تعداد بازدید : ۱۳۵۰۷
کد خبر : ۲۰۷۷۳۵
یک تحلیلگر اقتصادی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکیدکرد:
۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۵
عرضه‌های اولیه، پذیره‌نویسی‌های جدید، افزایش‌سرمایه شرکت‌ها از محل آورده نقدی و غیره راهکارهایی برای افزایش ارزش دارایی‌های واقعی بازار‌سرمایه است.

به گزارش بورس نیوز، رشد بازار سرمایه حتی از تحلیل های خوشبینانه ابتدای سال هم بیشتر بوده و این رشد، باعث جذب سرمایه گذاران جدیدی به این بازار شده است. بدون شک مهمترین علت رشد بازار سرمایه و افزایش قیمت سهم ها، قدرت پول بوده و در بسیاری از سهم های بازار، افزایش قیمت سهم ها تناسب چندانی با وضعیت بنیادی شرکت ها نداشته است.
تازه واردها چشم بسته می خرند و در پاسخ به چرایی خریدشان می گویند «نقدینگی جایی جز بازار سرمایه ندارد». غافل از اینکه بورس تهران روزهای منفی زیادی هم پشت سر گذاشته و دل بستن به صعود همیشگی این بازار یا هر بازار دیگری، عقلانی نیست.

کیوان حسن زاده تحلیلگر اقتصاد کلان در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص وضعیت فعلی بازار‌سرمایه و پیش‌بینی روند آتی آن بیان کرد: اقتصاد با حجم عظیمی از نقدینگی مواجه شده و این جریان خروشان نقدینگی ممکن است به سمت هر بازاری حرکت کند.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی طبیعتی است که بازارسرمایه نیز یکی از بازارهای ورود نقدینگی باشد و جذابیت بازارسرمایه در مقایسه با بازارهای رقیب و ورود سرمایه‌های مردم به این بازار، اتفاق خوشایندی است؛ ولی مشکل اینجاست که حرکت نقدینگی، به صورت خطی نبوده و نوسان‌هایی ایجاد خواهد کرد و بورس نیز از این وضعیت مستثنی نبوده و جریان ورود و خروج پول به این بازار، همراه با ایجاد نوسان خواهد بود.

حسن زاده افزود: برای حفظ نقدینگی در بازارسرمایه و جلوگیری از خروج ناگهانی بخشی از نقدینگی این بازار و تلاطم‌های احتمالی، باید تدبیری اندیشیده شود که نقدینگی فقط صرف افزایش قیمت سهم‌ها نشود.

این تحلیلگر اقتصادی با اشاره به رویکردی که باید بازارسرمایه آن را برای حفظ نقدینگی در بازار جدی بگیرد، تصریح کرد: عرضه‌های اولیه، پذیره‌نویسی‌های جدید، افزایش‌سرمایه شرکت‌ها از محل آورده نقدی و ... راهکارهایی برای افزایش ارزش دارایی‌های واقعی بازار سرمایه است.

وی تاکید کرد: فرصتی طلایی و ۳_۴ ماهه در اختیار بورس تهران قرار گرفته که با تبدیل نقدینگی به سرمایه‌های فیزیکی و مولد، موجبات رونق اقتصادی را در کشور فراهم کند و اگر از این فرصت استفاده مناسب شود، نوسانات شدید بازار سرمایه هم تا حدی کنترل خواهد شد.

حسن زاده افزود: در غیر این صورت، بازار سرمایه روی لبه تیغی حرکت می کند که می تواند نگران کننده باشد. بازار سرمایه، پتانسیل ها و مزایای زیادی از جمله امکان سرمایه گذاری با مبالغ خرد و کلان توسط مردم را دارد و چنانچه مدیران و متولیان این بازار، عملکرد سریع و صحیحی داشته باشند، حفظ نقدینگی در این بازار، کار غیر ممکنی نیست. اما تعلل در انجام اقدامات موثر برای هدایت مناسب نقدینگی بازار، ریسک تغییر روند بازار و ریزش قیمت سهم ها را به دنبال خواهد داشت.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.