تعداد بازدید : ۳۴۲۱
کد خبر : ۲۱۰۱۱۵
در گفت‌وگو با بورس نیوز تاکید شد:
۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۷
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: تسهیل فرآیند افزایش سرمایه شرکت ها، عرضه سهام دولتی، واگذاری دارایی‌های بانک ها، تسهیل و تسریع فرآیند پذیرش شرکت‌ها . ...ا از جمله اقداماتی است که مدیران سازمان بورس می‌توانند با انجام آنها، مانع از رشد غیر واقعی و حبابی شدن بازار سرمایه شوند.

به گزارش بورس نیوز، شاخص کل با رشد ۶۶۹۸ واحدی (تا این لحظه از معاملات) مواجه بوده و فقط ۵۵۲ واحد تا ورود به کانال ۴۸۰ هزار واحدی باقی مانده است. بازدهی بازار سرمایه در یک سال اخیر بسیار بالاتر از سایر بازارها بوده و این رشد، برای سرمایه گذاران و تزریق نقدینگی جدید به این بازار جذاب بوده است.

عباس آرگون عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در گفت‌وگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: نمیتوان گفت بازار سرمایه جای رشد بیشتر ندارد؛ ولی بازار سرمایه بخش اعظم رشد خود را کرده و در برخی نمادها حتی رشد قیمت بیش از اندازه بوده است. اما به هر حال ورود نقدینگی به بازار سرمایه، رشد این بازار را رقم زده است.

وی افزود: قطعا در هر بازاری که عرضه کمتر از تقاضا باشد، شاهد رشد قیمت ها خواهیم بود؛ به همین دلیل هم معتقدم بازار سرمایه در نقطه ای قرار گرفته که وظیفه مسوولان و متولیان این بازار، خطیرتر از سایر مواقع است. متولیان بازار سرمایه باید عرضه ها را در این بازار مدیریت کنند و تقویت عرضه ها ضرورت دارد. تسهیل فرآیند افزایش سرمایه شرکت ها، عرضه سهام دولتی، واگذاری دارایی های بانک ها، تسهیل و تسریع فرآیند پذیرش شرکت ها و افزایش عرضه های اولیه، و افزایش میزان شناوری سهم ها از جمله اقداماتی است که مدیران سازمان بورس اوراق بهادار می توانند با انجام آنها، مانع از رشد غیر واقعی و حبابی شدن بازار سرمایه شوند. اگر امروز تدبیری برای جذب نقدینگی در این بازار در بخش های جدید نکنیم، در آینده شاهد ریزش این بازار خواهیم بود.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: تقویت بخش عرضه، نقدینگی را به مسیر صحیح هدایت خواهد کرد و انتظار می رود مدیران سازمان بورس، از این فرصت استثنایی به بهترین شیوه ممکن استفاده کنند. حمایت بازار سرمایه از بنگاه های تولیدی و هدایت نقدینگی به سمت تولید مهمتر از ثبت رکوردهای جدید در شاخص کل است و امیدواریم اهمیت این روزها درک شود.

آرگون در مورد تاثیر آزادسازی سهام عدالت بر بازار سرمایه گفت: آزادسازی سهام عدالت اتفاق مثبتی خواهد بود؛ ولی هنوز زیرساخت های قانونی برای آزادسازی معاملات سهام عدالت فراهم نشده است. بهتر است به جای انتظار برای آزادسازی سهام عدالت، به فکر عرضه شرکت های بزرگ در بازار سرمایه باشیم. ضمن اینکه در این بازار، ابزارهای مختلفی هم تعریف شده که می توان با کمک آنها، نقدینگی را به سمت تولید و تامین مالی شرکت های تولیدی هدایت کرد.

وی در خاتمه گفت: با توجه به بحث مالیات، بازار سرمایه جذاب تر شده و نقدینگی به سمت بازار سرمایه حرکت کرده است. این بازار به دلایل مختلف از بازارهای مسکن و ارز و سکه و سپرده گذاری در بانک، جذاب تر است. ولی سرمایه گذاری در این بازار نیازمند دانش تخصصی است و سهامداران باید با مشورت با متخصصان و کارشناسان اقدام به سرمایه گذاری کنند تا زیانی متحمل نشوند. مسیر نقدینگی به بازار سرمایه را باید هموارتر کرد؛ ولی باید شرایطی فراهم کرد که نقدینگی وارد شده، به مسیر صحیح هدایت شود و منجر به تشکیل حباب قیمتی نشود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: