تعداد بازدید : ۵۲۶۲
کد خبر : ۲۱۰۶۶۰
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز تاکیدکرد:
۰۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۰
پالایشی ها از جمله سهم هایی هستند که از افزایش نرخ ارز نیمایی بهره می برند و ضمنا چون باز فروش داخلی دارند، دغدغه احتمال افت صادرات و دردسرهای بازگرداندن ارز و... را هم ندارند.

گزینه‌های سرمایه‌گذاری در سایه دو ریسک

به گزارش بورس نیوز، در روزهای اخیر بازار سرمایه با دو اتفاق مهم مواجه شده است؛ قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF و شیوع کرونا ویروس در کشور و بسته شدن برخی مرزها به روی ایران! بورس تهران اما اگر چه آغازی منفی داشت، ولی طبق روال ماه های قبل فشار تقاضا بر عرضه ها چربید و در نهایت با رشد ۳۱۱۱ واحدی شاخص کل، بازار به کار خود پایان داد.

محمد گرجی آرا کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در خصوص تاثیر قرار گرفتن ایران در لیست سیاه تحریم ها بیان کرد: موضوع قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF را اتفاق نگران کننده ای برای بازار سرمایه ارزیابی نمیکنم. این موضوع هزینه های صادرات را اندکی افزایش خواهد داد؛ ولی با توجه به محدودیت هایی که در حال حاضر با آن مواجه هستیم، این موضوع مشکل جدید خاصی به ما تحمیل نخواهد کرد. مگر آنکه مشکلات دیگری بر سر راه صادرات ایران ایجاد شود. مثلا حجم عمده صادرات ایران به چین است و به سبب مشکلات ناشی از کرونا در چین و کندی ثبت سفارش ها در این کشور، صادرات ایران می تواند در کوتاه مدت دچار چالش شود.

وی در رابطه با تاثیر کرونا ویروس بر بازار سرمایه گفت: دو شریک تجاری ما که در صدر فهرست مشتریان صادراتی ایران قرار دارند، عراق و چین هستند. اکثر صنایع چین در وضعیت نیمه تعطیل قرار گرفته اند و مرزهای صادراتی با عراق هم ظاهرا به روی ما بسته شده است. بنابراین احتمالا در کوتاه مدت، ویروس کرونا صادرات شرکت ها را دچار اختلال خواهد کرد. ضمن اینکه با نزدیک شدن به پایان فصل زمستان به نظر می رسد گسترش ویروس کرونا به تدریج کمتر خواهد شد. همچنین این ویروس، در سایر کشورها نیز شیوع داشته و انتظار می رود به زودی راهکاری برای کنترل آن خواهند یافت. اما نکته اینجاست که هر محدودیتی در چرخه صادرات، نرخ ارز را تحت تاثیر قرار خواهد داد و اثر افزایش نرخ ارز بر صنایع بورسی، مثبت است. واکنش مثبت فعالان بازار سرمایه هم به دلیل در نظر گرفتن همین متغیر بوده است.

این کارشناس بازار سرمایه در معرفی گزینه های مناسب برای سرمایه گذاری اظهار کرد: سهامداران بهتر است حتما سبدی از سهم های مختلف داشته باشند. از مناسب ترین گزینه ها برای سرمایه گذاری، سهم صنایعی است که از افزایش نرخ ارز منتفع می شوند و یا اینکه تورم، اثر مثبت بیشتری بر ارزش دارایی های آنها دارد. پالایشی ها از جمله سهم هایی هستند که از افزایش نرخ ارز نیمایی بهره می برند و ضمنا چون باز فروش داخلی دارند، دغدغه احتمال افت صادرات و دردسرهای بازگرداندن ارز و... را هم ندارند. هلدینگ های تجهیزاتی و نیروگاهی هم با توجه به ارزش دارایی ها و احتمال افزایش نرخ برق، جذابیت دارند. در بین سهم های گروه حمل و نقل، روانکارها و نیز ساختمانی ها هم می توان گزینه های مناسبی یافت که عملکرد مطلوبی داشته اند. در مقابل، برخی تک سهم های کوچک بازار که شناوری پایینی داشته اند، رشد قیمت زیادی کرده اند و در قیمت های فعلی، ارزنده نبوده و پر ریسک هستند.

زهرا
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
درمورد بورس کالا و بورس اوراق بهادار و رشدی که کرده اند نظرتون چیه دوستان
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: