تعداد بازدید : ۲۵۳۲
کد خبر : ۲۰۷۷۳۲
یک اقتصاددان در گفتگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۷
با در نظر گرفتن ارزش دارایی های شرکت ها و نیز وضعیت سودآوری شرکت ها، به نظر می رسد ارزش فعلی بازار سرمایه از ارزش واقعی آن بالاتر است. این شرایط، زمان بسیار حساسی برای شرکت های بازار سرمایه است.

نقطه حساس بورس تهران

به گزارش بورس نیوز، بورس تهران امروز اگرچه پر قدرت استارت زد، اما عرضه حقوقی ها مجال رشد زیادی به شاخص نداد. حقیقی ها هر چه عرضه شد را درو کردند و به نظر می رسد به نقطه ای رسیده ایم که قدرت جریان پول بازار را بالا می برد و پشت اکثر خرید و فروش ها، تحلیلی نیست.

این وضعیت می تواند کمی نگران کننده باشد؛ چرا که اکثر خریداران، سهامداران تازه واردی هستند که چشم بسته می خرند، مبادا از شهد شیرین بورس بی نصیب بمانند. تمامی فعالان با سابقه این بازار می دانند که بازار سرمایه، بازاری پر نوسان است و هر روند مثبتی ممکن است روند منفی هم به دنبال داشته باشد؛ اما منفی شدن احتمالی بازار (حتی به صورت مقطعی) می تواند سبب تشویش تازه واردها و بروز رفتارهای هیجانی و خروج نقدینگی از این بازار شود. اتفاقی که ظاهرا برای جلوگیری از آن، تدبیری اندیشیده نشده است.

مرتضی عزتی اقتصاددان در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: بکار بردن واژه «حباب قیمتی» در مورد بازار سرمایه و سهم‌های این بازار منطقی نیست و رشد قیمت سهم‌های بازار سرمایه عمدتا به دلیل فشار عرضه ها اتفاق افتاده و این رشد قیمت، حباب نیست؛ بازاری که قیمت آن با عرضه و تقاضای واقعی و بدون دستکاری قیمت تعیین می‌شود، معمولا حباب ندارد و سهم‌های بازار سرمایه در قیمت‌های فعلی، تقاضا دارند و از این رو نمی‌توان گفت قیمت‌ها حباب دارد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه با اقبال و رشد بازارسرمایه و ورود نقدینگی به سمت این بازار، جلوی رشد سایر بازار‌ها از جمله بازار ارز تا حدودی گرفته شده، رشد این بازار اتفاق خوشایندی بوده اما؛ مشکل اینجا است که با در نظر گرفتن ارزش دارایی‌های شرکت‌ها و نیز وضعیت سودآوری شرکت‌ها، به نظر می‌رسد ارزش فعلی بازار سرمایه از ارزش واقعی آن بالاتر است. این شرایط، زمان بسیار حساسی برای شرکت‌های بازار سرمایه است.

وی تصریح کرد: اگر شرکت‌های فعال در بازار سرمایه، به سرعت اقدام به تبدیل نقدینگی خود به دارایی‌های مولد و افزایش ظرفیت تولید کنند، می‌توان امیدوار بود که روند مثبت بازار سرمایه و رونق بورس تهران همچنان ادامه داشته باشد؛ در غیر این صورت آینده روشنی پیش روی بورس تهران نیست.

عزتی اضافه کرد: به عبارتی، رشد قیمت سهم‌ها در صورتی توجیه پذیر بوده و پایدار است که شرکت‌ها سعی کنند نقدینگی بازار را به سمت رونق تولید و برنامه‌های توسعه‌ای و... هدایت کنند. حتی اگر بخشی از شرکت‌های بازار سرمایه اینطور عمل کنند، ریسک ریزش بازار سرمایه پوشش داده خواهد شد؛ ولی اگر از این فرصت ۳_۴ ماهه استفاده نشود، ریسک ریزش قیمت سهم‌ها و رکود در انتظار بورس تهران خواهد بود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: