تعداد بازدید : ۵۹۱۱
کد خبر : ۲۰۸۵۲۸
عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان در گفت‌وگو با بورس‌نیوز؛
۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۳
سهامداران باید منطق رشد قیمت سهم‌ها را بررسی کنند، زیرا شرکتی که در طول یک‌سال تنها ۳ ریال سودساخته چگونه می‌تواند رشد قیمت عجیب سهم‌ها را به نمایش بگذارد.

رشد عجیب نرخ سهم‌ها با کدام منطق!

بهرام شهریاری عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان در گفت‌وگو با بورس‌نیوز درخصوص رشد قیمت سهم‌های خودرویی اظهارکرد: خودرویی‌ها درصدد بازگشت به عقب بوده و خواهان آن هستند که با افزایش سرمایه، بتوانند به روز‌های رونق خود بازگردند چراکه پس از روند نزولی خودرو، این صنعت رو به واسطه‌گری و دلالی آورد تا شرایط خود را ثابت نگاه دارد و اصلا توجهی به پرداخت مطالبات قطعه‌سازان نداشتند.

وی ادامه داد: سرمایه در گردش قطعه‌سازان به واسطه تحویل کالا به خودروسازان و عدم دریافت وجه، با مشکل روبه‌رو شده و اگر روال واسطه‌گری خودروسازان ادامه‌دار باشد، مجموعه این صنعت با چالش بزرگی مواجه خواهند شد.

شهریاری درخصو افزایش سرمایه خودرویی‌ها نیز گفت: خودروسازان در بزنگاه واگذاری بوده و افزایش‌سرمایه با زیان‌های عجیب این شرکت‌ها اصلا هم‌خوانی ندارد و نمی‌تواند خودرویی‌ها را به سودسازی برساند.

این کارشناس صنعت خودرو با اشاره به اینکه قیمت برخی سهم‌های خودرویی بدون دست‌انداز درحال رشد است، افزود: قیمت بسیاری از سهم‌های خودرویی بدون پشتوانه هیچ منطقی در حال رشد بوده، زیرا شرکتی که در مدت یک‌سال تنها ۳ ریال سودسازی کرده چگونه می‌تواند ارزش هر سهم آن با افزایش عجیبی همراه شود، قیمت بسیاری از سهم‌ها در بازارسرمایه از لحاظ سوددهی با منطق برخوردار نیست.

شهریاری درخصوص مطالبات قطعه‌سازان از خودروسازان نیز گفت: در آخرین آمار‌ها حدود ۷ هزار میلیارد تومان مجموع مطالبات بوده اما؛ تصور نمی‌شود که اقدامات مناسبی در این خصوص دیده شده باشد، زیرا این صنعت اصلا آینده‌ای ندارد چراکه برای آن آینده‌ای تدوین نشده است.

وی ادامه داد: خودروسازان برای تولیدات آتی حتی از لحاظ کیفی، کمیت و تیراژ برنامه‌ای مدون نداشته، زیرا دولت تنها به حوزه اجرای بدون سیاست‌گذاری علاقه دارد و خودرویی‌ها نیز در چنین روالی اسیر شده‌اند.

این عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان در پایان تاکید کرد: اگر دولت خواهان برطرف ساختن مشکلات صنعت خودرو و پرداخت وام به آن‌ها بوده باید مستقیم مطالبات قطعه‌سازان را پرداخت کند، زیرا فعالان قطعه‌ساز با بانک‌ها درگیری پیدا کرده‌اند که منشا آن، بدقولی‌های طرف خودروساز بوده که وعده‌های مالی خود را هیچگاه اجرایی نکرده‌اند.

تحلیلگر
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
اقای عضو هیات مدیره قطعه سازان. شما نمیتونی طلبتو از خودروساز همکارت بگیری چرا جو بازار بورسو ملتهب میکنی؟ اولا که رشد قیمت مربوط به کل بورسه و سهام دارند خودشان را با ریال هماهنگ میکنن.ثانیا سهام خودرویی بر خلاف سهام قطعه سازان که چندین برابر شدن اصلا رشد نکردن حتی برخیشون هنوز به قیمتهای سال 94 یا کمتر از ان دارند معامله میشوند مثل سرمایه گزاری سایپا و هلدینگ رنا که قیمتشان سال 94 330 تومن بود ولی هنوز به اون قیمت نرسیدن.
اکبرزاده
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
هر چیزی قدیمیش خوبه حتی کارشناس بورس.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۴
ظاهراً این کارشناس به مسائل اقتصادی توجه ندارد از او بپرسید آیا حاضر است کارگاه خود را با قیمت دفتری و همین وضعیت زیانده و بستانکاری از خودرو ساز را با سرمایه ثبت شده بفروشد حتماً جواب خیر است چطور انتظار دارد من سهامدار از ۱۰ سال قبل سود آنچنانی دریافت نکردم به قیمت قبل سهام را بفروشم حتماً می گوید نه ارزش اموال با قیمت روز باید باشد تا قیمت سهام عادلانه باشد و...
مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۵
اکثر سهم ها قیمتشان با سود سالانه شان همخوانی ندارد، انگار با بالا رفتن قیمت سهم جبران زیان سهم خواهد شد، ولی نا گفته پیداست در بورس شرکتهایی پذیرفته می شوند که سود دهی دارند، با این وجود دیده می شود که قیمت سهم های زیانده بازار را افزایش می دهند و از این طریق عده ای با رانت اطلاعاتی سود می برند و وضعیت صداقت بازار را به کل مخدوش کرده اند، و شرکت ها ابایی از کم‌کاری ندارند، افزایش سرمایه زمانی قابل قبول باشد که شرکت سود ده باشد نه این که بدون راندمان مثبت کاری، سرمایه را افزایش دهد، در کل باید سازمان بورس نشستی داشته باشد تا شرکت ها از اصول فعالیت عدول نکنند و به افزایش قیمت سهم اکتفا نکنند، قیمت سهم هایی مانند سیمان تهران، ایران خودرو، غگلستان و ....اصلا با سودشان همخوانی ندارد، و هر وقت خواستند می توانند قیمتشان را ۵ درصد منفی تا مدتها بفروشند و حقوقی سودش را و حقیقی غافل زیانش ببرد
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: