تعداد بازدید : ۴۲۱۵
کد خبر : ۲۰۹۲۳۶
آیا تبلیغ انتخابات بر تابلوی معاملات نصب می‌شود؛
۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۳
شرایط سیاسی کشور به گونه‌ای بوده که انتخابات از درجه اهمیت بالایی برخوردار شده و انتظار بر آن است تا شاخص بازار‌ها در چنین مواقعی رنگ بهبود بگیرد اما؛ نگاهی به رفتار شاخص‌کل بورس سخنی دیگر به میان می‌آورد!

رویای انتخاباتی زیر تابلوی بورس

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، یکی از عوامل اثرگذار بر رفتار بازارسرمایه تحولات و رخداد‌های سیاسی بوده و در حال حاضر، بازار سرمایه یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی را در دوم اسفندماه سال جاری، پیش‌روی خود دارد.

اغلب در نزدیکی زمان برگزاری انتخابات، بازار‌های کشور حال خوشی به خود می‌گیرند و چهچهه قناری‌ها از گوشه و کنار بازار‌های مختلف به گوش می‌رسد.

نگاهی به رفتار و روند بازار سهام در ۱۰سال اخیر بیانگر آن بوده که به مرور زمان، سرمایه‌گذاران نسبت به انتخابات بی‌تفاوت شده‌اند و این موضوع اثری بر حرکت قیمت‌ها ندارد.

بر پایه این گزارش، ششمین دوره انتخابات مجلس در ۲۹ بهمن ماه سال ۱۳۷۸ برگزار شد و روند شاخص کل بورس تهران پیش و پس از این رخداد صعودی بود؛ این روند به گونه‌ای بوده که از کمتر از ۲۰۰۰ واحد در اوایل دی‌ماه آن سال به ۲۳۰۰واحد در پایان فروردین ماه سال بعد افزایش یافت.

رویای انتخاباتی زیر تابلوی بورس

این حالت رشد دو طرفه در هفتمین دوره انتخابات مجلس رخ نداد و شاخص‌کل تنها پیش از برگزاری انتخابات حال خوشی داشت و پس از آن، روندی ثابت رو به نزول داشت.

رویای انتخاباتی زیر تابلوی بورس

وضعیت در زمان هشتمین دوره انتخابات نیز به همین منوال بود و رشد قیمت سهم‌ها پیش از انتخابات رخ داد و پس از آن، تب صعود در بازار فروکش کرد.

رشد پیش از انتخابات در آن سال به گونه‌ای بود که از حدود ۹۶۵۰ واحد در کمتر از ۴۰ روز به ۱۰۴۰۰ واحد رسید که در آن سال‌ها به دلیل نوع محاسبه شاخص ها، رشد مطلوبی محسوب می‌شد.

رویای انتخاباتی زیر تابلوی بورس

با گذشت زمان همان اندک واکنش بورس بازان نیز از بین رفت و نهمین دوره انتخابات مجلس کمی متفاوت‌تر بود. به نظر می‌رسید بازار سرمایه چندان نگاهی به این رخداد ندارد و ظاهرا قرار نبود جو انتخابات به تابلوی معاملات سرایت کند چراکه قبل و بعد از محدوده زمانی انتخابات، شاخص کل روند ثابت و گا‌ها نزولی داشت.

رویای انتخاباتی زیر تابلوی بورس

آخرین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ۷ اسفند ماه سال ۱۳۹۴ بازمی‌گردد که در این سال نیز همانند دوره قبل، واکنش چندانی از سهامداران و سرمایه‌گذاران بازار سرمایه دیده نشد؛ در آن دوره، شاخص کل حرکت خطی داشته و هر چند رو به صعود اما؛ شتاب و شدت قابل توجهی نداشت.

رویای انتخاباتی زیر تابلوی بورس

در حال حاضر، شاخص کل بورس تهران از ابتدای دی ماه که در حوالی ۳۵۰ هزار واحد می‌چرخید، هم اکنون به بیش از ۴۵۰ هزار واحد صعود کرده است.

رویای انتخاباتی زیر تابلوی بورس

حال به نظر شما بازار‌سرمایه به انتخابات واکنش نشان می‌دهد؟ آیا رشد کنونی قیمت سهم‌ها تحت تأثیر این عامل است یا همانند دو دوره قبلی، رنگ و بوی انتخابات بر تابلوی معاملات بورس نمی‌نشیند؟

حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
بورس نیوز به نظرم نقد کردی چند روزه میخوای ضربه بزنی به بورس
احمد
Canada
۲۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
اتفاقا بنده در این چند سال؛ بورس هیچگونه واکنشی نسبت به انتخابات ندارد که این را شما به وضوح نمایان کرده اید
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: