تعداد بازدید : ۵۲۷۹
کد خبر : ۲۰۹۰۲۸
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز خبر داد:
۱۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۵
وجود شایعاتی مبنی بر تغییر در پرتفوی سهام عدالت بورس نیوز را برآن داشت تا به شفاف سازی در این خصوص بپردازد.
 
اعضای تازه وارد سهام عدالت/ تحویل مستقیم سهام به مردم
 
به گزارش بورس نیوز، علایمی از تغییر پرتفو این سهام اعم از شرکت‌ها و درصد‌ها به چشم نمی‌خورد. چرا که هر گونه جابجایی یا تغییر ایجاد بی نظمی خواهد کرد.
 
اطلاعات حاکی از این است پرتفو سهام عدالت مبلغی حدود ۲۶۶۰۰ میلیارد تومان بوده که رقم ارزش آن در بازار تقریبا ۵ و نیم برابر یعنی ۱۶۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. 

شرکت‌های سهام عدالت پابرجا مانده اند
همچنین شرکت‌های پرتفوی این سهام نیز بدون هیچ تغییری همچنان ۴۹ شرکت شامل ۳۵ شرکت بورسی و ۱۴ شرکت غیر بورسی را در خود گنجانده است.

تغییر پتروشیمی‌های سهام عدالت رد می‌شود
شاهین احمدی، کارشناس بازار سرمایه در همین رابطه به خبرنگار بورس نیوز گفت: اطلاعات موجود در سایت سهام عدالت نشان می‌دهد ۴۹ شرکت اعم از پتروشیمی خلیج فارس، شهر صنعتی البرز، دخانیات‎و... مشمول سهام عدالت بوده و واگذار شده اند. 

وی ادامه داد: زمانی که یک شرکت مشمول طرح واگذاری بود سهام آن به واسطه قانون به دهک‌های کمتر برخوردار فروخته می‌شود.

تفاوت در سیستم عرضه سهام عدالت
احمدی هرگونه تغییر در پرتفو سهام عدالت (گروه پتروشیمی) را رد کرد و افزود: طبق گفته رییس سازمان خصوصی سازی ۵ پتروشیمی جدید در قالب سهام عدالت عرضه خواهد شد، اما تصمیم بر تحویل مستقیم به خود مردم گرفته شده و با سیستم قبلی عرضه سهام عدالت متفاوت است.

مردم از عدم واگذاری سهام عدالت ناراضی اند
این کارشناس بازار سرمایه خصوصی سازی را اتفاقی خوب و مبارک دانست و اضافه کرد: گره موجود در حال حاضر عدم اجرایی شدن دوره ۱۰ ساله و واگذاری سهام تا پایان سال ۹۶ بوده که نارضایتی‌هایی را به همراه داشته است.

احمدی از بررسی مکانیزم‌های مناسب سخن گفت و افزود: راه‌های مختلفی در دست بررسی است. مانند اینکه آیا سهام مستقیم به مردم داده شود یا صندوق‌های قابل معامله‌ ای تی اف تاسیس شوند. هر کدام از این گزینه‌ها تهدید‌ها و فرصت‌هایی را همراه خواهد داشت.

وی در پایان خاطر نشان کرد: در طرح ارایه شده در مجلس پیش بینی می‌شود به افراد حق انتخاب داده شود در رابطه با اینکه این طرح سازمان خصوصی سازی برای شرکت‌های جدید بوده و شرکت‌های قبلی را شامل نخواهد شد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: