تعداد بازدید : ۲۱۰۲
کد خبر : ۲۰۹۱۵۸
کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با بورس نیوز پاسخ داد:
۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۱
رانت فقط برای آقازاده ها است و دولت نیز برنامه جامعی برای بسیاری از صنایع از جمله صنعت خودروسازی ندارد و تمام نگاه ها معطوف استفاده از منابع و دریافت مالیات شده است.

به گزارش بورس نیوز، بحث واگذاری سهام دولت در شرکت های خودروسازی جدی تر شده و گویا قطعه سازان یکی از گزینه های اصلی و البته تایید صلاحیت شده برای خرید سهام ایران خودرو و سایپا از دولت هستند.

بهرام شهریاری کارشناس صنعت خودرو و قطعه سازی در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: اگر واگذاری سهام خودروسازان به معنای خروج کامل دولت از شرکت های خودروساز و عدم مداخله در امور این شرکت ها باشد، قطعا واگذاری سهام خودروسازان به بخش خصوصی (قطعه سازان) اتفاق مثبتی خواهد بود.

وی افزود: البته صرف واگذاری سهام خودروسازان به بخش خصوصی، مشکلات صنعت خودروسازی را مرتفع نخواهد کرد. صنعت خودروی کشور در چند دهه گذشته، همواره از بی برنامگی در مورد آسیب دیده و به نظر می رسد این بار هم دولت برنامه جامعی برای واگذاری سهام خودرویی ها ندارد. ضمن اینکه بخش خصوصی برای توسعه باید امکان ارتباط با خارج از کشور و مراودات با خارج از کشور را داشته باشد.

شهریاری در ادامه با اشاره به اینکه هر محدودیتی از جمله تحریم ها، می تواند فرصتی برای رشد برخی صنایع داخلی باشد اظهار کرد: هر محدودیتی، می تواند فرصتی برای رشد باشد؛ چرا که تجربه نشان داده هر زمان کشور ما با محدودیتی مثل تحریم یا کمبود ارز و... مواجه شده، تمرکز دولتمردان بر داخلی سازی بیشتر شده و صنایع داخلی هم شکوفا تر شده اند. اما چالش اینجا است که به محض برطرف شدن محدودیت ها، رویکرد سیاست گذاران دوباره متوجه خارج از کشور شده و صنایع داخلی به حال خود رها شده اند که اثر منفی این مورد به مراتب بدتر از تحریم خواهد بود.

وی افزود: تمرکز بر «خودکفایی» سیاست بی مفهومی است. نمی توان انتظار داشت کشور ما در حوزه تولید همه چیز، از موشک و خودرو و پتروشیمی و کشاورزی تا پوشاک و... خودکفا باشد و ارتباطی با خارج از کشور نداشته باشد. منطقی آن بود که ابتدا مزیت ها شناسایی و صنایع استراتژیک مشخص می شد. بعد از آن روی تولید برخی محصولات استراتژیک مانند تجهیزات دفاعی و نظامی و... و نیز برخی صنایع که در آن از مزیت برخوردار هستیم، تمرکز شود. علاوه بر این، رانت مثبت باید به مناطق محروم تخصیص می یافت که هم اشتغالزایی شود و هم صادرات تسهیل گردد و هم اقتصاد کشور به شکوفایی می رسید. اما متاسفانه به نظر می رسد رانت فقط برای آقازاده ها است و دولت نیز برنامه جامعی برای بسیاری از صنایع از جمله صنعت خودروسازی ندارد و تمام نگاه ها معطوف استفاده از منابع و دریافت مالیات شده است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
مسیر "قرن" در گسترش کانال‌های فروش و بازار‌های جدید
سید عبدالرضا مظفری چنیجانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت پدیده شیمی قرن در گفت‌وگو با بورس نیوز، تاکید کرد که این شرکت در تفکر "برندینگ" صادرات در کشورهای CIS بوده و از صادرات فله‌ای گریزان است.