تعداد بازدید : ۹۸۸
کد خبر : ۲۰۷۹۰۸
یک اقتصاددان در گفتگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۰۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۵
معمار و کارگردان و بازیگر اصلی این بازار، حقوقی ها هستند و سکان عرضه و تقاضای بازار را در دست دارند.

تیتر: بازار سرمایه هدایت کننده نقدینگی

عباس هشی اقتصاددان در گفتگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: با توجه به اینکه شرایط اقتصادی کشور عادی نیست، به تبع آن شرایط بازار سرمایه نیز نمی تواند عادی باشد. در وضعیت فعلی با کاهش ارزش پول و چالش های کسری بودجه مواجه هستیم بنابراین سرمایه گذاری و هدایت نقدینگی به مسیری که ارزش پول بهتر حفظ شود، امری اجتناب ناپذیر است. ورود نقدینگی به بازار ارز و طلا مسئولان اقتصادی کشور را زیر سوال می برد و تنها بازار مناسب برای هدایت نقدینگی، بازار سرمایه است.
وی افزود: بیش از 90 درصد بورس تحت نظر خصولتی ها و صندق بازنشستگی و نهاد های حقوقی است و صاحبان اصلی آنها هم غیرمستقیم "مردم" هستند. مدیران این صندوق ها و نهادها عمدتا به افزایش یا کاهش ارزش دارایی های صندوق ها اهمیتی نمی دهند و اتفاقا هر زمان بخواهند، بازار سازی نیز می کنند. معمار و کارگردان و بازیگر اصلی این بازار، حقوقی ها هستند و سکان عرضه و تقاضای بازار را در دست دارند. مقام ناظر و متولیان این بازار هم منتخب وزیر اقتصاد هستند و در نهایت تمام تصمیم گیری ها در بازار سرمایه، مستقیم و غیر مستقیم، حاکمیتی و وزارتی است. از زمان دولت نهم به بعد، شاخص بورس بعنوان یکی از نمادها و معیارهای توسعه اقتصادی کشور در تبلیغات مورد استفاده قرار گرفته و شاخص سازی ها هم عمدتا با همین هدف مورد توجه قرار گرفته است.
هشی اضافه کرد: در یکی دو سال اخیر، قیمت سهم ها رشد چشمگیری داشته و بخشی از این رشد ناشی از افزایش نرخ دلار بوده است. دلار در بازار آزاد تا محدوده ۱۸ هزار تومان رشد کرد و اگرچه با کاهش مواجه شد و مدت ها در محدوده ۱۲ هزار تومانی ثابت ماند، اما پایه قیمت های مصرف کالای مردمی از نظر هزینه روی همان دلار ۱۸ هزار تومان و حتی بیشتر ماند. دراین شرایط طبیعی هست که قیمت سهام شرکت ها افزایش یابد. در نهایت باید گفت هر آنچه در بازار سرمایه رخ داده، خوب یا بد، خروجی تصمیمات دولت بوده و البته تا حدی هم غیر عادی و حباب گونه است.
این تحلیلگر اقتصادی در رابطه با راهکارهای حفظ نقدینگی در بازار سرمایه گفت: مقررات مالیاتی فعلا به مدد بازار سرمایه آمده است و با در نظر گرفتن سیاست های مالیاتی جدید زمزمه های اخذ مالیات از عایدی سرمایه و... به نظر می رسد پول زیادی از بازار سرمایه خارج نخواهد شد.

ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
بازار هیچ حبابی ندارد این تورم است که هروز بالا میرود و بازار با ان رشد میکند وارزش پول ملی پایین می اید ربطی به بلا رفتن سهام ندارد بلکه باید حجم مبنا بر داشته شود تا بورس رشد بیشتری داشته باشد
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: