تعداد بازدید : ۵۴۷۴
کد خبر : ۲۰۹۰۲۸
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز خبر داد:
۱۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۵
وجود شایعاتی مبنی بر تغییر در پرتفوی سهام عدالت بورس نیوز را برآن داشت تا به شفاف سازی در این خصوص بپردازد.
 
اعضای تازه وارد سهام عدالت/ تحویل مستقیم سهام به مردم
 
به گزارش بورس نیوز، علایمی از تغییر پرتفو این سهام اعم از شرکت‌ها و درصد‌ها به چشم نمی‌خورد. چرا که هر گونه جابجایی یا تغییر ایجاد بی نظمی خواهد کرد.
 
اطلاعات حاکی از این است پرتفو سهام عدالت مبلغی حدود ۲۶۶۰۰ میلیارد تومان بوده که رقم ارزش آن در بازار تقریبا ۵ و نیم برابر یعنی ۱۶۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. 

شرکت‌های سهام عدالت پابرجا مانده اند
همچنین شرکت‌های پرتفوی این سهام نیز بدون هیچ تغییری همچنان ۴۹ شرکت شامل ۳۵ شرکت بورسی و ۱۴ شرکت غیر بورسی را در خود گنجانده است.

تغییر پتروشیمی‌های سهام عدالت رد می‌شود
شاهین احمدی، کارشناس بازار سرمایه در همین رابطه به خبرنگار بورس نیوز گفت: اطلاعات موجود در سایت سهام عدالت نشان می‌دهد ۴۹ شرکت اعم از پتروشیمی خلیج فارس، شهر صنعتی البرز، دخانیات‎و... مشمول سهام عدالت بوده و واگذار شده اند. 

وی ادامه داد: زمانی که یک شرکت مشمول طرح واگذاری بود سهام آن به واسطه قانون به دهک‌های کمتر برخوردار فروخته می‌شود.

تفاوت در سیستم عرضه سهام عدالت
احمدی هرگونه تغییر در پرتفو سهام عدالت (گروه پتروشیمی) را رد کرد و افزود: طبق گفته رییس سازمان خصوصی سازی ۵ پتروشیمی جدید در قالب سهام عدالت عرضه خواهد شد، اما تصمیم بر تحویل مستقیم به خود مردم گرفته شده و با سیستم قبلی عرضه سهام عدالت متفاوت است.

مردم از عدم واگذاری سهام عدالت ناراضی اند
این کارشناس بازار سرمایه خصوصی سازی را اتفاقی خوب و مبارک دانست و اضافه کرد: گره موجود در حال حاضر عدم اجرایی شدن دوره ۱۰ ساله و واگذاری سهام تا پایان سال ۹۶ بوده که نارضایتی‌هایی را به همراه داشته است.

احمدی از بررسی مکانیزم‌های مناسب سخن گفت و افزود: راه‌های مختلفی در دست بررسی است. مانند اینکه آیا سهام مستقیم به مردم داده شود یا صندوق‌های قابل معامله‌ ای تی اف تاسیس شوند. هر کدام از این گزینه‌ها تهدید‌ها و فرصت‌هایی را همراه خواهد داشت.

وی در پایان خاطر نشان کرد: در طرح ارایه شده در مجلس پیش بینی می‌شود به افراد حق انتخاب داده شود در رابطه با اینکه این طرح سازمان خصوصی سازی برای شرکت‌های جدید بوده و شرکت‌های قبلی را شامل نخواهد شد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

بانک دی، آنلاین مجمع برگزار می کند

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک دی آنلاین برگزار می‌شود.

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
دستور قالیباف به شرکت بورس: "شستا" را سریع تعیین تکلیف کنید
براساس قانون بازار اوراق بهادار بازگشایی و توقف نماد‌ها بر عهده بورس‌ها است، وظیفه سازمان بورس و اوراق بهادار، صیانت از حقوق سهامداران و نظارت بر بورس‌ها است.