تعداد بازدید : ۳۴۷۷
کد خبر : ۲۰۹۷۷۱
۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۵

 

در هفته گذشته، بازار مثبتی را تجربه کردیم و علیرغم افت در روز میانی هفته، پایان هفته مثبتی را شاهد بودیم. بهبود وضعیت جهانی ها در کنار رشد نرخ ارز از جمعه دلایل رشد قیمت ها در بازار سهام در هفته گذشته بود.
در بازارهاي جهانی اما بهبود قیمت نفت خبر خوبی برای بازار سهام داخل بود و متوقف شدن روند افت در فلزات نیز از دیگر تحولات پایان هفته کنونی بوده است هرچند همچنان روند قابل اتکایی در بازارها مشاهده نمی شود. در حالی که خوش بینی ها به کنترل شیوع کرونا ویروس در چین در حال افزایش بود، آمار تلفات قابل توجه در روز پنج شنبه مجددا تشدید نگرانی ها را در پی داشت و حالا دیگر قدرت های اقتصادی نیز از تاثیر با فاصله این چالش جدی بر اقتصاد خود خبر داده اند.
در بازار ارز داخل اما رشد قیمت ها ادامه دارد و بازار هم به دقت این تحولات را رصد میکند و واکنش متناسب نیز دارد. به نظر می رسد رشد نرخ ارز با شتابی کنترل شده ادامه داشته باشد و همین موضوع گروه های بزرگ بازار را نیز متاثر خواهد کرد. در هفته جاری انتخابات مجلس در پایان هفته را پیش رو خواهیم داشت که البته گمانه زنی ها در رابطه با تاثیر این رویداد در وضعیت بازار از ماه ها قبل آغاز شده و همچنان نیز ادامه دارد. تعیین تکلیف وضعیت ایران در کارگروه FATF نیز از دیگر مواردیست که بازار در حال رصد دقیق آن است.
اما در بازار سهام، گروه های بزرگ که چندان به وضعیت بازارهای جهانی چشم ندارند تحولات بازار ارز را رصد میکنند و شتاب مناسب نرخ ارز در سامانه نیما را مورد توجه دارند. انعکاس رشد قیمت ها در بازارهای مسکن، خودرو و البته بورس کالا مجددا نقدینگی را به سمت گروه های بزرگ همچون فلزات، معدنی ها و نفت و شیمیایی ها هدایت کرده است و به نظر می رسد این هفته نیز همچنان این روند ادامه داشته باشد. در پالایشی ها واگذاری بلوک 20 درصدی دو نماد کوچک تر گروه و برنامه دولتی ها برای واگذاری سهم در بزرگترها گمانه زنی ها در رابطه با جذابیت معاملات گروه را افزایش داده است.
اما در هفته گذشته خودرو و خساپا اخبار خود را رو کردند و حالا حواشی این افزایش سرمایه ها مانند ارزش گذاری زیرمجموعه ها و فروش دارایی هاست که می تواند نقش مهمی را بازی کند.
در بانکی ها نیز جامانده ها در حال رشد هستند و به نظر می رسد این روند در این هفته نیز ادامه داشته باشد.
در دیگر گروه ها نیز بیمه ای ها همسو با بانک ها با اخباری همچون تجدید ارزیابی ها در حال نوساناتی مثبت هستند و به نظر می رسد با لمس اهداف تکنیکی کم کم از قدرت رشد یکپارچه گروه کاسته شود.
در سرمایه گذاری ها به نظر می رسد پس از رالی بازار شاهد اقبال به نمادهای گروه باشیم.
در محصولات دارویی، غذایی، قند و شکر، سیمانی ها، انبوه سازها و کاشی و سرامیک، حمل و نقلی ها و دیگر گروه های کوچکتر به نظر همچنان روند تک نمادها مثبت باشد.
با رونمایی از تجدید ارزیابی ها در بازار خصوصا در نمادهای تاثیر گذار، رفته رفته بازار به دنبال اخبار دیگری خواهد بود و به عنوان مثال رشد نرخ ارز می تواند بازی بازار را به گروه های بزرگتر ببرد. باید توجه داشت که در گروه های کوچک تر رشد قیمت ها قابل ملاحظه بوده است و در انتخاب نماد از این گروه ها باید دقت کامل به عمل آید. به علاوه وضعیت بازارهای جهانی از اهمیت خاصی برخوردار است و تحولات این بازارها با توجه به خبر محور بودن روند اخیر می تواند همراه با غافلگیری باشد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: