم بود اما؛ در حال حاضر، ارزش واقعی این شرکت با آن چیزی که در تابلوی معاملات به نمایش درآمده، اختلاف بسیار زیادی دارد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: