تعداد بازدید : ۲۱۷۶
کد خبر : ۲۱۱۴۴۲
۰۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۶
محمد مشاری

به گزارش بورس نیوز محمد مشاری نوشت:

قدیمی تر ها یادشان هست.پیرمرد اخموی عصا قورت داده، کت و شلوار پوشیده نامنعطفی بود به نام بورس. پیرمرد با دنیای جدید بیگانه بود. لجباز نبود اما اعتقاد عجیبی داشت که فقط او می فهمد.می داند.تشخیص می دهد. دقیق یادم نیست ولی حداقل سه مرتبه معاملات بانک اقتصاد نوین به عنوان اولین بانک خصوصی را باطل کرد. می گفت :نمی ارزد.چون دارایی ندارد. پیرمرد اعتقاد عجیبی به شرکت های بزرگ‌داشت. بزرگ دوست داشت. می گفت فقط شرکتهای ملی حق پذیرش در بورس را دارند. پیرمرد از هیجان،از تلاطم،متنفر بود. عاشق ساختمان بود و سنگ و آجر‌ و سیمان. بروکراسی و کاغذ بازی ناموسش بود. بزرگترین خصیصه پیرمرد «حجم مبنا» بود. هست...

دهه هشتاد اما جوانی جین پوش با تی شرت سر و کله اش پیدا شد. راحت بود و خودمانی.حرف حساب سرش می شد.نامش فرابورس شد. اولین شرکت را دو هفته ای پذیرش داد. دست شرکتهای کوچک را گرفت و راه رفتن که هیچ دویدن یادشان داد. فرابورس پیپ با بوی کاپتان بلک بود،در مقابل سیگار اوشنو ویژه بورس. سونا بخار بود ،در مقابل خزینه.ادکلن بلک افغان بود در برابر گلاب قمصر.مدرنیته بود در مقابل سنت. دامنه نوسانش از بورس بیشتر بود و از همه مهمتر این که حجم مبنا نداشت. فرابورس اما انگار دارد پیر می شود. بورس می شود.شلوار جین را درآورده،کت و شلوار پوشیده است. چند ماه قبل دامنه نوسان را در برخی از نمادها کم کرده. حجم مبنا را اضافه کرده.فرابورس فراموش کرده کرونا آمده تا پیرها را بکشد. به جوان ها کاری ندارد. فرابورس جان ما این روزها به جای اینکه پاشنه کتانی را وربکشد ،بیافتد دنبال پذیرش شرکتهایی که صبح تا شام در گوش ما می خوانند هلوش رو بدم؟لیموش رو بدم؟ و به این طریق جلوی ورود نقدینگی بیش از اندازه به برخی نمادها را بگیرد ،راه ساده تر را انتخاب کرده. کفش چرمی اش را واکس زده،نشسته در جمع پیرمردها ،حجم مبنا را پذیرش کرده و یادش رفته با آقای بازار نمی توان جنگید. سیل نقدینگی حجم مبنا را ،با خود خواهد برد. کرونا پیرها را خواهد کشت...

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: