تعداد بازدید : ۲۲۵۰
کد خبر : ۲۰۹۳۲۷
۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۴
علیرضا مهدیه

به گزارش بورس نیوز، علیرضا مهدیه کارشناس اقتصادی در یادداشتی نوشت:

 ویروس کرونا در چین چالش و در حقیقت ابر چالشی ایجاد کرده که از کشاورزی تا صنعت ، جهانگردی تا حمل نقل ، بهداشت تا بازار سرمایه را تحت تاثیر مستقیم قرار داده و این چالش تا رفع حداقلی این بحران و کنترل نسبی آن توسط دولتها و مجامع بین المللی مرتفع نخواهد شد.

 با توجه به اینکه ۲۵٪ تجهیزات پزشکی و حدود ۲۰٪ مواد اولیه دارویی در کشور چین تولید میشود ، سازمان بهداشت جهانی ابراز نگرانی کرده است که اگر شرایط چین عادی نشود دنیا از نظر بسیاری از اقلام با خطر مواجه میشود ، به عنوان مثال پنجاه درصد مواد اولیه بسیاری از داروهای سرطانی که در دنیا تولید میشود در کشور چین تولید می شود!

 اضافه باید کرد که اگر وضعیت به همین حالت ادامه پیدا کند در هفته آینده تعداد پروازها بعلت نبودن بار و مسافر بشدت کاهش خواهد یافت و این برای ابر کشوری مثل چین ابر چالش کمی نیست !

بسیاری از شرکت های چند ملیتی که با روش " just in time " قطعات را تامین میکنند همین الان با کمبود تامین چرخه تولید مواجه هستند !

 بسیاری از داروهای دام و طیور در کشور چین تولید میشود و این چالش غذائیست برای کل دنیا !

 نود درصد اسید سیتریک خوراکی که ماده اصلی نگهدارنده مواد غذایی کنسرو شده و مدت دار است در کشور چین تولید میشود و باز هم مربوط به غذاست که کالای فوق استراتژیک است برای دنیا !!

 و نیز صنعت فولاد ، کامپیوتر ، تلفن همراه ، خودرو ، لوازم خانگی ، معدن ، مصالح ساختمانی و ...

باری کارخانه جهان در شرف نیمه تعطیل شدن است و بازار سرمایه در حال نیمه سقوط !

 این اتفاق برای کشوری با شرایط ایران به شدت مهم تر است ، ابر شرکتهای تولید و در حقیقت مونتاژ و میکس قطعات و مواد چینی در چالش جدی به سر می برند و باید آرزو کرد که دچار تعطیلی اجباری نشوند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: