تعداد بازدید : ۳۴۳۸
کد خبر : ۲۰۹۸۸۳
تحریض و تحریک بی‌معنا برای ارزش جایگزینی!
۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۰
آیا خرید سهام شرکت مپنا با قیمت‌هایی بیش از ۱۵.۰۰۰ ریال آن هم با نهایتا ۵۰۰ تا ۶۰۰ ریال سود خالص به ازای هر سهم، توجیهی منطقی دارد؟ آیا قرار است دارایی‌های شرکت مپنا و نیروگاه هایش به فروش برسند، شکل منحل و پس از کسر بدهی‌ها پول‌های مازاد بین سهامداران خرد تقسیم شود که ارزش جایگزینی ملاک خرید قرار گیرد.

تعدیل منفی بیش از ۳۴ درصدی سود ناخالص

به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، در حالی که این روز‌ها قیمت هر سهم شرکت مپنا به بیش از ۱۵.۰۰۰ ریال هم رسیده، گزارش ضعیف این شرکت در ۹ ماهه سال مالی ۱۳۹۹ شرکت نشان می‌دهد که شاید نباید سهامداران خرد را به خرید سهام شرکت‌ها بر اساس ارزش جایگزینی ترغیب کرد.

متاسفانه آنچه برخی کارشناسان بازار سرمایه در دو سال گذشته مدام بر آن پافشاری دارند لزوم رشد قیمت سهام شرکت‌ها به واسطه ارزش جایگزینی شرکت‌ها بوده در حالی که مهم‌ترین اصل برای سهامداران خرد سودآوری شرکت‌ها بوده و نه ارزش جایگزینی.

آیا خرید سهام شرکت مپنا با قیمت‌هایی بیش از ۱۵.۰۰۰ ریال آن هم با نهایتا ۵۰۰ تا ۶۰۰ ریال سود خالص به ازای هر سهم، توجیهی منطقی دارد؟ آیا قرار است دارایی‌های شرکت مپنا و نیروگاه هایش به فروش برسند، شکل منحل و پس از کسر بدهی‌ها پول‌های مازاد بین سهامداران خرد تقسیم شود که ارزش جایگزینی ملاک خرید قرار گیرد؟

شرکت گروه مپنا در دوره ۹ ماهه نخست سال مالی جاری و بر اساس گزارش حسابرسی نشده موفق به کسب سود خالص ۳.۶۳۰ میلیارد ریالی شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ۶ درصدی را نشان می‌دهد.

جمع درآمد‌های عملیاتی محقق شده در این دوره به بیش از ۲۴.۷۵۵ میلیارد ریال رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۳ درصد کاهش داشته و افزایش بیش از ۱۴ درصدی بهای تمام شده در این مدت منجر به کاهش بیش از ۳.۲۰۰ میلیارد ریالی و ۳۴ درصدی سود ناخالص شده است.

تعدیل منفی بیش از ۳۴ درصدی سود ناخالص

با توجه به گزارش‌های میاندوره‌ای منتشر شده شرکت و همچنین زیرمجموعه‌های با اهمیت این شرکت به نظر نمی‌رسد در سال جاری شاهد اعلام سود خالص بیش از ۵۰۰ تا ۶۰۰ ریالی به ازای هر سهم این شرکت باشیم و چه بسا با این شرایط کاهش قیمت سهام این شرکت هم کاملا منطقی به نظر می‌رسد.

مسعود
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
نظرتون کاملا درسته باید خودرو خساپا هپکو خگستر بانک دی بانک پارسیان بانک اینده و ... رو خرید که سود دارند
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: